Radio Białystok | Wiadomości | Białystok regionalnym liderem w wymianie pieców w zasobach komunalnych
Białystok jest liderem wśród największych miast województwa pod względem wymiany tak zwanych kopciuchów w zasobach komunalnych. Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że w zasobach stolicy województwa znajdują się tylko dwa takie urządzenia, podczas gdy w Łomży i Suwałkach jest ich po kilkaset.
Jeden z portali ekologicznych porównał sytuację w trzydziestu największych miastach Polski, sprawdzając, jak samorządy dbają o czyste powietrze, do czego zachęcają również swoich mieszkańców.
Białystok, który znalazł się w tym zestawieniu, wypadł pozytywnie. Co prawda w mieście znajduje się ponad 16,5 tysiąca tak zwanych urządzeń pozaklasowych, czyli tych najbardziej zatruwających powietrze, ale tylko dwa z nich pozostają w zasobach komunalnych.
W Suwałkach i Łomży te dane są już gorsze, gdyż w obu przypadkach wynoszą około 10 procent, co oznacza, że co dziesiąty kopciuch należy do miasta. Szczególnie niekorzystnie - zwłaszcza dla Łomży - wygląda to w liczbach bezwzględnych: ogólna liczba takich źródeł emisji to ponad 3,5 tysiąca, z czego niemal 350 to urządzenia miejskie. W Suwałkach natomiast w całym mieście jest ich nieco ponad 2 tysiące, a w zasobach komunalnych - 200. A biorąc pod uwagę wielkość miast, w Łomży na kilometr kwadratowy przypada ich dwukrotnie więcej.
Ponadto w Suwałkach wymiana przyspiesza, bo na ten rok zaplanowano przyłączenie do sieci grzewczej ośmiu budynków, co pozwoli wyeliminować w sumie około 30 kopciuchów. Natomiast w Łomży możliwości finansowe pozwalają na przyłączenie 2-3 budynków komunalnych rocznie. W tym tempie likwidacja wszystkich miejskich kopciuchów może potrwać nawet kilkanaście lat.
Przed bardzo wysokim stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku. Dotyczy to trzech powiatów: białostockiego, łomżyńskiego i wysokomazowieckiego. Zamieszkuje je ponad 400 tysięcy osób.
Kolejny dzień ze smogiem czeka mieszkańców Łomży i części powiatu łomżyńskiego. O bardzo wysokim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu informuje Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku.
Bardzo wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest w czwartek (27.02) w Łomży. Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku ostrzega przed ryzykiem przekroczenia poziomu dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Dotyczy to 60 tys. osób.