Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy w czasach, kiedy dostęp do bieżącej wody jest tak ważny, należy prowadzić jakiekolwiek prace związane z modernizacją sieci?

Czy w czasach, kiedy dostęp do bieżącej wody jest tak ważny, należy prowadzić jakiekolwiek prace związane z modernizacją sieci?

autor: Irena Poczobut

1.04.2020, 11:00, akt. 11:02

Niedawno informowaliśmy o oburzeniu mieszkańców jednego z suwalskich bloków przy ul. Franciszkańskiej, z których kranów przez kilka godzin nic nie płynęło. Zarządzająca budynkiem Zakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa tłumaczyła, że było to niezbędne ze względu na podłączenie innej nieruchomości.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jak mówi prezes Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Leszek Andrulewicz, prowadzone obecnie przez tę firmę inwestycje nie wiążą się z odcięciem dopływu wody.

- Modernizujemy komory fermentacyjne i nie możemy już tego przerwać, ponieważ są w dużej mierze refundowane ze środków unijnych. Prace muszą być zakończone, by nie stracić dofinansowania. Tak więc większości inwestycji i modernizacji nie wstrzymujemy. Możemy natomiast odwlekać w czasie takie zlecenia jak wymiana włazów i kratek. Tak, by nie narażać zbyt wielu ludzi na ryzyko zakażenia.

Jak dodaje, PWiK nie odnotowuje w ostatnim czasie zwiększonego poboru wody. Choć pierwszym zaleceniem związanym z ochroną przed koronawirusem jest bardzo częste mycie rąk.

- Mieszkańcy zużywają wodę na podobnym poziomie, bez względu czy przebywają w domu, czy w pracy. Analizowałem zużycie wody od początku roku i nie widzę żadnych większych wahań. W niedziele jest niewielki spadek, w sobotę wzrost. Od poniedziałku do piątku jest ono prawie na równym poziomie. Widocznie mieszkańcy, zarówno teraz, jak i przed epidemią, tak samo podchodzili do higieny. Jednak nie spodziewałem się zwiększenia zużycia wody. Przykładowo, jak zwiększa się zużycie w domach, to zmniejsza w szkołach. A one teraz z wody praktycznie nie korzystają.

Podobnie jest z częścią miejscowych firm, które mają obecnie przestoje.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Suwałki. Mieszkańcy jednego z bloków będą bez wody przez 5 godzin w czasie zagrożenia epidemiologicznego

24.03.2020, 06:00

Mieszkańcy suwalskiego bloku przy ul. Franciszkańskiej 8 A są zaniepokojeni tym, że nie będą mieli dzisiaj (24.03) bieżącej wody.


Miasto jest gotowe odkupić działkę przy ulicy Franciszkańskiej, ale mieszkańcy będą się musieli do tego dołożyć

25.02.2020, 11:20

Mieszkańcy suwalskiego osiedla leżącego wzdłuż ulicy Franciszkańskiej chcą w szerszym gronie omówić przyszłość wąskiej działki, gdzie powstać mogą trzy bloki. Planują wspólnie rozważyć, czy i ile dołożą do wykupu oraz zagospodarowania tego terenu.

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz

ks. bp Adrian Galbas, fot. Tomasz Kubaszewski
27.05.2020, 14:40, akt. 14:43

Ks. Adrian Galbas - rapujący biskup

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok