Radio Białystok | Wiadomości | Ważą się losy Przedsiębiorstwa Robót Komunalnych FARE w Ciechanowcu
Samorząd Ciechanowca rozważa likwidację miejskiej spółki i powrót do formuły zakładu budżetowego. Przedsiębiorstwo Robót Komunalnych FARE w Ciechanowcu ma już prawie 20 lat, ale dopiero czwarty rok funkcjonuje jako jednoosobowa spółka Skarbu Miasta.
Jak poinformowano podczas sesji rady miejskiej, pierwsze lata swojej działalności spółka kończyła ze stratą finansową. I to rok do roku z dwukrotnie większą.
Danych za 2024 jeszcze nie ma, ale radni są pełni obaw, że bilans roczny wykaże, po raz kolejny, deficyt.
Ponadto firma wykonuje zadania praktycznie tylko z zakresu gospodarki wodno-ściekowej i niewielkich robót drogowych, podczas gdy wśród zadań statutowych ma także odbiór odpadów komunalnych, czym zajmuje się firma zewnętrzna.
Utworzenie spółki pod koniec 2021 r. uzasadniano m.in. możliwością zarabiania przez FARE na robotach dodatkowych.
Jednak z przedstawionego właśnie raportu wynika, że niemal wszystkie te prace miały miejsce na terenie gminy Ciechanowiec. Część z nich to podwykonawstwo, a inne zostały zlecone przez gminę, czyli de facto właściciela spółki.
Dlatego przewodniczący rady Krzysztof Binaś poprosił radnych, żeby zastanowili się, czy powrót do formuły zakładu budżetowego Przedsiębiorstwa Robót Komunalnych, nie byłby bardziej korzystny dla budżetu samorządu.
I do tego tematu radni mają wrócić podczas swojej następnej sesji.
Ośrodek egzaminowania kandydatów na kierowców w Ciechanowcu? A dlaczego nie – stwierdziło Stowarzyszenie Przyjaciół Ciechanowca i zwróciło się z taką propozycją do marszałka województwa podlaskiego i dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku. Felieton Adama Dąbrowskiego.
Cztery podlaskie gminy otrzymają pieniądze na budowę zbiorników retencyjnych. Najwięcej takich obiektów powstanie w gminie Puńsk.
Różna była ich wielkość, zakres prac i lokalizacja w Ciechanowcu oddano symbolicznie do użytku siedem inwestycji drogowych. To brakujące fragmenty ulic i łączniki w mieście, ale także odcinki dróg łączących sąsiednie miejscowości, a nawet takie dojazdowe do pól.