Radio Białystok | Wiadomości | Suwałki: Program Gospodarki Niskoemisyjnej

Suwałki: Program Gospodarki Niskoemisyjnej

30.06.2015, 10:55, akt. 10:55

Urząd Miejski w Suwałkach, fot. Anna Przybycień
Urząd Miejski w Suwałkach, fot. Anna Przybycień

Władze Suwałk chcą pozbyć się tzw "dymiących kominów". Chodzi o to, by właściciele domków jednorodzinnych zrezygnowali z opalania węglem, dzięki czemu, w mieście będzie czystsze powietrze. Radni przyjęli w tym roku specjalną uchwałę w tej sprawie.

Stąd nacisk na alternatywne i bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Oprócz coraz bardziej rozbudowanej miejskiej sieci ciepłowniczej, suwalczanie mają do wyboru także gaz ziemny.

W suwalskim Parku Naukowo Technologicznym odbyło się (29.06) spotkanie podsumowujące działania Polskiej Sieci Gazownictwa, która od blisko 5 lat dostosowuje sieć gazową na Suwalszczyźnie a także Warmii i Mazurach. W samych Suwałkach swoim zasięgiem objęła już dwa osiedla, podkreśla dyrektor białostockiego oddziału PSG Robert Jaromski. Chodzi o Osiedle Północ I i Północ II, ale jak podkreśla, do 2025 roku całe miasto ma być zgazyfikowane.

O tym, że błękitne paliwo jest ekologiczne przekonuje Andrzej Dębogórski z zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa. Jak zaznacza, skorzysta na tym nie tylko przyroda Suwalszczyzny jak i nasze portfele.

Władze Suwałk już od nowego roku zaczną realizować Program Gospodarki Niskoemisyjnej. Jak podkreśla prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, gaz ziemny znakomicie wpisuje się w założenia nowej strategii miasta. Jak dodaje prezydent, aby zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych do zmiany sposobu ogrzewania, otrzymają od władz miasta pomoc w przygotowaniu dokumentacji technicznej lub też dotacje na założenie instalacji.

Na terenie północno-wschodniej Polski jest już ponad 140 km sieci gazowej. (ik/js)

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ, zubroffka.pl
KULTURA
16.01.2021, 18:03, akt. 18:14

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok