Radio Białystok | Wiadomości | Wielki Mistrz krzyżacki o dziejach zakonu w Polsce: gdzie jest światło, musi być również cień
Poproszony o komentarz na temat średniowiecznych początków państwa zakonnego opat Zakonu Krzyżackiego - dr Bruno Platter powiedział, że nigdy nie poddaje w wątpliwości, że budowa państwowości Zakonu Krzyżackiego pociągała za sobą pewne formy, które z dzisiejszego punktu widzenia wydają się nieco wątpliwe. Jest to jednak proces charakteryzujący tworzenie się każdego rodzaju państwowości.
"Nie jestem co prawda historykiem, ale znamy historie okolic, w których działał zakon, były tego różne aspekty" - mówił dr Platter. "Podsumowując, gdzie jest światło, musi być również cień. Znamy różne aspekty historii zakonu, powinniśmy się jednak wystrzegać postrzegania jej tylko w jednym aspekcie" - podkreślił.
Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Opat Generalny dr Bruno Platter odwiedził Ełk na zaproszenie prezydenta Tomasza Andrukiewicza.
"Wizyta w Ełku ma wymiar symboliczny i historyczny" - zapewnia prezydent Andrukiewicz. "Powstanie Ełku związane jest z działalnością Zakonu Krzyżackiego. Wielki mistrz Ulryk von Jungingen w latach 1398-1406 zbudował zamek na wyspie Jeziora Ełckiego. Tym samym dał podwaliny powstania miasta. W roku 1425 Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Paul Bellitzer von Russdorf nadał akt lokacji Ełku na prawie chełmińskim. W 1435 r. mistrz podniósł Ełk do rangi miasta" - dodaje. (kjs)
Zobacz też:
Wielki Mistrz Krzyżacki w Ełku