Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Budują ruski mir - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Budują ruski mir - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

24.04.2023, 11:15, akt. 13:04

Jednego związanemu z naszym regionem europosłowi Włodzimierzowi Cimoszewiczowi odmówić nie można - wierności ideałom. Jak w 1971 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, kultywującej m.in. miłość do Związku Radzieckiego, tak i mentalnie w niej pozostał.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Budują ruski mir - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Media donoszą, że Cimoszewicz znalazł się w gronie europosłów wybranych w naszym kraju, którzy zaapelowali do Komisji Europejskiej, by nie współfinansowała kosztów muru na granicy. Kto jeszcze to poparł? Na przykład Janina Ochojska, która mówiła o stworzonych przez naszych leśników zbiorowych mogiłach migrantów. Oczywiście Sylwia Spurek - niedawny gość suwalskiej biblioteki. Także Łukasz Kohut, określający się jako "unijczyk narodowości śląskiej", przyznający jednocześnie, że czasami więcej kulturowo łączy go z Norwegami niż z Polakami. Dodajmy, że Spurek i Kohut kandydowali z listy Roberta Biedronia, a Ochojska i Cimoszewicz z ugrupowania stworzonego m.in. przez Platformę Obywatelską i SLD. 

Nie ma chyba żadnych wątpliwości, że ze sprzeciwu dotyczącego muru granicznego najbardziej cieszą się spadkobiercy Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, czyli Rosja i Białoruś. Budowla na wschodniej granicy i postawa polskich służb wiele planów pokrzyżowała. Nie udało się sparaliżować naszego kraju tysiącami migrantów, nie doszło do związanych z tym niepokojów społecznych, które zapewne wybuchłyby, gdyby taka fala przeszła choćby przez województwo podlaskie. I co, panie i panowie od wystąpienia do Komisji Europejskiej? Ból, nieprawdaż?

Całkiem niedawno obejrzałem archiwalne nagranie z 1987 roku dotyczące wizyty Jaruzelskiego w Moskwie. Z Gorbaczowem podpisali wtedy deklarację o współpracy w dziedzinie ideologii, kultury i nauki. Jak wynika z telewizyjnej relacji, obaj przywódcy rozmawiali także o budowie socjalizmu i trwałego pokoju na świecie. Socjalizm nie wyszedł, ale pokój z następcami Gorbaczowa, zwany dziś ruskim mirem, buduje się dalej.   

| red: kap, mik

ZOBACZ TEŻ:


"Rok 1984" w bibliotece - felieton Tomasza Kubaszewskiego

17.04.2023, 13:45

Rozumiem, że prezydent Suwałk i jego zastępca, zajmujący się m.in. nadzorem nad placówkami kultury, na schabowego już nie spojrzą, a ostatnie w życiu jajka zjedli na Wielkanoc. Takie przypuszczenie bierze się z tego, że dopuścili do spotkania w zarządzanej przez miasto bibliotece publicznej z europosłanką Sylwią Spurek, która chce zakazać ludziom jedzenia mięsa czy nabiału.


Coś tu się nie zgadza - felieton Tomasza Kubaszewskiego

3.04.2023, 14:38

Czy ktoś nie chciałby otrzymać za dwa miesiące pracy 157 tysięcy złotych? A tyle w swoim oświadczeniu majątkowym wykazał skarbnik suwalskiego urzędu miejskiego, który od marca odszedł na emeryturę. Te dwa miesiące, to styczeń i luty.


Może poprzeć tę młodzież? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

27.03.2023, 14:50

W bólach, ale augustowscy radni miejscy przyjęli stanowisko w obronie Jana Pawła II. Podobny pomysł pojawił się w Suwałkach i tu też pewnie łatwo nie będzie.


Kukułcze jajo na ziemi niczyjej - felieton Tomasza Kubaszewskiego

20.03.2023, 13:14

Nie wiem, czy ktoś to robi celowo, czy ze względu na brak wyobraźni. Pewne jest natomiast, że próba przekazania ziemskiemu powiatowi suwalskiemu drogi wojewódzkiej Suwałki - Rutka-Tartak wywoła duży konflikt społeczny. Jak przypuszczam, przed wyborami partii rządzącej to nie pomoże.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
Fotolia.com
6.12.2023, 11:34, akt. 11:36

Czy wojsko uratuje suwalski basen?


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok