Radio Białystok | Wiadomości | Czy dwujęzyczne tablice znikną z gminy Puńsk? "Decyzja należy do mieszkańców"
Czy polsko-litewskie tablice z nazwami miejscowości powrócą w gminie Puńsk? Decyzję w tej sprawie będą musieli podjąć mieszkańcy, a w ich imieniu - radni gminy. Muszą tez odbyć się konsultacje społeczne, nie tylko z organizacjami mniejszości litewskiej.
W gminie trwa zdejmowanie zniszczonych pod koniec sierpnia prawie 30 dwujęzycznych tablic. Teraz będą one czyszczone, po tym jak nieznani sprawcy zamalowali je farbą. "Decyzja w sprawie ewentualnej rezygnacji z prawa do polsko-litewskich tablic jest trudna - przyznaje wójt Puńska, Witold Liszkowski. "Tablice zostały ustawione po konsultacjach spolecznych i w ramach ustawy o mniejszościach narodowych. Jeśli mamy je zdjąć, też musimy przestrzegać prawa - znowu przeprowadzić konsultacje i odpowiednie uchwały rady gminy o zdjęciu tych tablic i nieużywaniu podwójnych nazw miejscowości. Ale muszą tak stwierdzić mieszkańcy" - tłumaczy.
Jeżeli tablice dwujęzyczne znikną z gminy Puńsk, to będzie zwycięstwo tych, którzy w ostatnich tygodniach dopuszczają się nacjonalistycznych ataków: swastyki pojawiają się także przy obiektach związanych np. z narodem żydowskim. "Ci, którzy dokonali niszczenia tych tablic automatycznie poczują się silni. Ale sądzę, że przy zaangażowaniu sił porządkowych i mieszkańców raczej drugi raz do takich sytuacji nie powinno dojść" - mówi pełnomocnik wojewody podlaskiego d/s mniejszości narodowych i etnicznych, Maciej Tefelski.
Wójt Puńska przyznaje, że dla Litwinów mieszkających w jego gminie ważniejsza od tablic dwujęzycznych jest sprawa edukacji i możliwości nauczania w języku litewskim. "To jest podstawowy gwarant utrzymania tożsamości narodowej - żeby nie zabrakło środków finansowych na utrzymanie szkół z litewskim językiem nauczania. To jest zasadnicze zadanie dla nas wszystkich - bo ja też zaliczam się do społeczeństwa polskiego" - podkreśla wójt.
Możliwość wprowadzania dwujęzycznych nazw miejscowości daje gminom przyjęta 6 lat temu ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Prawo takie mają gminy, w których co najmniej 20% mieszkańców deklaruje przynależność do danej mniejszości.
Do tej pory w Polsce 25 gmin - po konsultacjach społecznych, decyzjach rad gmin oraz opinii MSWiA - ustawiło takie tablice. Są one w języku polskim oraz niemieckim, łemkowskim, kaszubskim i litewskim. Ustawione są w Małopolsce, na Pomorzu, Opolszczyźnie i w Podlaskiem - właśnie w gminie Puńsk. (akk)
Więcej:
Z Maciejem Tefelskim i Witoldem Liszkowskim rozmawia Dorota Sawicka
Zamalowane tablice znikają z gminy Puńsk