Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy 10 nowoczesnych czujników do pomiaru powietrza będzie zamontowanych w Suwałkach?

Czy 10 nowoczesnych czujników do pomiaru powietrza będzie zamontowanych w Suwałkach?

autor: Iza Kosakowska

12.01.2018, 14:22, akt. 16:19

Będą analizować jakość powietrza w całym mieście, a nawet prognozować, gdzie za kilka godzin będzie największe stężenie smogu. 

Fotolia.com
Fotolia.com

Jest pomysł, żeby w Suwałkach zamontować 10 nowoczesnych czujników do pomiaru stężenia zanieczyszczeń powietrza. Interpelację w tej sprawie złożył radny Wojciech Pająk. 

Najważniejsze w tym momencie jest zdrowie mieszkańców. Na problemy z oddychaniem najbardziej są narażone m.in. osoby starsze, dzieci, astmatycy czy sportowcy - wyjaśnia Wojciech Pająk.

Na razie jakość suwalskiego powietrza sprawdza jeden czujnik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zlokalizowany na Osiedlu Północ. Nie daje jednak wiarygodnych danych, zwłaszcza że największym problemem są osiedla domów jednorodzinnych. 

Czujniki byłyby zainstalowane m.in. na przedszkolach czy domach pomocy społecznej

Warto - zdaniem radnego Wojciecha Pająka - zainstalować przynajmniej 10 takich czujników, które stworzą sieć nad miastem i dostarczą pełnych danych na temat zanieczyszczenia powietrza w Suwałkach. Miałyby zostać zainstalowane m.in. na przedszkolach czy domach pomocy społecznej. Mieszkańcy mieliby dostęp do danych dzięki aplikacji na smartfonie, czy na specjalnej stronie internetowej.

Póki co, w Urzędzie Miejskim trwa analiza, w jakie czujniki najlepiej zainwestować i ile pieniędzy można będzie na ten cel przeznaczyć. Czy pomysł zainstalowania dodatkowych czujników sprawdzających jakość powietrza nad miastem zostanie zrealizowany, będzie wiadomo w przyszłym tygodniu.  


Drony, które miały sprawdzać czym suwalczanie palą w piecach, nie będą latały nad miastem


Jeszcze niedawno, to drony z zainstalowanymi czujnikami miały sprawdzać, czym suwalczanie palą w piecach. Ostatecznie jednak, w trosce o prywatność mieszkańców miejscy urzędnicy zrezygnowali z tego pomysłu.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Jakość powietrza w sezonie grzewczym zdecydowanie się pogarsza – również w Podlaskiem

13.12.2017, 17:18

Nie tylko mróz i lód na chodnikach mogą dokuczać w czasie zimowych spacerów. Także powietrze, którego jakość w sezonie grzewczym, zdecydowanie się pogarsza. 


Drony, które miały sprawdzać czym suwalczanie palą w piecach, nie będą latały nad miastem

10.12.2017, 08:26

Drony, które miały sprawdzać, czy mieszkańcy nie palą w piecach szkodliwymi substancjami, nie będą latały nad Suwałkami.


W Suwałkach rozpoczyna się II edycja programu ograniczania niskiej emisji

14.02.2017, 06:56

Suwalczanie mogą od środy (15.02) składać wnioski o dofinansowanie wymiany starego pieca na ekologiczny oraz o podłączenie domów do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. W Białymstoku wtorek (14.02) jest ostatnim dniem, kiedy można złożyć wniosek o dofinansowanie na wymianę pieców.


Suwałki: Program Gospodarki Niskoemisyjnej

30.06.2015, 10:55

Władze Suwałk chcą pozbyć się dymiących kominów. Stąd nacisk na alternatywne i bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


fot. Renata Reda
30.07.2021, 11:46, akt. 11:58

Czy Augustów jest latem drogi?


Fot. Marcin Kapuściński
30.07.2021, 11:17, akt. 11:24

Otwarto drogę w Maćkowej Rudzie
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok