Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwalczanie pamiętają. Pod Dębem Wolności uczczono rocznicę powstania Solidarności

Suwalczanie pamiętają. Pod Dębem Wolności uczczono rocznicę powstania Solidarności

autor: Marcin Kapuściński

31.08.2018, 21:26, akt. 21:44

Solidarność przyniosła Polakom wolność, ale na realizację związkowych postulatów trzeba było czekać wiele lat. W piątek wieczorem (31.08) przed Dębem Wolności w suwalskim Parku Konstytucji 3 Maja podkreślali to związkowcy, politycy i samorządowcy z całego z regionu. Spotkali się tam, aby uczcić 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Przewodniczący rady suwalskiego oddziału NSZZ Solidarność Zdzisław Koncewicz podkreślił, że nie można zapomnieć o tych, którzy wystąpili wtedy w obronie wolności.


- Przypomnijmy tych najważniejszych, których już dziś wśród nas nie ma: Tadeusza Tylendę, Jarosława Słabińskiego i Krzysztofa Zadrąga oraz tych, którzy ich całym sercem wspomagali: księdza prałata Kazimierza Hamerszmita i księdza Jerzego Zawadzkiego. Niestety większość członków zarządu regionu Pojezierze zostało zmuszonych do emigracji. Przez to łatwiej dziś w lokalnych władzach znaleźć tych, którzy poparli wtedy przemoc niż opowiedzieli się po stronie wolności - mówił szef suwalskich związkowców.


Wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński akcentował, że na realizację postulatów Solidarności trzeba było czekać wiele lat.


- Wcale nie było tak, że 21 postulatów było przez poprzednie władze realizowane. To zmieniło się w ostatnich latach. Wymienić można poprawę dostępu do przedszkoli i żłobków, ograniczenie pracy i handlu w niedzielę oraz podniesienie płacy minimalnej i ustalenie stawki godzinowej na godziwym poziomie - wyliczał poseł ziemi suwalskiej.


Pierwsze poważne strajki w ówczesnym województwie suwalskim zaczęły się w wrześniu. Wzięło w nich udział 15 tysięcy pracowników z 61 zakładów. Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ Solidarność zawiązał się w Suwałkach w listopadzie. Na jego czele stanął Tadeusz Tylenda.


| red: kap, zmj

ZOBACZ TEŻ:


Jarosław Schabieński

31.08.2018, 14:49

- Ludzie Solidarności albo zostali zmuszeni do emigracji, albo całkowicie zmarginalizowani - mówi Jarosław Schabieński.


Zdzisław Koncewicz

26.06.2018, 09:50

- Jeżeli rząd nie wywiąże się ze swoich obietnic, to będą protesty - mówi Zdzisław Koncewicz.


Wraca sprawa szykanowania związkowców w suwalskiej PWSZ

17.05.2018, 07:15

Grajewska prokuratura ponownie zajęła się sprawą szykanowania działaczy związku zawodowego Solidarność w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. Wymusił to na śledczych sąd.


Suwałki: Związkowcy protestują przeciw zwolnieniom w Kruszbecie

27.11.2015, 14:51

Przeciw zwolnieniom i reorganizacji pracy w suwalskiej firmie Kruszbet protestują związkowcy z suwalskiej "Solidarności".

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok