Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Gdańska prokuratura przejęła śledztwa zw. ze śmiercią 9-miesięcznej Blanki z Olecka

Gdańska prokuratura przejęła śledztwa zw. ze śmiercią 9-miesięcznej Blanki z Olecka

4.07.2019, 17:23, akt. 17:29

Prokuratura Regionalna w Gdańsku przejęła od prokuratury okręgowej w Suwałkach śledztwa związane ze śmiercią 9-miesięcznej Blanki z Olecka. Decyzję w tej sprawie podjął zastępca Prokuratora Generalnego.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

O decyzji dotyczącej przeniesienia postępowań poinformował w czwartek (4.07) rzecznik prasowy gdańskiej prokuratury regionalnej Maciej Załęski.


Wyjaśnił, że do gdańskiej jednostki przeniesiono śledztwo, w którym badane są okoliczności śmierci dziewięciomiesięcznej Blanki W. z Olecka oraz drugie postępowanie dotyczące niedopełnienia obowiązków służbowych w działaniach instytucji zobowiązanych do nadzoru nad rodziną dziecka. W drugim z postępowań badane będą m.in. działania sądu, policji, kuratora i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku.


Oba śledztwa zostały przeniesione do gdańskiej jednostki z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.


9-miesięczna dziewczynka zmarła 22 czerwca wieczorem. Policja zatrzymała w związku ze śmiercią dziecka jej rodziców. Sekcja zwłok dziewczynki wykazała, że przyczyną jej śmierci był krwotok wewnętrzny i uszkodzenie mózgu. Dziewczynka miała obrażenia głowy, klatki piersiowej, uszkodzone płuco przebite złamanym żebrem. Dziecko było prawdopodobnie bite tępym narzędziem. Mogło także być uderzane o kant stołu. Dziewczynka została także wykorzystana seksualnie.


Kilka dni później rodzice zostali tymczasowo aresztowani. Wcześniej prokuratura przedstawiła im zarzuty zabójstwa dziecka ze szczególnym okrucieństwem, znęcania się nad niemowlęciem i wykorzystania seksualnego dziewczynki. 36-latka i 44-latek nie przyznają się do zarzutów. Do zabójstwa dziewczynki doszło po trzech miesiącach od jej powrotu z rodziny zastępczej do biologicznych rodziców.


Grzegorz W., ojciec Blanki, został w poniedziałek zwolniony z aresztu, gdyż dowody uzyskane w toku prowadzanego postępowania wskazały, że mężczyzna nie jest sprawcą zarzucanych mu czynów.


Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Suwałkach, wyniki badań DNA dowodzą, że ślady biologiczne na ciele zmarłej dziewczynki nie należą do Grzegorza W. Z kolei wydruki połączeń telefonicznych oraz lokalizacja telefonu komórkowego podejrzanego wskazują, że w czasie zbrodni nie przebywał w mieszkaniu, gdzie jej dokonano. Także świadkowie potwierdzają, że był w tym czasie w innym miejscu.


Po śmierci niemowlęcia oleckie władze lokalne zarządziły kontrolę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Olecku: jej wyniki mają być znane w piątek.


Z kolei zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sądów Powszechnych Michał Lasota podjął czynności wyjaśniające w sprawie możliwego popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez sędzię SR w Olecku, polegającego na niedopełnieniu obowiązków, co skutkowało śmiercią 9-miesięcznej Blanki.

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Matka zamordowanej dziewczynki z Olecka twierdziła, że winien jest ojciec - prokuratura podważa tę wersję

2.07.2019, 10:40

Grzegorz W. ojciec zamordowanej 9-miesięcznej Blanki z Olecka został w poniedziałek (1.07) zwolniony z aresztu, gdyż dowody uzyskane w toku prowadzanego postępowania wskazują, że mężczyzna nie jest sprawcą zarzucanych mu czynów – poinformowała Prokuratura Okręgowa w Suwałkach.


Ojciec 9-miesięcznej Blanki z Olecka zwolniony z aresztu

1.07.2019, 19:11

Ojciec 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka, zamordowanej półtora tygodnia temu, wyszedł w poniedziałek (1.07) z aresztu na wolność. Prawdopodobnie nie ma z zabójstwem nic wspólnego.


Miasto rozpoczęło kontrolę w MOPS-ie po tragicznej śmierci 9-miesięcznej Blanki

28.06.2019, 17:10

Burmistrz Olecka (Warmińsko-mazurskie) wszczął kontrolę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej po tragicznej śmierci 9-miesięcznej dziewczynki. Prokuratura postawiła rodzicom zarzuty zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, znęcanie się i wykorzystanie seksualne dziecka.


Prokuratura wszczęła śledztwo dot. niedopełnienia obowiązków służbowych ws. zamordowanej 9-miesięcznej dziewczynki

27.06.2019, 11:16

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach wszczęła śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień w czterech instytucjach, które nadzorowały rodzinę zamordowanej 9-miesięcznej dziewczynki w Olecku (woj. warmińsko-mazurskie).


Suwalska prokuratura postawiła zarzuty zabójstwa 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka jej rodzicom

24.06.2019, 10:43

Zarzut znęcania się i zabójstwa postawiła Prokuratura Okręgowa w Suwałkach rodzicom 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka. Przyczyną śmierci dziecka był krwotok wewnętrzny i uszkodzenie mózgu - podał w poniedziałek (24.06) rzecznik prokuratury Ryszard Tomkiewicz.


Suwalska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zabójstwa 9-miesięcznej dziewczynki

23.06.2019, 17:21

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zabójstwa 9-miesięcznej dziewczynki w Olecku (woj. warmińsko-mazurskie). Wyniki sekcji zwłok wskazują, że śmierć dziecka nastąpiła w wyniku działania osób trzecich - poinformował w niedzielę (23.06) rzecznik prokuratury okręgowej w Suwałkach Ryszard Tomkiewicz.

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


Czesław Renkiewicz, fot. Marcin Kapuściński
24.09.2020, 16:44, akt. 17:24

Prezydent Suwałk zakażony koronawirusemfot. Justyna Bzymek
22.09.2020, 12:16, akt. 12:18

Opowieści różnej treści - Justyna BzymekFot. Adam Dąbrowski
22.09.2020, 14:16, akt. 14:17

Koronawirus w naszym regionie nie odpuszcza


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok