Radio Białystok | Wiadomości | Drony, które miały sprawdzać czym suwalczanie palą w piecach, nie będą latały nad miastem

Drony, które miały sprawdzać czym suwalczanie palą w piecach, nie będą latały nad miastem

autor: Tomasz Kubaszewski

10.12.2017, 08:26, akt. 16:04

Drony, które miały sprawdzać, czy mieszkańcy nie palą w piecach szkodliwymi substancjami, nie będą latały nad Suwałkami.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Rzecznik prasowy Ratusza Kamil Sznel mówi, że władze Suwałk zrezygnowały z wcześniejszych planów.

Ostatecznie odstąpiliśmy od tego pomysłu z prostego powodu. Nie chcieliśmy otrzymać zarzutu ze strony naszych mieszkańców, że ingerujemy w ich prywatny teren, latamy nad ich domami dronami i przez to w jakiś sposób zakłócamy mir domowy 

- tłumaczy Kamil Sznel.

Wykorzystanie dronów wyposażonych w specjalistyczną aparaturę testowało już kilka polskich miast, w tym Kraków i Bytom. Na razie nikt takich pomiarów nie wprowadził na stałe, ale próby trwają.

Mieszkańcy Suwałk narzekają na dym wydobywający się z kominów

W Suwałkach pomysł pojawił się podczas poprzedniej zimy. Na duszący dym wydobywający się z niektórych kominów narzekają szczególnie mieszkańcy osiedli domów jednorodzinnych. Jeden z suwalczan mówi, że ludzie palą w piecach byle czym.

I wtedy widać, jak ciemny dym ściele się aż po powierzchnię asfaltu. Moja żona ma chorobę płuc. Właściwie od jesieni do wiosny nie może wyjść z domu, bo każde wyjście kończy się dusznościami. Ba, nawet nie otwieramy okien 

- opowiada mieszkaniec Suwałk. 

Dodaje, że skoro nie będzie dronów, swoje kontrole w domach, z których kominów wydobywają się trujące substancje, powinni zintensyfikować miejscy strażnicy. - Interwencje dałyby to, że ludzie wiedzieliby, iż robią coś złego. Bo zatruwają nie tylko siebie, ale i sąsiadów. Także w tym przypadku powinno nastąpić społeczne potępienie - takie jak w odniesieniu do jazdy po pijaku - dodaje mieszkaniec Suwałk. 

Kamil Sznel zapewnia, że kontrole będę przeprowadzane. 

Straż miejska ma prawo, a nawet obowiązek sprawdzać, co się pali w naszych piecach. Jeżeli jest uzasadnione podejrzenie, że coś niewłaściwego w piecu jest spalane, strażnicy mogą do takiego domu zapukać i wszystko dokładnie sprawdzić. Mogą też danego mieszkańca ukarać mandatem 

- dodaje Kamil Sznel. 

W poprzednich latach zbyt wiele tego typu kontroli jednak nie było.

| red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Strażnicy miejscy sprawdzali, czym białostoczanie ogrzewają swoje domy - podsumowanie akcji

9.04.2017, 08:15

Spekulowano, że zanieczyszczenie powietrza w Białymstoku to efekt spalania śmieci w domowych kotłowniach. W praktyce okazało się, że to raczej efekt kiepskiego paliwa. Przez ostatnie pół roku strażnicy miejscy odwiedzali właścicieli domów jednorodzinnych, by sprawdzić czym ogrzewają swoje domy.


Eksperci: także w województwie podlaskim powietrze jest zanieczyszczone

15.02.2017, 16:47

Podlaskie nie jest wolne od zanieczyszczeń powietrza, choć przeczą temu dane prezentowane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku. Wszystko dlatego, że w Polsce obowiązują znacznie mniej surowe normy jakości w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej.


W Suwałkach rozpoczyna się II edycja programu ograniczania niskiej emisji

14.02.2017, 06:56

Suwalczanie mogą od środy (15.02) składać wnioski o dofinansowanie wymiany starego pieca na ekologiczny oraz o podłączenie domów do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. W Białymstoku wtorek (14.02) jest ostatnim dniem, kiedy można złożyć wniosek o dofinansowanie na wymianę pieców.


Suwałki: Program Gospodarki Niskoemisyjnej

30.06.2015, 10:55

Władze Suwałk chcą pozbyć się dymiących kominów. Stąd nacisk na alternatywne i bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ, zubroffka.pl
KULTURA
16.01.2021, 18:03, akt. 18:14

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok