Radio Białystok | Wiadomości | W Ełku zatrzymano kobietę, która oszukała 150 osób proponując inwestycje

W Ełku zatrzymano kobietę, która oszukała 150 osób proponując inwestycje

21.03.2019, 07:58, akt. 08:16

Policjanci z Ełku zatrzymali 30-letnią mieszkankę miasta podejrzaną o stworzenie tzw. piramidy finansowej. Kobieta zajmująca się doradztwem finansowym miała oszukać około 150 osób, które powierzyły jej 60 milionów złotych.

Fotolia.com
Fotolia.com

30-latka miała zajmować się m.in. doradztwem finansowym

O zatrzymaniu 30-letniej kobiety, a także jej 29-letniego partnera poinformował w czwartek (21.03) mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. Podejrzana mieszkanka Ełku miała zajmować się doradztwem finansowym oraz pośrednictwem przy udzielaniu kredytów.

Kobieta proponowała pokrzywdzonym zaciągnięcie kredytu na niezwykle zyskowne lokaty krótkoterminowe pod pozorem współpracy z jedną z firm finansowych. - Współpraca ta w rzeczywistości nie miała miejsca – podał Antoni Rzeczkowski.

Zysk z rzekomych lokat miał wynosić nawet 30-40 procent w pierwszym kwartale inwestycji.

"Początkowo 30-latka wywiązywała się ze zobowiązań i wypłacała klientom pieniądze, chcąc wzbudzić ich zaufanie. Wszystkie stosowane przez nią zabiegli osłabiały czujność pokrzywdzonych i przyciągały nowych klientów" – podała policja.

Pokrzywdzonych w tej sprawie jest ok. 150 osób

Pokrzywdzonych w tej sprawie jest około 150 osób, które przekazały podejrzanej blisko 60 milionów złotych. Znaczną część klientów mieli stanowić znajomi 30-latki i członkowie rodziny.

Jak wynika z ustaleń śledczych, wśród pokrzywdzonych są osoby, które zaciągnęły kredyty w wysokości 500-900 tys. zł., by przekazać podejrzanej pieniądze na rzekome inwestycje. Niektórzy pokrzywdzeni mieli podpisywać wnioski kredytowe in blanco, bez wpisanej kwoty. 

Osoba przystępująca do projektu musiała także podpisać klauzulę poufności, za której złamanie groziła kara finansowa w wysokości 5 milionów złotych

– powiedział mł. asp. Antoni Rzeczkowski.

Jak podała KGP, zgromadzony przez policję i prokuraturę materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie kobiecie zarzutów oszustwa oraz prania pieniędzy. Zarzut prania pieniędzy usłyszał także zatrzymany w związku z tą sprawą partner kobiety.

"Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Ełku aresztował podejrzanych na trzy miesiące. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10" – poinformowała policja.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Funkcjonariusze zabezpieczyli majątek pary wart 3,5 miliona złotych. Trwają ustalenia, co stało się z resztą wyłudzonych pieniędzy.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Proces o uprowadzenie i zabójstwo 27-latka - w kwietniu możliwe zakończenie w I instancji

14.03.2019, 17:52

Ostatniego świadka zamierza przesłuchać w połowie kwietnia sąd w procesie dwóch młodych mężczyzn oskarżonych o uprowadzenie, rozbój i zabójstwo 27-latka, który prowadził w Białymstoku kilka sklepów. Jego zwłoki odnaleziono po kilku dniach od zaginięcia, niemal 30 km od miasta.


Oszukał rolników z Kolna i Łomży - grozi mu osiem lat więzienia

16.01.2019, 15:47

Mężczyzna odwiedzał gospodarstwa i proponował bardzo korzystne ceny za odkupienie krów.


Gotówka, sztabki złota i srebra zabezpieczone w śledztwie ws. galerii sztuki

21.02.2018, 16:02

5 mln zł w gotówce, sztabki złota i srebra oraz monety kolekcjonerskie zabezpieczyły służby po przeszukaniach kilkunastu miejsc dla potrzeb prowadzonego w Białymstoku śledztwa dotyczącego galerii sztuki. Jej klienci mogli stracić w sumie kilkaset mln zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłośćFotolia.com
WYPADEK
11.04.2021, 13:14, akt. 17:01

Mężczyzna wjechał lawetą do rowu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok