Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwalscy radni chcą, by miasto lepiej kontrolowało to, czym mieszkańcy palą w piecach

Suwalscy radni chcą, by miasto lepiej kontrolowało to, czym mieszkańcy palą w piecach

autor: Areta Topornicka

28.01.2020, 12:13, akt. 12:43

Choć jakość powietrza pozostawia w Suwałkach wiele do życzenia, tej zimy straż miejska wystawiła tylko jeden mandat za palenie śmieciami. Tymczasem wystarczy przejść się wieczorami czy nad ranem po osiedlach domów jednorodzinnych w okolicach ulic Kolejowej, czy Bakałarzewskiej, by poczuć, co wydobywa się z kominów. Mieszkańcy bardzo na to się skarżą.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Zwracają też uwagę, że wiele polskich miast walczy jak tylko się da z zatruwaniem powietrza przez lokatorów domów. Np. w Poznaniu wykorzystuje się do celu drona z odpowiednim oprzyrządowaniem. I sypią się mandaty. Z kolei w Białymstoku podobną funkcję pełnią smogobusy.

Suwalski radny opozycyjny Bogdan Bezdziecki uważa, że miasto też powinno korzystać z tego typu technologii.


- Z tego, co wiem, to na wyposażeniu suwalskiej straży miejskiej jest dron, który nie posiada odpowiednich czujników pozwalających na skuteczne wykrywanie niebezpiecznych substancji wydobywających się z kominów. Warto by było taki sprzęt zakupić, a być może nawet - wzorem Białegostoku - pokusić się o zakup smogobusa, który skutecznie walczyłby z tzw. trucicielami.


Komendant suwalskiej straży miejskiej Grzegorz Kosiński przyznaje, że specjalistyczny sprzęt pomógłby lokalizować domy, w których do pieców nie wkłada się dobrej jakości węgla.


- Na pewno ułatwiłby pracę, tylko że to są ogromne koszty. W sezonie grzewczym w tym roku mieliśmy 14 pełnych kontroli, podczas których sprawdzaliśmy zawartość piwnicy i pieca. Tylko w jednym przypadku został nałożony mandat karny. A w ciągu kilku lat mieliśmy kilka przypadków palenia w piecach np. oponami.


Według pierwotnych zapowiedzi suwalskich władz kupiony w 2018 roku dron miał pomagać w wykrywaniu trucicieli powietrza. Prezydent uznał jednak, że byłaby to zbyt daleko idąca ingerencja w prywatną sferę życia mieszkańców. Dron służy więc przede wszystkim do wykrywania nielegalnych wysypisk śmieci i do fotografowania miejskich imprez plenerowych.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Suwalczanie skarżą się, że czasami nie ma czym oddychać. Negatywny raport o smogu

11.10.2019, 08:05

Raport o jakości powietrza w Suwałkach ma być sporządzany co roku. Na jego podstawie będzie można porównać, jak zmienia się jakość powietrza którym oddychamy.


Suwałki. Wobec firmy, która bezprawnie wywoziła śmieci wszczęto postępowanie

21.02.2019, 18:27

Nielegalne wysypisko w Suwałkach wykryła Straż Miejska za pomocą drona.


Czy 10 nowoczesnych czujników do pomiaru powietrza będzie zamontowanych w Suwałkach?

12.01.2018, 14:22

Będą analizować jakość powietrza w całym mieście, a nawet prognozować, gdzie za kilka godzin będzie największe stężenie smogu. 

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

Nowe inwestycje drogowe w gminie Giby, fot. Marta Sołtys
23.10.2020, 18:00, akt. 18:15

Nowe inwestycje drogowe w gminie Giby
źródło: stock.adobe.com
22.10.2020, 10:50, akt. 10:54

Co można zrobić z grzybów?źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok