Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy projekty związane z remontami szkół powinny trafiać do budżetu obywatelskiego?

Czy projekty związane z remontami szkół powinny trafiać do budżetu obywatelskiego?

autor: Tomasz Kubaszewski

3.12.2019, 08:05

- Do budżetu obywatelskiego szkoły powinny zgłaszać tylko tzw. małe projekty i kulturalno-oświatowe - powiedział poniedziałkowy gość Radia Białystok - radny Bogdan Bezdziecki.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Odniósł się w ten sposób do kontrowersji, jakie pojawiły się w ubiegłym tygodniu po ujawnieniu wyników głosowania nad propozycjami do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Okazało się, że ze zdecydowaną przewagą wygrały projekty szkolne. Radnego Bezdzieckiego to nie zaskoczyło.


- Te projekty oświatowe mają zdecydowanie większą siłę przebicia. Wiadomo, że dużo łatwiej jest zmobilizować to środowisko szkolne, bo są uczniowie, ich rodziny, nauczyciele. Liczba głosów, którą można uzyskać na dany projekt, jest ogromna. I już w przedbiegach w zasadzie jest on faworyzowany.


Jeszcze w poprzedniej edycji budżetu szkoły nie mogły brać udziału. Bogdan Bezdziecki przypomina, że radni zmienili to w kwietniu tego roku.


- Wtedy, jak dochodziło do głosowania nad wprowadzeniem tych zmian, to jako taki główny powód podawano konieczność remontu basenu i szatni przy basenie w Szkole Podstawowej nr 10. Ale idea budżetu obywatelskiego nie polega na tym, że ma on stanowić fundusz remontowy dla obiektów oświatowych.


To - zdaniem radnego - zadanie dla budżetu, ale miejskiego, nie obywatelskiego. Bogdan Bezdziecki zauważa przy tym, że projekt remontu basenu i tak nie wygrał. Miasto będzie musiało więc załatwić ten problem w inny sposób.

Gość Studia Suwałki dodał też, że w najbliższych miesiącach radni powinni raz jeszcze przyjrzeć się zasadom zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego pod kątem propozycji oświatowych.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Bogdan Bezdziecki

2.12.2019, 12:49

- Trzeba się mocno zastanowić, czy w następnych edycjach budżetu obywatelskiego dopuścić do głosowania na obiekty oświatowe - mówi Bogdan Bezdziecki.


Maleją szanse na remont basenu i szatni w Szkole Podstawowej nr 10 w Suwałkach

2.12.2019, 06:04

Dyrekcja placówki zabiega o to od dwóch lat. Sanepid alarmował już, że obiekt nie spełnia wymaganych norm.


Wiemy, jakie projekty wybrali augustowianie z budżetu obywatelskiego

29.11.2019, 19:08

Zakup ośmiu defibrylatorów, zabiegi sterylizacji zwierząt, urządzenia do ćwiczeń dla niepełnosprawnych oraz dwa place zabaw i siłownie. To pomysły, które w Augustowie będą realizowane ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

W Lipsku odsłonięto mural z pisankarką, fot. Edyta Wołosik
26.11.2020, 09:53, akt. 10:00

Pisankarstwo - sztuka bez cudzysłowu
Źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Filipowie
25.11.2020, 11:40, akt. 11:42

W tym przypadku liczy się każda złotówkaźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok