Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Od nowego roku może wzrosnąć koszt odbioru śmieci w Augustowie

Od nowego roku może wzrosnąć koszt odbioru śmieci w Augustowie

autor: Marta Sołtys

3.12.2020, 06:41

Opłata od jednego mieszkańca będzie wówczas wynosić 25 złotych miesięcznie, czyli o 4 złote więcej niż do września bieżącego roku.

Tony Baggett - Fotolia.com
Tony Baggett - Fotolia.com

Jak tłumaczył podczas wtorkowego (1.12) posiedzenia komisji ds. budżetu rady miejskiej kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sebastian Chudowolski, spowodowane to jest nowymi stawkami, jakie przedstawiła odpowiadająca za to spółka BIOM z Dolistowa Starego.

- Pan prezes spółki zapewniał, że podwyżki, które nas spotkały we wrześniu, będą obowiązywać jedynie do końca roku. Niestety, tak się nie stało. Wzrost cen jest dosyć spory. Po dokonanej analizie pojawił się problem, że system gospodarowania odpadami komunalnymi w przyszłym roku nam się nie zbilansuje, jeśli zostawimy stawki takie, jakie obowiązywały.

Skarbnik miejski Sławomir Sieczkowski dodał, że teraz miasto będzie musiało zapłacić spółce BIOM za odbiór śmieci prawie 5 milionów złotych rocznie. Tłumaczył również, iż opłata musi być podniesiona.

- Mamy spółce BIOM dać blisko 1,1 mln złotych więcej, czyli łącznie koszt tego systemu będzie wynosił 7,6 mln złotych. Jeżeli państwo nie wyrażą na to zgody, to burmistrz nie będzie mógł podpisać porozumienia z zakładem na odbiór odpadów komunalnych w tak rażąco zwiększonych kosztach, ponieważ nie będzie to miało pokrycia w budżecie. Zatem albo zawieramy umowę, albo nie. Tylko, co wówczas zrobimy ze śmieciami?

Do sprawy radni wrócą na dzisiejszej (3.12) sesji, na którą zaproszono prezesa spółki BIOM – Mirosława Bałakiera. Zaplanowano też głosowanie w sprawie przyjęcia nowych stawek.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Gminy powiatu augustowskiego nie zgadzają się na wzrost cen za odbiór śmieci

1.12.2020, 06:11

We wrześniu drastyczne podwyżki wprowadziła odpowiadająca za to spółka BIOM z Dolistowa Starego. Zdrożeć miały wszystkie rodzaje odpadów. Niektóre nawet o 1000 procent. Mimo że miałoby to obowiązywać jedynie do końca roku, to wiele samorządów wciąż próbuje odwołać się od tej decyzji.


Mieszkańcy gminy Raczki zapłacą drożej za śmieci

30.11.2020, 07:10

Od stycznia cena odbioru odpadów wzrośnie tam z 17 do 25 zł. Oznacza to, że pięcioosobowa rodzina zapłaci rocznie 480 zł więcej niż dotychczas.


Mieszkańcy Filipowa zapłacą dużo więcej za śmieci

18.11.2020, 07:34

Od stycznia cena odbioru odpadów wzrośnie tam z 16 do 26 zł za osobę miesięcznie. Dla pięcioosobowego gospodarstwa domowego to wzrost o 600 zł rocznie.


Suwalskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej monopolizuje odbiór śmieci w mieście

27.10.2020, 08:49

Od stycznia miejska spółka nie tylko otrzyma zlecenie od Ratusza na wszystkie odpady z domów jednorodzinnych i bloków, ale też wygrała przetarg na obsługę pozostałych budynków niezamieszkanych.


W Suwałkach będą wyrywkowo kontrolowane wiaty śmietnikowe

22.10.2020, 10:29

Zapowiedział to zastępca prezydenta Suwałk Łukasz Kurzyna. To odpowiedź na interpelację radnej Anny Gawlińskiej, która zwróciła władzom miasta uwagę na brud panujących w tych miejscach i unoszące się z nich nieprzyjemne zapachy.

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok