Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Kolejni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę na przesmyku suwalskim

Kolejni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę na przesmyku suwalskim

autor: Marcin Kapuściński

20.10.2018, 16:15, akt. 19:00

Po szesnastu dniach wyczerpującego szkolenia około 150 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej złożyło w sobotę (20.10) przysięgę na placu w suwalskiej jednostce wojskowej.

Fot. Marcin Kapuściński
Fot. Marcin Kapuściński

Kolejni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę na przesmyku suwalskim - relacja Marcina Kapuścińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zaręczyny na przysiędze


Szeregowi pochodzą z całego województwa, a średnia ich wieku to 27 lat. Co o piąty z nich to kobieta. Wśród przysięgających było małżeństwo, które razem odbyło wojskowe przeszkolenie.

Tuż po odczytaniu ślubowania, jeden z żołnierzy oświadczył się partnerce, która śledziła przebieg uroczystości. Kobieta przyjęła pierścionek zaręczynowy i gratulacje od dowódców.

- Polskie wojsko wzmacniane jest pod kątem uzbrojenia i wyposażenia w niezbędny sprzęt i infrastrukturę - mówił wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Przysięga ochotników do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (PBOT) odbyła się w jednostce wojskowej 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych oraz rodziny żołnierzy.

To symboliczne i doniosłe wydarzenie dla żołnierzy, którzy ukończyli wstępne szkolenie i dziś składają przysięgę wojskową, to przysięga, która zmieni ich życie. Jesteśmy formacją, która jest najbliżej społeczeństwa i bądźmy z tego dumni - powiedział do żołnierzy dowódca PBOT płk Sławomir Kocanowski.Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński chwalił nowych żołnierzy za odwagę i decyzję, by bronić swojej ojczyzny. 

- Żołnierze złożyli przysięgę, która zobowiązuje, wyznacza drogę życia. Dziękuję, że podjęliście decyzję, by stać się żołnierzami Wojska Polskiego, by współtworzyć ten ważny dla naszej ojczyzny piąty rodzaj sił zbrojnych, że chcecie służyć Polsce i jesteście gotowi walczyć, gdyby zaszła taka potrzeba - powiedział Zieliński.

Wiceszef MSWiA dodał, że wszyscy chcemy pokoju, ale wojsko musi być zawsze gotowe do obrony niepodległości. 


Historia nas uczy, że aby było bezpieczeństwo, żeby była niepodległość, suwerenność państwa, państwo to musi mieć swoją siłę obronną, czyli armię, wojsko. I my to polskie wojsko po latach zaniedbań umacniamy. To wojsko musi być silniejsze. Następuje rozwój liczebny wojsk obrony terytorialnej, ale także wojsk operacyjnych. Polskie wojsko wzmacniane jest pod kątem uzbrojenia i wyposażenia w niezbędny sprzęt i infrastrukturę - powiedział Zieliński.


W Suwałkach będzie odtworzony pułk


Wiceminister Jarosław Zieliński przypomniał, że dwa dni temu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję i ogłosił w Suwałkach przywrócenie w tym mieście pułku Wojska Polskiego, który został zlikwidowany osiem lat temu. Według Zielińskiego, nie może być tak, że na przesmyku suwalskim nie ma silnego wojska.

- Trzeba mieć siłę obronną. Tutaj mamy przecież przesmyk suwalski, on jest przez dowództwo NATO definiowany jako miejsce szczególnego zagrożenia i choćby dlatego tutaj muszą być odpowiednie siły obronne - przekonywał Jarosław Zieliński.


Przesmyk suwalski potencjalnie najbardziej zapalnym punktem w EuropiePrzesmyk suwalski lub korytarz suwalski to pojęcie w terminologii NATO. Dotyczy terenu obejmującego Suwalszczyznę, Augustów i Sejny. Przesmyk stanowi połączenie terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO oraz rozdziela terytorium obwodu kaliningradzkiego i Białorusi. Według armii USA, region ten należy do potencjalnie najbardziej zapalnych punktów w Europie.


Terytorialsi służą w armii od 2017 r.


Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Mają ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi, a ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań WOT w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. Formowanie wojsk obrony terytorialnej rozpoczęło się w 2017 r.

- Bardzo gratuluję dowódcy pierwszej Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, że się pięknie rozbudowuje. Jej liczebność już sięga prawie dwóch tysięcy osób  - powiedział Zieliński.

Oficer prasowy PBOT porucznik Łukasz Wilczewski poinformował, że jeszcze w tym roku, po kolejnej przysiędze brygada przekroczy liczbę 2 tys. żołnierzy.

źródło: PAP | red: wsz, kap

ZOBACZ TEŻ:


Pułk w Suwałkach zostanie przywrócony - poinformował minister obrony

19.10.2018, 06:43

Trzykrotnie więcej żołnierzy, nowocześniejszy sprzęt i możliwość szybszego reagowanie na niebezpieczeństwo. W Suwałkach znów stacjonował będzie pułk artylerii przeciwpancernej.


Żołnierze wyjdą z jednostek - spotkają się z mieszkańcami

17.10.2018, 18:07

To nowy pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej na zachęcenie młodych ludzi do wstępowania do wojska.


Chętni mogą zapisywać się do WOT w Wysokiem Mazowieckiem

4.10.2018, 20:03

Punkt rekrutacyjny 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej działa już w Wysokiem Mazowieckiem.


W Bielsku Podlaskim żołnierze mogą załatwiać sprawy administracyjne

1.10.2018, 14:06

Ma to być ułatwienie dla żołnierzy służby terytorialnej z południowej części regionu. W siedzibie WKU w Bielsku Podlaskim powstała siedziba dowództwa 14. batalionu lekkiej piechoty 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
fot. Anna Przybycień
18.09.2020, 12:46, akt. 12:49

Wigry zagrają w Krakowie z Garbarnią
źródło: stock.adobe.com
17.09.2020, 09:55, akt. 09:58

Wysyp grzybów na SuwalszczyźnieMolenna w Gabowych Grądach, fot. Krzysztof Kiziewicz
17.09.2020, 09:38, akt. 18.09.2020, 14:02

Skąd na Suwalszczyźnie wzięli się etniczni Rosjanie?fot. Monika Kalicka
16.09.2020, 17:51, akt. 17:57

Koronawirus w augustowskich szkołach


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok