Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Herb Suwałk musi być zgodny z zasadami heraldyki - mówi historyk Andrzej Matusiewicz

Herb Suwałk musi być zgodny z zasadami heraldyki - mówi historyk Andrzej Matusiewicz

autor: Tomasz Kubaszewski

13.12.2019, 08:00, akt. 08:04

- Heraldyka jest nauką, ma swoje zasady i nie każdy może kompetentnie wypowiadać się na związane z tym tematy - stwierdził historyk Andrzej Matusiewicz, który był w czwartek gościem Radia Białystok.

Źródło: UM Suwałki
Źródło: UM Suwałki

Rozmowa dotyczyła budzącego wciąż wiele emocji projektu herbu Suwałk. Andrzej Matusiewicz dodał, że nie powinno to być przedmiotem szerokich konsultacji społecznych czy internetowego głosowania. Przyznał jednak, iż ma wiele wątpliwości odnośnie do samego projektu.


- Ja bym tutaj zastanawiał się nad postacią świętego Romualda, bo wydaje mi się, że jest pewne odstępstwo od ikonografii. Także nad świętym Rochem i towarzyszącym mu psem. Często w interpretacjach pojawia się, że ten pies symbolizuje poddaństwo i wierność mieszkańców włości kamedulskich. To nieprawda. W ikonografii pies jest przypisany do świętego Rocha, który był patronem chorych. Chronił od zarazy. A ten pies był jego towarzyszem życia, który przynosił ulgę, oblizując rany.


Zdaniem gościa naszego radia, przy tworzenie nowego herbu należy jak najwięcej rozmawiać, ale w gronie specjalistów.


- W przypadku herbu Suwałk, który nie ma pełnej dokumentacji, warto pewnie byłoby zorganizować konferencję historyczną. Są tacy specjaliści, jak na Litwie profesor Edwardas Rimsa, autor fantastycznej pracy "Herby miast Wielkiego Księstwa Litewskiego", czy też polscy heraldycy zajmujący się tematyką miejską i jeszcze dodatkowo herbami, na których znajdują się elementy czy symbolika religijna. No i oczywiście w takiej konferencji powinni wzięć udział historycy regionaliści.


Dopóki nowy herb nie zostanie przyjęty przez radnych, wiele jeszcze można zmienić. Władze Suwałk nie zajmują na razie jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, więc nie wiadomo, czy takie zmiany dopuszczają.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Andrzej Matusiewicz

12.12.2019, 11:52

- Projekt nowego herbu Suwałk jest do przyjęcia, ale po wprowadzeniu drobnych zmian - mówi Andrzej Matusiewicz.


Radny apeluje do prezydenta Suwałk o niewprowadzanie nowej wersji herbu Suwałk

11.12.2019, 07:10

- Nie możemy dopuścić do tego, aby nowa wersja herbu Suwałk zaczęła obowiązywać - mówi radny z klubu Prawo i Sprawiedliwość Jacek Roszkowski. Złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta.


Organizatorzy akcji "Nie dla nowego herbu Suwałk" zebrali ponad 1700 podpisów

6.12.2019, 18:14

Nie zgadzamy się aby decyzję o zmianie herbu miasta podejmowano za plecami mieszkańców" - mówili podczas konferencji organizatorzy akcji "Nie dla nowego herbu Suwałk". W ciągu zaledwie 5 dni zebrali oni pod petycją aż 1751 podpisów.


Zmodyfikowany herb Suwałk nie podoba się ani fachowcom, ani mieszkańcom

2.12.2019, 09:23

Trwa zbieranie podpisów w tej sprawie pod petycją skierowaną do prezydenta miasta.


Sławomir Filipowicz

29.11.2019, 11:27

- Projekt herbu Suwałk jest nieporadny pod względem graficznym, nie należy zamieniać projektu lepszego na projekt gorszy - mówi Sławomir Filipowicz.

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Oddaj krewfot. Areta Topornicka
4.06.2020, 11:48, akt. 12:02

Czy to było zabójstwo w samoobronie?fot. Sylwia Krassowska
4.06.2020, 12:06, akt. 12:07

Suwalskie wędzonkiźródło: stock.adobe.com
2.06.2020, 11:48, akt. 18:06

Augustowska policja ruszyła nad wodę

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok