Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Suwałk obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości

Mieszkańcy Suwałk obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości

autor: Iza Kosakowska

24.08.2019, 00:38, akt. 19:11

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Suwałki, w sobotę (24.08) zaplanowało m.in. odsłonięcie muralu, potańcówkę w dawnym klimacie oraz multimedialne widowisko z rekonstrukcją wydarzeń z 1919 roku.

Wręczenie sztandaru Polskiej Organizacji Wojskowej w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska
Wręczenie sztandaru Polskiej Organizacji Wojskowej w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska

Wręczenie sztandaru Polskiej Organizacji Wojskowej w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej

Wyjątkowe widowisko historyczne w Suwałkach- relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Suwałki odzyskały niepodległość 24 sierpnia 1919 roku. Po I wojnie światowej miały być włączone do Litwy, ale dzięki zabiegom dyplomatycznym i wojskowym ziemie te znalazły się ostatecznie w granicach Rzeczypospolitej.


24 sierpnia 1919 roku do Suwałk wkroczył, owacyjnie witany 41. Suwalski Pułk Piechoty. To dzień, w którym nasi przodkowie poczuli się naprawdę wolni. To jest dzień, w którym świętujemy niepodległość Suwałk. Jesteśmy wdzięczni przodkom za ich za bohaterstwo - powiedział podczas uroczystości prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.


Polska Organizacja Wojskowa otrzymała sztandar

Obchody rozpoczęły się w sobotę w południe w konkatedrze św. Aleksandra, gdzie odbyła się msza święta, a potem na placu Józefa Piłsudskiego obok jego pomnika miała miejsce uroczystość niepodległościowa.

Jednym z elementów 3-dniowych obchodów setnej rocznicy wyzwolenia Suwałk było wręczenie sztandaru Polskiej Organizacji Wojskowej

Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński powiedział w swoim wystąpieniu, że 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski obchodziliśmy 11 listopada 2018 roku i dodał, że to symboliczna data dla wszystkich Polaków. 


Walka o Rzeczpospolitą suwerenną, niepodległą w granicach, które potem zostały ukształtowane nie była zakończona, trzeba było jeszcze o nią walczyć - mówił Jarosław Zieliński.


Setna rocznica powstania sejneńskiego 

Wiceminister Zieliński przypomniał, że na tym terenie trwały jeszcze walki między Polakami i Litwinami o Sejneńszczyznę, położoną bardziej na Wschód. 23 sierpnia rozpoczęło się powstanie sejneńskie, ostatecznie wygrane przez Polaków zdobyciem Sejn 28 sierpnia.

Prezydent Renkiewicz dodał, że po odzyskaniu niepodległości przez Suwałki, Sejny i Augustów we wrześniu do Suwałk przyjechał oczekiwany w mieście marszałek Józef Piłsudski, który w budynku obecnego muzeum wygłosił przemówienie, w którym powiedział do mieszkańców Suwałk historyczne słowa: "Dzisiaj ziemia wasza jest wolną".


Trzy dni świętowania 

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości potrwają w Suwałkach do niedzieli. W sobotę został odsłonięty mural artystyczny "Suwałki dla Niepodległej". W centrum muralu jest namalowana postać Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego wraz z jego cytatem: "Dzisiaj ziemia wasza jest wolną". Z prawej strony jest postać Walerego Romana. To osoba zasłużona dla suwalskiej niepodległości, pełnomocnik marszałka Piłsudskiego. Na muralu jest też element przedstawiający powstanie sejneńskie oraz Pułk Strzelców Suwalskich.

Wieczorem, o 21:00, przed urzędem miasta w Suwałkach zostanie zaprezentowane widowisko historyczne "Dzisiaj ziemia wasza jest wolną".

W niedzielę mieszkańcy Suwałk, Sejn i kilku innych miejscowości pobiegną w Sztafecie Niepodległości z Suwałk do Sejn. Prezydent Suwałk posadzi także Dąb 100-lecia Niepodległości w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach. 

Zobacz program uroczystości

źródło: PAP | red: mik, mak, mag, sk

ZOBACZ TEŻ:


Plener rzeźbiarski, jarmark i dożynki - jubileusz 350-lecia przybycia kamedułów do Wigier

30.07.2018, 15:10

Plener rzeźbiarski, jarmark i dożynki to jedne z większych wydarzeń, jakie będą miały miejsce w pokamedulskim klasztorze w Wigrach. W sumie odbędzie się tutaj aż 25 różnego rodzaju imprez kulturalnych, religijnych i odpustowych.


Rekonstrukcje wydarzeń z okresu Wielkiej Wojny na Suwalszczyźnie

2.10.2016, 13:55

Za tydzień (8-9.10) w Bakałarzewie i Dowspudzie odbędą się dwie widowiskowe rekonstrukcje wydarzeń z 1914 r.


Musztra konna i inscenizacje historyczne - w Suwałkach Piknik Kawaleryjski

18.06.2016, 15:37

Nad Zalewem Arkadia spotkały się grupy rekonstrukcyjne, ułani i strzelcy konni z całej Polski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok