Radio Białystok | Gość | prof. Marek Konarzewski [wideo] - nowy prezes Polskiej Akademii Nauk

prof. Marek Konarzewski [wideo]

nowy prezes Polskiej Akademii Nauk

24.10.2022, 16:52, akt. 25.10.2022, 07:45

"Najważniejsze w moim programie jest przywrócenie Akademii miejsca w dyskursie publicznym. W taki sposób, żebyśmy mieli większy wpływ na pozytywne postrzeganie nauki i zwiększali zaufanie do niej" - mówi prof. Marek Konarzewski.

Marek Konarzewski, fot. Barbara Sokolińska
Marek Konarzewski, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z prof. Markiem Konarzewskim rozmawia Grzegorz Pilat | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czy w Polskiej Akademii Nauk szykują się zmiany? Między innymi o to pytamy profesora Marka Konarzewskiego z Uniwersytetu w Białymstoku, który będzie kierował tą instytucją od nowego roku.

Z profesorem rozmawia Grzegorz Pilat.Grzegorz Pilat: Dzień dobry panie profesorze, witam pana bardzo serdecznie.


Prof. Marek Konarzewski: Dzień dobry.


Dziękuję, że znalazł Pan chwilę, żeby się z nami spotkać w studiu Polskiego Radia Białystok, bo domyślam się że teraz obowiązków przybyło i to znacznie.


Oj tak i poza poniedziałkiem, który chciałbym sobie zarezerwować na pracę w Białymstoku zapewne resztę tygodnia będę spędzał głównie w Warszawie.


Mało brakowało, żeby nie został pan prezesem PAN. Pana kontrkandydat, prof. Paweł Rowiński dostał 102 głosy, pan dostał 105. Czy to oznacza, że środowisko naukowe w kraju jest tak mocno podzielone, czy to tylko taki, nazwijmy to efekt wyborczy?


To raczej był wybór między kontynuacją sposobu zarządzania Akademią, który byłby mniej więcej podobny do tego, jaki prezentował ustępujący prezes, pan Jerzy Duszyński i propozycjami zmian, które nie są może rewolucją, ale jednak wpłyną zarówno na wizerunek Akademii, jak i na jej ustrój wewnętrzny.

Generalnie zmiany są spotykane w takich dużych instytucjach dosyć rzadko, więc też ten opór wewnętrzny przed zmianą był, wydaje mi się, dosyć duży, ale mam nadzieję, że szybciutko uda mi się przekonać tych, którzy nie głosowali na mnie że nie mieli racji.


Jak zmieni się Polska Akademia Nauk pod rządami profesora Marka Konarzewskiego?


To co najważniejsze w moim programie, to przywrócenie Akademii miejsca w dyskursie publicznym w taki sposób, żebyśmy mieli jako Akademia większy wpływ na pozytywne postrzeganie nauki, na zwiększenie zaufania do nauki. Proszę zwrócić uwagę – żyjemy w okresie naprawdę triumfów naukowych, a jednocześnie coraz większego sceptycyzmu względem nauki, więc musimy to przezwyciężyć, bo w przeciwnym wypadku okaże się, że nasz rozwój cywilizacyjny będzie zagrożony. Więc w tym postrzegam główne wyzwanie i na to chciałbym położyć szczególny nacisk w następnych latach.


Ale czy mówimy o swoistej rewolucji naukowej w dostępie do naukowców i wyjścia naukowców do społeczeństwa, czy będzie to jakiś taki pewny proces, który się będzie rozkładał na najbliższe cztery lata, bo tyle trwa pana kadencja?


To będzie się rozkładało na najbliższe cztery lata, ale proszę pamiętać, że mamy w tej chwili początek roku wyborczego. Ja śledzę bardzo pilnie debatę wyborczą, bo ona już się zaczęła i tam słowa „nauka” w zasadzie nie ma. Więc naszym bardzo bliskim wyzwaniem będzie to, żeby zwrócić uwagę osób aspirujących do zasiadania w Sejmie i Senacie, że jest to ważny temat, ale musimy do nich oczywiście pójść z przekazem, który umożliwi im wykorzystanie argumentów naukowych w kampaniach wyborczych.

Nam po prostu bardzo zależy, mówię tutaj o Akademii, żebyśmy zaistnieli w świadomości społecznej jako instytucja, na którą warto łożyć pieniądze. Bo tylko wtedy, jeżeli przekonamy społeczeństwo że powinniśmy istnieć możemy oczekiwać jakiegoś wsparcia. Stąd tutaj mój nacisk na tę bardzo istotną kwestię.


Gdzieś w ostatnich latach szczególnie, w czasach covidowych narodziło się wielu „domorosłych” naukowców, którzy mają swoje teorie dotyczące pandemii, czy to między innymi chodzi panu o ten dyskurs, żeby trochę przełamać to, co się dzieje np. w Internecie?


Dzisiaj cały dyskurs społeczny to jest przede wszystkim dyskurs dziejący się w mediach społecznościowych. W radiu też, oczywiście, ale jednak te pierwsze informacje trafiają zwykle do ludzi poprzez media społecznościowe i nas tam jest troszkę za mało. Więc tutaj będzie ogromnym wyzwaniem, żeby dotrzeć z językiem, który jest niekoturnowy, który naprawdę jest łatwy i do przyswojenia i w ten sposób przekonywać wszystkich do tego, że nauka jest naprawdę ważna i nie jest to tylko puste słowo.

Jeśli nam się to uda, to zarówno edukacja będzie wyglądała inaczej, ale przede wszystkim postrzeganie nauki jako dźwigni rozwoju cywilizacyjnego, jeszcze raz to powtórzę.


Ale czy ja dobrze odczytuję, że w takim razie w pana odczuciu w ostatnich latach polskich naukowców w mediach, między innymi społecznościowych było za mało?


Może nie tyle było za mało, tylko było to robione w sposób, który był dosyć hermetyczny jednak.


A może archaiczny trochę?


Po części też. Ja się dosyć długi czas zajmowałem mediami społecznościowymi i również tym wszystkim, co się wiąże z polityką wizerunkową, mam za sobą długi epizod pracy w dyplomacji. Byłem odpowiedzialny przez pięć lat za wizerunek Polski w Stanach Zjednoczonych, więc wiem, jak się to robi. Teraz będę chciał spożytkować tę wiedzę już na trochę innej niwie, ale niezwykle istotnej.


W jednym z ostatnich wywiadów przed wyborami mówił pan, że Polska Akademia Nauk zbyt długo zajmowała się sama sobą. Jak to odczytywać?


To nie jest tylko mój głos i moja opinia, związana z tym, że bardzo dużo czasu w Akademii poświęcamy sprawom wewnętrznego ustroju. Razem tworzymy znaczącą część reprezentacji środowiska naukowego Polski, więc to jest ogromny potencjał ekspercki, intelektualny i tylko szkoda, i to jest też trochę nasza wina, że tak mało nas słychać i będziemy chcieli to zmienić.


No właśnie, bo polscy naukowcy odnoszą sukcesy.


Oczywiście.


A to, że my o nich nie słyszymy to czyja wina?


No nasza, po pierwsze, bo musimy z tym przekazem dotrzeć. Więc ja obiecuję, sobie i państwu, że będziecie więcej wiedzieli na temat nauki i to w sposób, który będzie budził uśmiech, taki jak teraz na pana twarzy.


Czyli rozumiem, że spotykamy się od dziś systematycznie co tydzień w poniedziałek.


Ja się absolutnie zapraszam i bardzo bym chciał, żeby tak było. To trzeba robić w sposób, który jest bardzo przystępny – przypomnę panią profesor Simonę Kossak chociażby. Przecież ona tak naprawdę opowiadała o nauce, ale robiła to w sposób, który do dziś pamiętamy i który zapada w pamięć nie tylko dlatego, że mówiła ciekawe rzeczy, ale również dlatego, a może przede wszystkim dlatego, że była osobowością i potrafiła to przekazać w sposób, który do dzisiaj budzi emocje.

Więc do takich przykładów będę sięgał, takich członków Akademii będę wyszukiwał i jeśli znajdziemy więcej osób takich, jak pani profesor Kossak to z pewnością nie będziemy mieli problemów z rozpoznawalnością i również potem z tym, że nie będzie problemów ze zdobyciem funduszy na badania naukowe.


Czego życzyć panu profesorowi na najbliższe lata jako szefowi Polskiej Akademii Nauk?


Wytrwałości w realizacji tych celów, o których tu powiedziałem, bo to naprawdę będzie wymagało zmiany mentalności również. Troszeczkę wewnątrz Akademii, ale przede wszystkim tej mentalności społecznej.

Ja jestem biologiem ewolucyjnym i też mam świadomość, że to będzie ewolucja i to będzie trwało pewnie dłużej, niż moja kadencja, ale gdzieś to trzeba zacząć, gdzieś trzeba nadać ten kierunek i jeżeli się to uda, jeżeli wejdziemy na te świeże, nowe tory to z pewnością za jakiś czas będzie pan, mam nadzieję mógł mnie zaprosić a ja zdam sprawę z tego, jak bardzo pięknie się to pozmieniało w percepcji społecznej.


To w takim razie będziemy to wszystko dokładnie obserwować. Będziemy w kontakcie i mam nadzieję, że wkrótce będzie okazja się spotkać. Ale to, że pan jedzie do Warszawy to nie znaczy, że pan zapomina o województwie podlaskim, o Uniwersytecie w Białymstoku?


Ależ nie. Zostawię sobie jeden dzień na sprawy w Białymstoku. Wciąż mam tutaj doktorantów, mam studentów. Nie chciałbym i nie ma powodu, żebym się odrywał od swoich korzeni, bo to jest moje pierwsze miejsce pracy do tej pory i oczywiście będzie musiało ustąpić na jakiś czas, ale tylko na jedną kadencję. Ja jestem urodzonym białostoczaninem, jestem lokalnym patriotą i takim na pewno pozostanę.


Bardzo serdecznie dziękuję za rozmowę.


Dziękuję.

| red: mark, bs, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK
Łukasz Kobeszko, fot. prywatne

Łukasz Kobeszko [wideo]

Ośrodek Studiów Wschodnich
6.02.2023

"Ten list można traktować jako przeprosiny i prośbę o wybaczenie do wszystkich Polaków, ale też licznych Ukraińców przebywających w Polsce jako uchodźcy wojenni, jako migranci, ale wiemy, że to całego problemu nie załatwia" - mówi Łukasz Kobeszko.

fot. Marcin Gliński

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
3.02.2023

"W przypadku i produkcji piekarniczej i produkcji cukierniczej, obserwuję na przestrzeni ostatniego roku bardzo mocny wzrost cen. I można oczekiwać też, że ze względu na tłusty czwartek ceny będą niestety wysokie" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekonomista dr Arkadiusz Niedźwiedzki.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
2.02.2023

"W ostatnich 20 latach w naszym regionie ubyło około 62 tys. mieszkańców. To tak jakby z mapy województwa podlaskiego znikło nagle jedno miasto typu Suwałki" - mówi Dorota Wyszkowska.


Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2023

"Bieg Pamięci Sybiru powstał z ideą, żeby uczcić te wydarzenia sprzed ponad 80 lat. To bardzo ważny bieg dla tych osób, które mają bądź miały w swojej rodzinie Sybiraków, a także dla wszystkich, dla których historia jest po prostu istotna" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Pietraszko, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Pietraszko [wideo]

doradca energetyczny
1.02.2023

"Zaczynamy oszczędzać energię, zbieramy wszelkie informacje dotyczące sposobu użytkowania i poboru energii. Dzięki świadectwom charakterystyki energetycznej w końcu wiemy, ile tej energii potrzebujemy" - mówi Mariusz Pietraszko.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
31.01.2023

"Dzieci w szkołach jest coraz mniej, ale jak na razie spowodowało to niewielki odpływ nauczycieli. Bo uczniów ubyło kilkadziesiąt procent, a nauczycieli zaledwie kilka" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.


Magdalena Borkowska, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Borkowska [wideo]

dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii
30.01.2023

- Na naszym przykładzie została opracowana ścieżka opieki nad pacjentką - mówi dyrektor BCO. Województwo podlaskie jest jednym z czterech, które wdrażają nowy model opieki onkologicznej.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes Juvenii Białystok
29.01.2023

"Michał Niewiński jest w doskonałej dyspozycji. Na MŚ juniorów w short tracku w Dreźnie zdobył dwa medale (złoto i brąz) i jedno czwarte miejsce - rewelacja" - mówi Janusz Bielawski.

Jarosław Antychowicz, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Antychowicz [wideo]

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
27.01.2023

"Nasi przedsiębiorcy szybko dostosowują się do nowych warunków. Bardzo dobrze przeszli przez pandemię i wtedy, kiedy zamknęła się granica ze Wschodem - szybko odnaleźli inne możliwości współpracy i budowania biznesu" - mówi Jarosław Antychowicz.


fot. Marcelina Markowska

Feral Atom

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
26.01.2023

- Czasami czuję, że ta potrzeba tworzenia jest nieposkromionym elementem, bez którego nie wyobrażam sobie życia - mówi Feral Atom.

Jolanta Tulkis, fot. Barbara Sokolińska

Jolanta Tulkis [wideo]

rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.01.2023

- W styczniu spodziewamy się wzrostu bezrobocia, natomiast nie jest to niepokojące zjawisko, jest to rokroczne - mówiła w Polskim Radiu Białystok rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Jolanta Tulkis.

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas z zespołu Tappahall, fot. Marcin Gliński

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas

z zespołu Tappahall, finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
25.01.2023

"Wszystko zmierza w jedną konkretną stronę - w stronę luzu i pozytywnej energii" - tak o swojej twórczości mówią muzycy z zespołu Tappahall.


Paweł Szrot, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
25.01.2023

"Jest założenie takie, aby czołgów przekazano Ukrainie tyle, żeby złożyły się łącznie na brygadę pancerną. A brygada to jest około stu czołgów. Jeśli mówimy o szerszej koalicji, to tyle krajów powinno w niej uczestniczyć, żeby ponad 100 czołgów kupić" - mówił w Polskim Radiu Białystok szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

VBS, finalista czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok, fot. Wojciech Szubzda

Wiktor Bogdan - VBS

raper, finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.01.2023

"Chwile niemiłe i miłe, to wszystko tworzy moje teksty. Rap to najlepszy gatunek muzyki do opowiadania o wszystkim co się dzieje w życiu. Jest bardzo autobiograficzny" - mówił w Polskim Radiu Białystok raper VBS.

Źródło: archiwum prywatne

Urszula Cieślak [wideo]

z biura maklerskiego Reflex
24.01.2023

"Są pierwsze stacje, gdzie ceny - zwłaszcza benzyny - zaczynają o kilka groszy rosnąć i myślę, że to będzie tendencja, którą będziemy w tych najbliższych dniach obserwować niestety na większości stacji" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.


fot. Marcelina Markowska

Michał Babik, Miłosz Gładyszewski, Piotr Klepacki, Michał Marchel

muzycy z zespołu Five Stages of Grief
23.01.2023

Muzycy z zespołu Five Stages of Grief to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

Główny Inspektor Transportu Drogowego
23.01.2023

"My mamy bardzo unikalny sprzęt kontrolny. Już niebawem województwo podlaskie wzbogaci się o mobilną stację diagnostyczną. Będzie jedna na województwo. Za pomocą tej mobilnej stacji można ze stuprocentową dokładnością sprawdzić stan techniczny, zweryfikować wszystkie układy pojazdu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

fot. Sylwia Krassowska

Natalia Maliszewska

srebrna medalistka podczas ME w short tracku
20.01.2023

- Widzę, że potrafię wyjść z ciężkich warunków na bardzo dobry rezultat, więc jeśli jestem sobie w stanie z tym poradzić, to jakoś sobie poradzę.


Dariusz Budrowski, źródło: PARP

Dariusz Budrowski

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
20.01.2023

"Podlascy przedsiębiorcy uzyskali do tej pory prawie 2,4 mld zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Innowacyjnych i kreatywnych pomysłów jest bardzo dużo" - mówi Dariusz Budrowski.

Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda

Jacek Ozdoba [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
19.01.2023

- Wysokie kary i działalność wydziałów do zwalczania przestępczości środowiskowej - to wszystko ma wywołać tzw. efekt mrożący. I już go zauważamy - jest mniej pożarów, nielegalny import jest mniejszy, a jego wykrywalność większa.

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk

z zespołu Kobiety Wschodu, finalistki konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
18.01.2023

Ideą zespołu jest prezentacja bogactwa wielokulturowego Podlasia, a w szczególności Białegostoku, poprzez prezentację muzyki kobiet, które mieszkają i tworzą w naszym regionie.


Jarosław Ścieszyk, źródło: archiwum prywatne

Jarosław Ścieszyk

dziennikarz telewizji Biełsat
18.01.2023

- Białorusini nie chcą brać udziału w wojnie. Nie chcą walczyć nawet ci wojskowi, którzy sympatyzują z Łukaszenką.

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
17.01.2023

"Nie czuję się typowym instrumentalistą. Czuję się bardziej wokalistą" - mówi Przemek Piotrowski.

Podpułkownik Dariusz Szorc, fot. Barbara Sokolińska

ppłk Dariusz Szorc [wideo]

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
17.01.2023

"W ramach szkolenia specjalistycznego wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych mogą odbyć szereg szkoleń, mogą nabyć nowe umiejętności. To szereg uprawnień, które można również wykorzystać poza wojskiem" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok ppłk Dariusz Szorc.


Mariusz Dudziński, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dudziński [wideo]

burmistrz Tykocina
16.01.2023

"Turystów w 2022 roku było mniej, bo wojna na Ukrainie kojarzyła się z terenami przygranicznymi i Tykocin był postrzegany, szczególnie ze strony Polaków mieszkających na zachodzie Polski, jako ta strefa przygraniczna. Ci, którzy przyjeżdżali, byli bardzo pozytywnie i miło zaskoczeni, że przecież tu nie ma żadnego zagrożenia" - mówi Mariusz Dudziński.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska [wideo]

z Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP
13.01.2023

"Mieliśmy taki okres, w którym przedstawiciele zawodów medycznych w poszukiwaniu lepszych warunków pracy jednak opuszczali nasz region. Myślę, że ten trend trwa. Mamy starzejące się społeczeństwo, choroby cywilizacyjne, coraz więcej problemów zdrowotnych, nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także w wymiarze psychicznym i tych specjalistów po prostu potrzeba" - mówi Edyta Dąbrowska.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.01.2023

Uregulowanie pracy zdalnej, tematu kontroli trzeźwości pracowników, ale też prawdopodobnie dodatkowe dni urlopowe. Sporo zmian czeka nas w tym roku w kodeksie pracy.


Michał Jarmoszuk, fot. Sylwia Krassowska

Michał Jarmoszuk

finalista konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
11.01.2023

Oprócz teatru drugą jego pasją jest muzyka. - Taka fuzja teatralno-muzyczna pomaga mi, dlatego że moja wrażliwość kształtowana poprzez poczucie teatru i formy ułatwia mi tworzenie.

Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.01.2023

- Pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę przy konkursach z Funduszy Europejskich, są rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na rosnące ceny energii. Też istotnymi kwestiami są projekty strategiczne i rzeczy skierowane do przedsiębiorców.

fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
10.01.2023

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


La Venders, fot. Barbara Sokolińska

La Venders

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
9.01.2023

La Venders - młody, białostocki zespół to kolejny finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2023

"Żyjemy w czasach tak zwanej postpolityki, kiedy właśnie bardziej emocje od argumentów mogą się liczyć i mogą zaważyć na wynikach nadchodzących wyborów" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku.

fot. Marcin Gliński

Robert Czerski, Mariusz Bienasz, Tomasz Staranowicz

muzycy z zespołu Bad Falcon
7.01.2023

Zespół Bad Falcon z Sokółki to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.


abp Józef Guzdek, fot. Sylwia Krassowska

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
5.01.2023

Polacy zapamiętają go jako bliskiego współpracownika Jana Pawła II, kontynuatora jego dzieła, papieża - który był Niemcem - ale w języku polskim pozdrawiał Polaków. W Watykanie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI.

Piotr Uściński, źródło: gov.pl/web/rozwoj-technologia

Piotr Uściński [wideo]

wiceminister rozwoju i technologii
5.01.2023

- Dopłata do kredytu w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" skierowana jest do tych, którzy nie mają mieszkania ani własnościowego, ani spółdzielczego prawa do lokalu czy nie mają i nie mieli domu jednorodzinnego.

prof. Joanna Sadowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Sadowska [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
4.01.2023

- Jeżeli spojrzymy z perspektywy historii Polski, to II wojna światowa przyniosła taką krzywdę, takie straty, których nie zrekompensują żadne pieniądze. (...) Inną sprawą jest polityczne czy ekonomiczne oczekiwanie wypłacenia konkretnych sum - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok historyk prof. Joanna Sadowska z UwB.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok