Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Wojskowa Komenda Uzupełnień w Suwałkach ma teraz patrona

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Suwałkach ma teraz patrona

autor: Jakub Mikołajczuk

30.10.2020, 08:28

Mowa o generale Józefie Leśniewskim. To postać mało znana, ale zasłużona dla Polski.

fot. WKU Suwałki
fot. WKU Suwałki

Jak mówi komendant suwalskiej WKU ppłk Jarosław Kowalewski, decyzję w tej sprawie podjął niedawno Minister Obrony Narodowej.

- Historia Wojskowej Komendy Uzupełnień sięga 1919 roku. Została ona ustanowiona rozkazem ministra spraw wojskowych generała-porucznika Józefa Leśniewskiego. Jego zasługą jest więc to, że od 101 lat WKU z siedzibą w Suwałkach jest obecna na Suwalszczyźnie.

Józef Leśniewski służbę wojskową zaczął jeszcze w armii carskiej, w której szeregach uczestniczył w I wojnie światowej. Potem współorganizował polskie wojsko.

- Zasłynął z walk o Lwów, gdzie był dowódcą grupy operacyjnej. Był Ministrem Spraw Wojskowych w rządach Ignacego Paderewskiego, Leopolda Skulskiego, Władysława Grabskiego i Wincentego Witosa. Członkiem Rady Obrony Państwa, przewodniczącym Oficerskiego Trybunału Orzekającego. Odznaczony był Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych i francuską Legią Honorową.

Uroczystości nadania imienia suwalskiej WKU odbędą się dopiero po opanowaniu pandemii koronawirusa. Ppłk Kowalewski liczy, że na ścianie siedziby komendy zawiśnie z czasem tablica ku pamięci patrona.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Suwalska Wojskowa Komenda Uzupełnień straciła cierpliwość

23.09.2020, 09:27

Z nową oznaką nie będzie czekać do czasu, aż Ratusz opracuje nowy herb miasta. Chcą przyjąć obecnie obowiązujący, ale mogą natrafić na kolejne problemy.


ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To Tu
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok