Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Księża apelują, aby w dobie pandemii koronawirusa uniknąć dużych zgromadzeń na cmentarzach

Księża apelują, aby w dobie pandemii koronawirusa uniknąć dużych zgromadzeń na cmentarzach

autor: Areta Topornicka

30.10.2020, 10:54, akt. 10:57

Duchowni zrezygnowali z odprawiania mszy świętych na nekropoliach, a biskup ełcki Jerzy Mazur wydał dekret, w którym m.in. zasugerował, aby rozłożyć odwiedziny grobów na cały najbliższy miesiąc.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Mówił o tym gość Radia Białystok kanclerz Kurii Diecezjalnej w Ełku ks. Marcin Maczan.

- Zachęcamy, aby chodzić na cmentarze nie tylko 1 i 2 listopada. Myślę, że to jest dobre rozwiązanie, aby wierni nie robili skupisk i się nie gromadzili. Przychodźmy wcześniej lub później. Mamy cały listopad, aby odwiedzać groby. Stolica Apostolska wydała dekret zezwalający na to, aby odpusty zupełne za naszych zmarłych, które tradycyjnie można było zdobywać w pierwsze osiem dni listopada, można było uzyskać w osiem różnych dni.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w naszym regionie biskup udzielił również dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej.

- Sytuacja wymusza decyzje, z którymi nie zawsze się zgadzamy. Państwo nałożyło nam pewne limity i wielu ludzi nie będzie mogło przyjść do kościoła z różnych przyczyn. Wielu się boi. Dlatego właśnie ta dyspensa się pojawia, żeby ludzie czuli się bezpieczniej i byli w zgodzie z sumieniem. Jeśli ktoś faktycznie nie może z powodu choroby, strachu lub kwarantanny, to w tym przypadku nieobecność w kościele nie będzie grzechem.

Biskup zachęca, aby na msze święte uczęszczać również w ciągu tygodnia, gdy w kościołach przebywa mniej osób. Ci, którzy nie mogą fizycznie uczestniczyć w nabożeństwach, powinni to robić za pośrednictwem mediów.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


ks. Marcin Maczan

29.10.2020, 08:57

- Odwiedzanie cmentarzy przez cały miesiąc może być dobrą praktyką, bo czasami pamiętamy o zmarłych jedynie przez dwa listopadowe dni - mówi ks. Marcin Maczan.


Na cmentarzach w naszym regionie brakuje miejsc. To coraz większy problem

29.10.2020, 07:17

W ciągu roku Suwałkach umiera około sześciuset osób, w Augustowie około 300, natomiast w Sejnach liczba ta oscyluje granicach 60.


Mimo pandemii, w Suwałkach odbędzie się tradycyjna kwesta na odnowienie zabytkowych nagrobków

28.10.2020, 11:19

W niedzielę (1.11) na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej pojawią się wolontariusze.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To Tu
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok