Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Setna rocznica powstania sejneńskiego przed pomnikiem w Sejnach

Setna rocznica powstania sejneńskiego przed pomnikiem w Sejnach

autor: Marcin Kapuściński

25.08.2019, 16:57, akt. 26.08.2019, 16:44

Przed pomnikiem Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej mieszkańcy Sejn i samorządowcy obchodzili w niedzielę (25.08) setną rocznicę zwycięskiego dla Polaków powstania.

Setna rocznica powstania sejneńskiego przed pomnikiem w Sejnach, fot. Marcin Kapuściński
Setna rocznica powstania sejneńskiego przed pomnikiem w Sejnach, fot. Marcin Kapuściński

Setna rocznica powstania sejneńskiego przed pomnikiem w Sejnach - relacja Marcina Kapuścińskiego

Powstanie sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny

Powstanie sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Powstańcy 100 lat temu dążyli do opanowania Sejn zajętych w sierpniu 1919 r. przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.

23 sierpnia 1919 roku o godz. 3:00 rozpoczęło się powstanie. O godz. 6:00 Polacy zdobyli miasto, ale 26 sierpnia z rana Litwini odbili je na kilka godzin. Powstańców wsparł 41. Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto. Dotychczas ustalono, że w powstaniu zginęło 54 Polaków, w tym osoby cywilne.

Obchody rozpoczęły się w sobotę, ale główne uroczystości odbyły się w niedzielę (25.08). Przed południem była msza św. w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach. Potem wszyscy przeszli ulicą Józefa Piłsudskiego pod pomnik.

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński powtórzył w Sejnach za marszałkiem Józefem Piłsudskim jego słowa sprzed stu lat: "Dzisiaj ziemia wasza jest wolną". Józef Piłsudski wypowiedział te słowa 13 września 1919 r. w Suwałkach. Tego dnia był także w Sejnach.

Warto sobie uświadomić tę wielką wartość, ten wielki dar, jaki mamy dzisiaj – nasza ziemia wolną jest. Umacniajmy ją, naszą niepodległość, szanujmy naszą wolność, pracujmy dla niej i bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami

– dodał wiceminister Jarosław Zieliński.

Starosta sejneński Maciej Plesiewicz powiedział podczas uroczystości, że wiedza o powstaniu sejneńskim przez dziesiątki lat otoczona była milczeniem.

Powstanie to skutecznie wymazano z kart historii, było przemilczane przez historyków PRL. Dzięki pracy i zaangażowaniu wielu ludzi pamięć o wydarzeniach z sierpnia 1919 r. ożyła na nowo

– dodał Maciej Plesiewicz.

W sobotę w Ośrodku Kultury w Sejnach mieszkańcy Sejn mogli nabyć książkę "Powstanie sejneńskie 1919" prof. dra hab. Wiesława Jana Wysockiego, który zaangażował się w odkrycie wiedzy o tym wydarzeniu.

Także w sobotę samorządowcy odsłonili w Sejnach tablicę poświęconą pojednaniu polsko-litewskiemu. Tablica znajduje się na placu obok bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Widnieje na niej napis w obu językach: "Pojednanie to wybór".

Europoseł Krzysztof Jurgiel powiedział w niedzielę, że z perspektywy 100 lat od tamtych wydarzeń możemy spokojnie patrzeć na przyszłość Polski i Litwy, dwóch suwerennych państw UE. 

Teraz, kiedy granica jest między nami prawie niezauważalna, stała się ona granicą współpracy i dobrego sąsiedztwa – dodał Krzysztof Jurgiel.

W stulecie powstania oddział IPN w Białymstoku zaprezentował także wystawę poświęconą powstańcom z Okręgu Suwalskiego POW, którzy stanęli wówczas przeciwko wojskom litewskim. Instytut wydał też album wystawy "Powstanie sejneńskie 1919".

źródło: PAP | red: mag, kap


ZOBACZ TEŻ:


Żywa lekcja historii – około 200 osób spacerowało po zmroku po Kopnej Górze

25.08.2019, 09:05

To nietypowa inscenizacja historyczna - widzowie nie tylko oglądają, ale też w niej uczestniczą.


Związkowcy świętują 39. rocznicę utworzenia NSZZ "Solidarność"

25.08.2019, 05:29

Przemarsz pocztów sztandarowych, msza i poświęcenie Groty Matki Bożej Fatimskiej.


Mieszkańcy Suwałk obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości

24.08.2019, 00:38

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Suwałki, w sobotę (24.08) zaplanowało m.in. odsłonięcie muralu, potańcówkę w dawnym klimacie oraz multimedialne widowisko z rekonstrukcją wydarzeń z 1919 roku.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


RadioRower


fotolia.com
20.09.2019, 11:47, akt. 11:53

Jaka jest suwalska młodzież?


Fot. Archiwum
20.09.2019, 12:27, akt. 12:28

Zdarzyło się w tygodniu
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok