Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Na granicy nadal działają przemytnicy ludzi. Zarzuty usłyszało już 41 osób

Na granicy nadal działają przemytnicy ludzi. Zarzuty usłyszało już 41 osób

autor: Iza Kosakowska

20.09.2023, 11:55, akt. 11:58

Tylko w ciągu ostatnich 7 miesięcy przez litewsko-polską granicę nielegalnie próbowało dostać się prawie 250 obcokrajowców. Suwalska prokuratura skierowała w tej sprawie do sądu 14 aktów oskarżenia.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Jak mówi jej rzecznik Wojciech Piktel, zarzuty usłyszało już 41 osób.

Podejrzani to kierowcy pojazdów, którzy nielegalnie przewozili cudzoziemców lub ich pomocnicy. Przedstawiono im zarzuty organizowania nielegalnego przekraczania granicy RP, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Wśród tych kierowców 13 osób to obywatele Ukrainy, 9 obywatele Łotwy, 7 Uzbekistanu, a 4 osoby pochodziły z Białorusi.

Nielegalnym przemytem zajmowały się także osoby m.in. z Gruzji, Uzbekistanu, Holandii, Czech czy Francji. Tylko jeden podejrzany to Polak. Wojciech Piktel zwraca też uwagę, że coraz częściej do Polski próbują dostać się migranci z Afryki.

Wcześniej dominowały kraje typu Afganistan, Irak, Syria. Teraz mamy nawet obywateli z Konga, Ugandy czy Bangladeszu. Można powiedzieć, że ten przekrój cudzoziemców, którzy starają się nielegalnie przekroczyć granice Polski, ewoluuje. Jest to mozaika różnych krajów Azji i Afryki.

„Kurierzy” do przemytu obcokrajowców wykorzystywali najczęściej samochody osobowe, busy, a nawet  przestrzeń bagażową samochodów ciężarowych.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Uczniowie dowiedzieli się, jak funkcjonuje Areszt Śledczy w Suwałkach

17.07.2023, 07:47

Pracownicy Aresztu Śledczego w Suwałkach zapraszali do siebie uczniów szkół m.in. po to, by pokazać im, że nie warto tu trafić. Niedawno zakończyli realizację ogólnopolskiego programu edukacyjnego "W służbie prawu''.


Prezes PiS Jarosław Kaczyński na granicy polsko-białoruskiej: zapora zatrzymała ofensywę Putina i Łukaszenki na Polskę

27.05.2023, 13:57

Jarosław Kaczyński oraz wicepremier Mariusz Błaszczak wizytą w woj. podlaskim rozpoczęli w sobotę (27.05) akcję "Trasa dotrzymanego słowa Prawa i Sprawiedliwości". - Państwo, czyli władza, musi zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwo - podkreślał lider Prawa i Sprawiedliwości.


Kontrowersyjny augustowski policjant został Społecznikiem Roku

9.12.2022, 08:13

Zasłynął z udziału w spotkaniu antyrządowej Grupy Granica, gdzie mówił, że funkcjonariusze nie chcą wykonywać rozkazów swoich dowódców, po służbie szukają pocieszenia w alkoholu i uciekają na zwolnienia lekarskie. Chodziło o sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
Fotolia.com
6.12.2023, 11:34, akt. 11:36

Czy wojsko uratuje suwalski basen?


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok