Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Jakie jest znaczenie Przesmyku Suwalskiego w kontekście wojny na Ukrainie?

Jakie jest znaczenie Przesmyku Suwalskiego w kontekście wojny na Ukrainie?

autor: Jakub Mikołajczuk

20.05.2022, 19:30, akt. 22.05.2022, 12:14

Rosja, która rozmontowała system bezpieczeństwa w Europie, szybko się zmieni i trzeba to uznać za czynnik, który będzie wpływał na sytuację polityczną w naszym regionie. To wniosek z konferencji naukowej o znaczeniu Przesmyku Suwalskiego w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Konferencję zorganizowano w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach.

Fot. Jakub Mikołajczuk
Fot. Jakub Mikołajczuk

Jakie jest znaczenie Przesmyku Suwalskiego w kontekście wojny na Ukrainie? - relacja Jakuba Mikołajczuka

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


- Ten układ międzynarodowy trzeba budować od nowa. Jeżeli rząd zaangażuje wszystkie swoje siły w propagandę, to trudno jest to społeczeństwo wyprowadzić na moralnie słuszną drogę. I to się dzieje w Rosji. Jeżeli tam 80 proc. ludzi popiera prezydenta Putina, to to jest dramat tego narodu i tego państwa - mówi prof. Julian Maj z Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach.

Jak podkreślił dr Volodymyr Hutsaylyuk z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Rosja dla dobra nie tylko Ukrainy, ale całej Europy nie może wygrać tej wojny.


- To, co zaprezentowała Rosja, to powrót do czasów hordy mongolskiej. Na teraz potrzebne jest jak największe wsparcie gospodarcze i militarne Ukrainy, bez ograniczeń i przeszkód biurokratycznych, z którymi ciągle się zmagamy - mówi dr Volodymyr Hutsaylyuk.


W opinii prelegentów dotychczasowe sankcje, jakie nakłada na Rosję Zachód są niewystarczające.


- Czekamy na szósty etap sankcji, które przygotowuje Unia Europejska. Ale po tym, co zrobiła, UE dawno powinna przestać je stopniować, nie 1,2,3, ale etap szósty powinien być już dawno wprowadzony w możliwie jak najszerszym zakresie - powiedział dr Andrzej Sęk z Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach.


Zdaniem uczestników dwudniowej konferencji w Suwałkach, trzeba rozpatrywać wszystkie nawet najczarniejsze scenariusze, ale nie popadać w panikę, bo Polska jest członkiem NATO - najsilniejszego paktu wojskowego na świecie, który zaktywizował się na skalę niewidzianą od zakończenia Zimnej Wojny.

| red: wsz, mark

ZOBACZ TEŻ:


prof. Paweł Soroka

20.05.2022, 11:36

- Gdyby doszło do eskalacji wojny poza terytorium Ukrainy, to znaczenie tzw. przesmyku suwalskiego wzrośnie. Wszelka pomoc dla krajów bałtyckich, czy użycie sił rosyjskich z Kaliningradu lub z Białorusi będzie tutaj się rozgrywało - mówi Paweł Soroka.


Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak na manewrach Defender Europe [zdjęcia i wideo]

19.05.2022, 13:01

Prezydent RP Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski obserwowali w czwartek (19.05) w okolicach Nowogrodu ćwiczenia wojskowe Defender-Europe.


Przesmyk suwalski przyprawia kraje NATO o ból głowy

28.03.2022, 09:14

Hiszpański dziennik "El Pais", opisując niepokoje w państwach sąsiadujących z Rosją w czasie jej inwazji na Ukrainę, odnotowuje, że jednym z najbardziej newralgicznych miejsc jest położony pomiędzy Polską a Litwą przesmyk suwalski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


Aquapark w Suwałkach, fot. Anna Przybicień
30.06.2022, 10:42, akt. 10:49

Suwalski aquapark wraca do normalnej pracy
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok