Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Gminy powiatu augustowskiego nie zgadzają się na wzrost cen za odbiór śmieci

Gminy powiatu augustowskiego nie zgadzają się na wzrost cen za odbiór śmieci

autor: Marta Sołtys

1.12.2020, 06:11, akt. 06:15

We wrześniu drastyczne podwyżki wprowadziła odpowiadająca za to spółka BIOM z Dolistowa Starego. Zdrożeć miały wszystkie rodzaje odpadów. Niektóre nawet o 1000 procent. Mimo że miałoby to obowiązywać jedynie do końca roku, to wiele samorządów wciąż próbuje odwołać się od tej decyzji.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Wójt gminy Płaska - Wiesław Gołaszewski twierdzi, że podnoszenie opłat w ciągu roku jest niezgodne z prawem.

- Piszemy różne pisma do BiOM-u i od końca września nie otrzymaliśmy od nich żadnej odpowiedzi. Mamy ze spółką zawarte na piśmie porozumienia i one jest wiążące. Zmiany są możliwe tylko i wyłącznie za zgodą obu stron. W tej umowie znajdują się cenniki na cały rok. Jednostronna zmiana cen jest bezprawna. Jesteśmy postawieni pod ścianą. Próbujemy wyjaśnić tę sytuację, ale nie mamy w ogóle odzewu z drugiej strony. Spółka milczy. Na razie nawet nie wiemy, co się z nią dzieje.

Z kolei burmistrz Augustowa, Mirosław Karolczuk informuje, że już po otrzymaniu nowego cennika rozpoczął rozmowy ze spółką.

- Nie zgadzamy się z niektórymi pismami, które BIOM do nas wysyła. Staramy się to rozwiązywać na bieżąco, ale jest to rzeczywiście trudne. Koszty w spółce bardzo mocno wzrosły i próbuje ona je przerzucić na samorządy. Nie ma więc co się dziwić, że to się nam nie podoba. Zażądaliśmy od nich wyjaśnień na piśmie. Żeby ta stawka mogła wzrosnąć, powinno być zawarte porozumienie między gminą a zakładem.

Próbowaliśmy skontaktować się z prezesem spółki BIOM Mirosławem Bałakierem, ale ani odbierał telefonu, ani nie odpisał na SMS-a.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy gminy Raczki zapłacą drożej za śmieci

30.11.2020, 07:10

Od stycznia cena odbioru odpadów wzrośnie tam z 17 do 25 zł. Oznacza to, że pięcioosobowa rodzina zapłaci rocznie 480 zł więcej niż dotychczas.


Mieszkańcy Filipowa zapłacą dużo więcej za śmieci

18.11.2020, 07:34

Od stycznia cena odbioru odpadów wzrośnie tam z 16 do 26 zł za osobę miesięcznie. Dla pięcioosobowego gospodarstwa domowego to wzrost o 600 zł rocznie.


Suwalska prokuratura przedłużyła śledztwo w sprawie nielegalnego składowania śmieci na terenie żwirowni w gminie Jeleniewo

29.10.2020, 12:40

Cześć opinii już jest, ale na ostatnie - kluczowe trzeba poczekać do końca listopada.

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok