Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Szkoła w Karolinie pozostanie jako filia szkoły w Gibach

Szkoła w Karolinie pozostanie jako filia szkoły w Gibach

autor: Marcin Kapuściński

20.02.2019, 19:06, akt. 19:14

Zamiast zamknięcia szkoły w Karolinie, przekształcenie jej w filię placówki w Gibach. To kompromis, jaki protestującym przeciwko likwidacji rodzicom zaproponował wójt gminy. 

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Jeżeli rozwiązanie zaakceptuje kuratorium oświaty, od września uczęszczać tam będą już tylko przedszkolaki i uczniowie klas 1-3.

Wójt Robert Bagiński podkreśla, że oprócz maluchów w szkole uczy się około 30 dzieci. Wylicza też, że jej utrzymanie to ponad milion złotych.

Idziemy na kompromis, aby małe dzieci nie musiały dojeżdżać kilka kilometrów do Gib. W Karolinie będzie filia i dzięki temu gmina zaoszczędzi nawet 400 tys. zł. To na razie zamiar i czekam na zgodę kuratorium. Jeżeli nie będzie pozytywna, to szkoła nadal obciążać będzie gminny budżet. Przez to nie zabraknie pieniędzy np. na drogi - tłumaczy Robert Bagiński.

Entuzjazmu wójta nie podziela sołtys wsi Pogorzelec Tadeusz Moraczewski. Do szkoły uczęszczają również dzieci z jego wsi.

Podobnie było we Frąckach. Tam też uczniów było coraz mniej i z czasem zlikwidowano szkołę. Nasza placówka jest bardzo dobrze wyposażona, a poziom nauczania nie budzi zastrzeżeń. Polska wieś upada, bo likwiduje się małe szkoły. Nikt potem nie chce wracać na wieś, skoro wszystko jest daleko - komentuje Tadeusz Moraczewski.

Początkowo władze gminy planowały całkowicie zamknąć placówkę. Oburzyło to rodziców, którzy przez lata angażowali się w życie szkoły. Mieszkańcy Karolina i Pogorzelca podkreślali, że wielokrotnie społecznie pracowali przy remontach, a pieniądze na wyposażenie klas pozyskiwali od sponsorów.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Karolina nie zgadzają się na likwidację szkoły w swojej wsi

4.02.2019, 12:47

Rodzice uważają, że ich dzieci stracą na przenosinach do Gib. Wójt Robert Bagiński krok ten uzasadnia szukaniem oszczędności i małą liczbą dzieci.


Władze gminy Giby chcą zamknąć szkołę w Karolinie

29.01.2019, 14:46

Wójt tłumaczy, że chce zamknąć placówkę na wniosek rodziców. Nie ukrywa jednak, że krok ten przyniesie samorządowi duże oszczędności. Po zamknięciu placówki, dzieci dojeżdżać będą nawet kilkanaście kilometrów do szkoły w Gibach.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Nasz Moniuszko
Fotolia.com
21.05.2019, 10:23, akt. 10:28

Problem z ulicą Rybacką w AugustowieFotolia.com
20.05.2019, 16:07, akt. 16:23

14-latka z Suwałk odpowie za dzieciobójstwo

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok