"Nie znamy do końca jakości, wiarygodności certyfikatów, bo węgiel jest bardzo specyficznym towarem. Każdy węgiel jest czarny, ale co w sobie zawiera, to się okaże dopiero w życiu" - mówi Grzegorz Jakuć.
Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie tymczasowa zapora. Dlaczego polskie wojsko wzmocni kolejną granicę? Jakie zagrożenie może czekać nas ze strony Rosji?
"Jak prześledzimy giełdy surowców rolnych, które są wyznacznikami cen na całym świecie, to w przeciągu ostatniego roku widzimy ogromne wzrosty. Te koszty przekładają się na ceny żywności, niekiedy z pewnym opóźnieniem" - mówi Marcin Wroński.
"Wydaje mi się, że wszystkie marzenia o tym, że Rosja stanie się kiedyś państwem demokratycznym są jednak próżnymi marzeniami" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok prof. Jerzy Kopania.
"Cmentarz w Wasilkowie jest jednym z piękniejszych w okolicy. Jest zabytkowy i dlatego też wymaga opieki, wymaga konserwacji" - mówił w Radiu Białystok ks. Jan Pochodowicz.
"Moja propozycja w tej książce jest taka, żeby przestać się kłócić i powrócić do ekonomii jako nauki empirycznej, która pozwala rozwiązać konkretne problemy gospodarcze" - mówi prof. Dariusz Kiełczewski.
Akcja "Znicz" na drogach i w okolicach cmentarzy. - Policjanci będą we wszystkich newralgicznych miejscach. Wszyscy kierowcy muszą pamiętać, że to sygnały wydawane przez funkcjonariusza kierującego ruchem są najważniejsze.
Zawsze były okazją do wymiany opinii, poglądów, przedstawiania własnych pomysłów, ale też integracji środowiska lokalnych przedsiębiorców. Łomżyńskie "Śniadanie biznesowe" przekształcają się w "Debatowanie na śniadanie".
"W tej chwili możemy zaobserwować pewną stabilność, natomiast na pewno wirus nie jest w odwrocie. Powinniśmy się przygotować do wzrostu kolejnych przypadków zakażeń" - mówi Joanna Zajkowska.
"Najważniejsze w moim programie jest przywrócenie Akademii miejsca w dyskursie publicznym. W taki sposób, żebyśmy mieli większy wpływ na pozytywne postrzeganie nauki i zwiększali zaufanie do niej" - mówi prof. Marek Konarzewski.
"My się nie musimy obawiać specjalnie o dostawy. Już nie potrzebujemy gazu z Rosji, mamy Baltic Pipe, który będzie zwiększał przesył gazu do Polski. Mamy terminal LNG w Świnoujściu, który jest rozbudowywany" - mówił w Radiu Białystok ekspert portalu Energetyka24 Daniel Czyżewski.
"To co dzieje się w nauce, pomaga przedsiębiorcom ograniczyć koszty albo zwiększyć przychody, ale nie są to radykalne innowacje. I może faktycznie popełniamy błąd" - mówi Tomasz Stypułkowski.
- Cudzoziemcy i strona białoruska mają świadomość, że w najbliższym czasie zostaną oddane pierwsze odcinki bariery elektronicznej (...) Teraz starają się wykorzystać te ostatnie tygodnie, aby przekroczyć nielegalnie granicę.
Powoli zwiększa się dostępność antybiotyków w aptekach - zapewnia Ministerstwo Zdrowia. O problemach na rynku farmaceutycznym rozmawiali członkowie ministerialnego zespołu do spraw dostępności leków. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele środowisk lekarskich i aptekarskich.
- Transport wojsk rosyjskich na Białoruś to zasłona dymna. Rosjanie nie przerzucili tam wystarczających sił, by ponownie od północy zaatakować Ukrainę - uważa Kamil Kłysiński.
"Nie chcemy, żeby gmina Tykocin była taką ciemną dziurą na mapie powiatu i województwa, gdzie światła są pogaszone i mieszkańcy mają utrudniony ruch nocny. Staramy się reagować na to, co się dzieje, żeby jakość życia mieszkańców się nie pogarszała" - mówi Mariusz Dudziński.
"To jest desperacki atak na ludność cywilną. Atakowanie o porze, kiedy ludzie odprowadzają dzieci do szkoły, do przedszkola, kiedy idą do pracy, świadczyłoby po prostu o tym, że Rosja jest coraz bardziej bezradna" - mówi Jan Piekło.
"W tej masie wszystkiego, co krąży po internecie, ludzie tracą orientację, co jest tym właściwym językiem, ładnym, eleganckim, a co jest językiem byle jakim" - mówi prof. Katarzyna Kłosińska.
"Rosjanom nie udało się złamać ludności ukraińskiej, która jest jeszcze bardziej zmotywowana do tego, żeby się bronić" - mówi o atakach rakietowych na ukraińskie miasta komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej Maksymilian Dura.
"Prawie w całym Lwowie nie ma prądu, nie działa sieć komórkowa, internet, są problemy z wodą, bo nie działają pompy. Pociągi przyjeżdżają z opóźnieniem, a zajęcia w szkołach i przedszkolach zostały odwołane do piątku" - mówi Andrzej Bołkun.
"Epidemia znacznie pogorszyła sytuację związaną z transplantacją. W 2021 roku w Podlaskiem były zaledwie trzy pobrania narządowe. Zwykle jest to kilkanaście w roku" - mówi Karolina Rygasiewicz.
"Nie możemy sobie pozwolić na takie działania, jak inne uczelnie, jeżeli chodzi o ograniczenie dydaktyki. My jesteśmy uczelnią medyczną – znaczna część naszych zajęć odbywa się w szpitalu. Tam nie zakręcimy kaloryferów i nie ograniczymy w dużym stopniu poboru ciepła i energii" - mówi na antenie Polskiego Radia Białystok rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
"Dług zdrowotny w zakresie chorób nowotworowych po pandemii jest dość duży. Chcemy, aby pacjenci mieli nie tylko szybki dostęp do leczenia, ale także równy dostęp w całym kraju. Kładziemy na jakość, żeby w każdym miejscu w naszym kraju, ta jakość leczenia była taka sama" - mówi Waldemar Kraska.
- Łukaszence nie uda się skłócić Białorusinów i Polaków. Próba przedstawienia Polski jako dawnego i obecnego wroga nie znajduje poparcia wśród obywateli Białorusi - mówi Cichanouska.
"Ta mobilizacja na Białorusi nie może się odbyć tylko z tego powodu, że łukaszenkowcy nie mogą odfiltrować tych ludzi, których chcieliby zmobilizować" - mówi Zmicier Mickiewicz.
"To jest świetna okazja, aby dać świadectwo tego, czym się żyje na co dzień, jakimi wartościami się kieruje, pokazać, że rodzina, to oprócz trudu, wysiłku, wyrzeczeń, to podstawa naszego funkcjonowania. Rodzina daje nam siłę i radość" - mówi Karolina Siemienowicz.