Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Amerykanie zapewniają o współpracy z Polską i Bułgarią w sprawie dostaw gazu

Amerykanie zapewniają o współpracy z Polską i Bułgarią w sprawie dostaw gazu

28.04.2022, 07:41, akt. 08:04

Stany Zjednoczone pozostają w stałym kontakcie z Polską i Bułgarią, by jak najszybciej zróżnicować źródła pozyskiwania gazu - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki

shutterfil77 - Fotolia.com
shutterfil77 - Fotolia.com


Biały Dom o odcięciu dostaw gazu do Polski i Bułgarii

Rzeczniczka Białego Domu podkreśliła, że wstrzymanie przez rosyjski Gazprom dostaw surowca do Polski i Bułgarii to niedopuszczalny szantaż ze strony Rosji, który przewidzieli amerykańscy analitycy. Powiedziała, że odcięcie dostaw gazu to używanie przez Rosję energii jako broni. Psaki poinformowała, że władze USA są w tej sprawie kontakcie z Europą, w tym z Polską i Bułgarią.

Jak zaznaczyła, posunięcie Rosji nie jest dla amerykańskich władz zaskoczeniem. - To jest rodzaj działania, niemalże użycie energii jako broni. Przewidywaliśmy, że Rosja może posłużyć się nią w tym konflikcie - powiedziała.

Rzeczniczka dodała, że USA od miesięcy współdziałają wraz z sojusznikami i partnerami na całym świecie w sprawie dywersyfikacji dostaw gazu do Europy. - W ubiegłym miesiącu prezydent powołał wraz z Unią Europejską zespół, który ma zidentyfikować dodatkowe dostawy gazu LNG do Europy, w tym dla Polski i Bułgarii, co z czasem pozwoli zastąpić dostawy z Rosji do Europy - stwierdziła.

Psaki wskazała też na wypowiedzi polskich przywódców, że są w stanie zastąpić ubytki rosyjskiego gazu z zapasów oraz dostaw z innych źródeł.

Szefowa brytyjskiego MSZ - wzmocnijmy wschodnią flankę, pomóżmy Polsce

Trzeba wzmocnić wschodnią flankę NATO i pomóc Polsce - apeluje szefowa brytyjskiego MSZ. Liz Truss podkreślała, że wojna na Ukrainie musi być lekcją dla Zachodu, by działać sprawniej.


- Od dawna przekonujemy, że NATO musi być elastyczne, sprawne i zintegrowane. Należy wzmocnić wschodnią flankę, musimy wesprzeć kluczowe państwa, takie jak Polska. Dlatego zwiększamy obecność wojsk i pogłębiamy współpracę obronną - stwierdziła Liz Truss podczas corocznej przemowy o polityce zagranicznej wygłoszonej w londyńskim City.


- Musimy wyciągnąć lekcje z Ukrainy - podkreśliła szefowa dyplomacji, dodając, że wojna ukazała słabości dotychczasowego systemu międzynarodowego bezpieczeństwa. Według Liz Truss członkowie NATO powinni zwiększyć nakłady na obronę.


źródło: IAR | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: nie będzie przerw w dostawach gazu do gospodarstw domowych

27.04.2022, 19:34

Nie będzie przerw w dostawach gazu do gospodarstw domowych - zapewnił w środę (27.04) premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że zabezpieczenie Polski w gaz jest "absolutnie pewne".


Prezydent: Zapewniam moich Rodaków, że nie będzie braków dostaw gazu

27.04.2022, 14:51

Wierzę głęboko, że polskie firmy wyegzekwują odszkodowania od strony rosyjskiej za złamanie umowy dot. dostaw gazu; nie mam wątpliwości, że odpowiednie kroki prawne będą podjęte. Poradzimy sobie z tym problemem, także w ramach współpracy europejskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda.


50 rosyjskich i białoruskich podmiotów na polskiej liście sankcyjnej - jest firma z siedzibą w Białymstoku [LISTA]

26.04.2022, 10:42

Na pierwszej liście sankcyjnej znalazło się 50 pozycji; nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów gospodarczych, w tym Gazprom - poinformował we wtorek (26.04) szef MSWiA Mariusz Kamiński. Na liście jest też jedna firma z siedzibą w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: pixabay.com
20.05.2022, 18:20, akt. 18:24

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Finlandiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok