Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Od stycznia mieszkańcy Augustowa zapłacą o 4 złote więcej za odbiór śmieci

Od stycznia mieszkańcy Augustowa zapłacą o 4 złote więcej za odbiór śmieci

autor: Marta Sołtys

4.12.2020, 08:07

Nowe stawki uchwalili radni na wczorajszej (3.12) sesji.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jak tłumaczył biorący udział w posiedzeniu przewodniczący rady nadzorczej spółki BIOM - Jerzy Demiańczuk, podwyżka wynika ze wzrostu kosztów, jakie ta firma ponosi.

Rok 2020 był dla spółki bardzo ciężki z tego względu, że znacznie wzrosły koszty utylizacji termicznej naszych odpadów ze wszystkich gmin. My ten balans mamy obowiązek na bieżąco spalać. Jesteśmy więc zmuszeni zaakceptować cenę, która jest na rynku. Realizując inwestycje na 80 tysięcy musimy mieć pieniądze na bieżące wydatki.

Przeciw podwyżkom było dziesięciu radnych opozycyjnych. Leszek Cieślik tłumaczył, że miasto powinno szukać sposobu, aby obniżyć opłaty nawet przy nowych stawkach przedstawionych przez spółkę BIOM.

Powinniśmy się zastanowić, jak usprawnić system, by segregowane śmieci były jak najczystsze. Wówczas te koszty obniżymy. My nie mamy obowiązku ustanawiać podwyżki.  Można to sfinansować mieszkańcom i dołożyć do tego z budżetu. Nie ma takiego zapisu, że miasto nie może na to wyłożyć z podatków. W tej sytuacji, gdy mieszkańcy mają trochę gorsze dochody nie powinniśmy podnosić tej opłaty.

Za 2021 rok miasto zapłaci spółce BIOM około 5 milionów złotych, czyli o ponad 1 milion więcej niż w tym roku.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Gminy powiatu augustowskiego nie zgadzają się na wzrost cen za odbiór śmieci

1.12.2020, 06:11

We wrześniu drastyczne podwyżki wprowadziła odpowiadająca za to spółka BIOM z Dolistowa Starego. Zdrożeć miały wszystkie rodzaje odpadów. Niektóre nawet o 1000 procent. Mimo że miałoby to obowiązywać jedynie do końca roku, to wiele samorządów wciąż próbuje odwołać się od tej decyzji.


Mieszkańcy gminy Raczki zapłacą drożej za śmieci

30.11.2020, 07:10

Od stycznia cena odbioru odpadów wzrośnie tam z 17 do 25 zł. Oznacza to, że pięcioosobowa rodzina zapłaci rocznie 480 zł więcej niż dotychczas.


Mieszkańcy Filipowa zapłacą dużo więcej za śmieci

18.11.2020, 07:34

Od stycznia cena odbioru odpadów wzrośnie tam z 16 do 26 zł za osobę miesięcznie. Dla pięcioosobowego gospodarstwa domowego to wzrost o 600 zł rocznie.


Suwalska prokuratura przedłużyła śledztwo w sprawie nielegalnego składowania śmieci na terenie żwirowni w gminie Jeleniewo

29.10.2020, 12:40

Cześć opinii już jest, ale na ostatnie - kluczowe trzeba poczekać do końca listopada.

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok