Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Trzy gminy z powiatu augustowskiego nie zapłaciły jeszcze spółce BIOM dodatkowej kwoty za odbiór śmieci w ubiegłym roku

Trzy gminy z powiatu augustowskiego nie zapłaciły jeszcze spółce BIOM dodatkowej kwoty za odbiór śmieci w ubiegłym roku

autor: Marta Sołtys

19.03.2021, 11:35, akt. 11:37

Chodzi o miasto Augustów oraz gminy Płaska i Nowinka. Opłaty spółka naliczała od września, kiedy wprowadziła znaczące podwyżki swoich usług.

dziewul - Fotolia.com
dziewul - Fotolia.com

W niektórych przypadkach cena wzrosła nawet o ponad 1000 procent. Jak mówi zastępca burmistrza Augustowa - Filip Chodkiewicz, zapłacenie nadwyżki jest niezgodne z prawem.

- W tym momencie tak naprawdę miasto nie ma żadnego tytułu prawnego, żeby takie płatności wnosić. Czekamy aż spółka dostarczy nam odpowiednie dokumenty. Wówczas, jeżeli oczywiście wszystko będzie zgodnie z prawem, będziemy to regulować. Jesteśmy stronami pewnych umów i musimy się z nich wywiązywać w sposób legalny, ponieważ to są środki publiczne. Jakiekolwiek płatności muszą się opierać na odpowiednich materiałach.

Podniesienie cen za odbiór śmieci spowodowane było kilkumilionową stratą, jaką spółka zanotowała w pierwszym półroczu ubiegłego roku. To zdaniem wójta gminy Płaska - Wiesława Gołaszewskiego należy wyjaśnić.

- Zachowujemy się zgodnie z zawartymi umowami. Żadne uzgodnienia z Biomem nie przewidywały jednostronnej podwyżki cen w trakcie obowiązywania umowy.  Zgodnie z nią, zgoda musi być obustronna. Jest to ogromne ryzyko, że za jakiś czas ktoś wytknie nam, że działamy na szkodę mieszkańców. Może to być nawet prokurator. Istnieje  oficjalny tryb wyrównywania strat. Spółka musi przedstawić kalkulację kosztów oraz skąd to się wzięło.

Spośród 22 gmin wchodzących w skład spółki Biom nadpłaty nie zapłaciła jeszcze gmina Goniądz.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Już niedługo w Augustowie rozpocznie się budowa kotła na biomasę

18.02.2021, 07:09

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „GIGA” podpisało właśnie umowę z wykonawcą inwestycji. Nowa kotłownie powstanie na terenie zakładu.


Miasto Augustów nie zapłaciło spółce BIOM dodatkowej kwoty za odbiór śmieci w ubiegłym roku

14.01.2021, 13:26

Spółka naliczała ją od wrześniu, kiedy wprowadziła znaczące podwyżki swoich usług. W niektórych przypadkach cena wzrosła nawet o ponad 1000 procent.


Od stycznia mieszkańcy Augustowa zapłacą o 4 złote więcej za odbiór śmieci

4.12.2020, 08:07

Nowe stawki uchwalili radni na wczorajszej (3.12) sesji.


Od nowego roku może wzrosnąć koszt odbioru śmieci w Augustowie

3.12.2020, 06:41

Opłata od jednego mieszkańca będzie wówczas wynosić 25 złotych miesięcznie, czyli o 4 złote więcej niż do września bieżącego roku.


Gminy powiatu augustowskiego nie zgadzają się na wzrost cen za odbiór śmieci

1.12.2020, 06:11

We wrześniu drastyczne podwyżki wprowadziła odpowiadająca za to spółka BIOM z Dolistowa Starego. Zdrożeć miały wszystkie rodzaje odpadów. Niektóre nawet o 1000 procent. Mimo że miałoby to obowiązywać jedynie do końca roku, to wiele samorządów wciąż próbuje odwołać się od tej decyzji.

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok