Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Jest akt oskarżenia przeciwko Justynie W. - według prokuratury mieszkanka Ełku wyłudziła 35 mln zł

Jest akt oskarżenia przeciwko Justynie W. - według prokuratury mieszkanka Ełku wyłudziła 35 mln zł

autor: Jakub Mikołajczuk

19.08.2020, 14:36, akt. 15:06

Suwalska prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia przeciwko Justynie W. oskarżonej o stworzenie piramidy finansowej. Jak mówi prokurator Wojciech Piktel 31-letnia kobieta od stycznia 2015 roku do marca 2019 roku, razem ze swoim partnerem Karolem B. m.in. w Suwałkach i Grajewie wyłudziła 35 mln złotych od 119 osób.

Fotolia.com
Fotolia.com

Kobieta została oskarżona przez prokuraturę m.in. o oszustwa

Kobieta została oskarżona przez prokuraturę o oszustwa oraz pranie brudnych pieniędzy. Justyna W. w 2015 roku stworzyła piramidę finansową. Ełczanka działała ze swoim partnerem życiowym 30-letnim Karolem B., którego prokuratura oskarżyła o pranie brudnych pieniędzy. Oboje przebywają w areszcie. Grozi im do 15 lat więzienia.

Jak informuje prokuratura, piramida działała od 2015 do 2019 roku na terenie Ełku, Suwałk i Grajewa. Justyna W. założyła firmę Pośrednictwo Finansowe Expert, która miała zajmować się obrotem nieruchomościami i inwestycjami na giełdzie papierów wartościowych.

Klientom firmy Expert kobieta oferowała 30 procent zysku z zainwestowanej sumy w ciągu pół roku. Ludzie powierzali oskarżonej albo swoje oszczędności, albo zapożyczali się w bankach, czy u znajomych. Wpłacali jej od 100 tys. do miliona zł.

Jak informują śledczy, mechanizm działał w ten sposób, że po pół roku klienci dostawali swoje pieniądze z odsetkami. Potem byli zachęcani do ponownej inwestycji na większe kwoty. Niestety swoich pieniędzy później już nie odzyskiwali. Klienci pozostawali także z niespłaconymi kredytami. Spłatą rat pożyczek miała zajmować się Justyna W., ale tego nie robiła.


Oskarżona oszukała 119 osób na kwotę 35 mln zł

Prokuratura informuje, że oskarżona oszukała 119 osób na kwotę 35 mln zł. Wyłudzenie dotyczy 503 kredytów zaciągniętych w 24 bankach i jednym SKOK-u.

Karol B. na potrzeby piramidy założył swoją działalność gospodarczą. Za uzyskiwane od swojej partnerki życiowej pieniądze nabywał nieruchomości i dobra luksusowe. Policja zabezpieczyła w sumie 16 nieruchomości i aut o wartości 9 mln zł. Policja ustaliła i zabezpieczyła także duży magazyn w Ełku wypełniony nowym sprzętem AGD i RTV. Zabezpieczone mienie to także biżuteria, pieniądze, artykuły wyposażenia wnętrz oraz damskie markowe torebki w ilości około 200 sztuk.

Prokuratura współdziała w tej sprawie z Krajową Administracją Skarbową i Urzędem Skarbowym w Ełku oraz Urzędem Celno-Skarbowym w Olsztynie. Chodzi o wątek tzw. "pustych faktur". Jak poinformował rzecznik prokuratury Wojciech Piktel, sprawa jest wielowątkowa. Śledczy wyłączyli akta ełczanki do odrębnego postępowania, by jak najszybciej sporządzić akt oskarżenia. W tym samym czasie prokuratura będzie wyjaśniała kolejne wątki dotyczące piramidy finansowej.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


150 osób straciło 60 mln zł w piramidzie finansowej – para 30-latków odpowie za oszustwa

27.03.2019, 16:04

Suwalska prokuratura okręgowa postawiła zarzut oszustwa i "prania brudnych pieniędzy" parze 30-latków z Ełku. Oboje są tymczasowo aresztowani.


W Ełku zatrzymano kobietę, która oszukała 150 osób proponując inwestycje

21.03.2019, 07:58

Policjanci z Ełku zatrzymali 30-letnią mieszkankę miasta podejrzaną o stworzenie tzw. piramidy finansowej. Kobieta zajmująca się doradztwem finansowym miała oszukać około 150 osób, które powierzyły jej 60 milionów złotych.


Gotówka, sztabki złota i srebra zabezpieczone w śledztwie ws. galerii sztuki

21.02.2018, 16:02

5 mln zł w gotówce, sztabki złota i srebra oraz monety kolekcjonerskie zabezpieczyły służby po przeszukaniach kilkunastu miejsc dla potrzeb prowadzonego w Białymstoku śledztwa dotyczącego galerii sztuki. Jej klienci mogli stracić w sumie kilkaset mln zł.

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


Emilia Kulbacki, fot. Iza Kosakowska
11.05.2021, 09:49, akt. 09:51

Opowieści różnej treści - Emil Kulbacki
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok