Radio Białystok | Gość | prof. Konrad Trzonkowski - dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu

prof. Konrad Trzonkowski

dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu

2.11.2022, 07:45, akt. 11:00

"Wszyscy marzymy o tym, żeby rok 2024 był już rokiem stabilności gospodarczej" - mówi prof. Konrad Trzonkowski.

Konrad Trzonkowski, źródło: arp.pl
Konrad Trzonkowski, źródło: arp.pl


0:00
0:00
Z prof. Konradem Trzonkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Inflacja zbliża się do 18 procent, stopy procentowe pozostają na wysokim poziomie. Do tego od ponad 8 miesięcy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Jak w takich warunkach prowadzi się biznes w Polsce? Jak w tej sytuacji radzą sobie przedsiębiorcy? O tym z prof. Konradem Trzonkowskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Panie dyrektorze, proszę o taką krótką, trafną, diagnozę stanu polskiej gospodarki i otoczenia, w którym przedsiębiorcy muszą w dzisiejszych czasach się poruszać. prof. Konrad Trzonkowski: Myślę, że w sferze gospodarki zmaterializowała się taka suma wszystkich strachów. Przed rokiem 2020 rozwijaliśmy się bardzo płynnie, średnie PKB rosło w okolicach 4% rocznie przy bardzo niskiej inflacji na poziomie 1%, przy sukcesywnie spadającym bezrobociu. W tym samym czasie sprzedaż i inwestycje rosły w okolicach 4-5% rok do roku. Także gospodarka rozwijała się relatywnie stabilnie. W 2020 roku wszyscy doskonale pamiętamy, co się stało, czyli COVID, lock downy, zerwane łańcuchy dostaw, pracownicy w domach, widmo utraty płynności i możliwości kontynuacji rozwoju gospodarczego, funkcjonowania firmy — to wszystko stanęło przed przedsiębiorcami i nikt nie miał wtedy wypracowanego żadnego modelu ekonomicznego, żeby przeciwdziałać tej sytuacji. 

Za chwilę potem, kiedy już myśleliśmy, że uporaliśmy się z Covidem, bardzo wysoka presja inflacyjna w czwartym kwartale ubiegłego roku spowodowała bardzo duże problemy w dwóch obszarach — w obszarze inwestycyjnym, bo ci przedsiębiorcy, którzy mieli już przygotowane określone plany inwestycyjne i zaczęli je realizować, tutaj rozjechała się strona kosztowa. Bardzo duży wzrost kosztów pracowniczych, bardzo duży wzrost kosztów transportów, kosztów produkcji, kosztów materiałów budowlanych i tak dalej, spowodował, że te plany inwestycyjne ciężko było zamknąć przy tym zasobie kapitałowym, który został zgromadzony. 

Druga część tych przedsiębiorców, którzy może nie realizowali planów inwestycyjnych, ale chcieli normalnie funkcjonować w sferze obrotu gospodarczego, czyli podpisali wcześniej jakieś kontrakty, te kontakty były podpisane na realizację po określonej cenie, a tutaj niestety znowu ta strona kosztowa się rozjechała i trudno było domknąć te kontrakty z odpowiednią zyskownością, marżowością. 

Trzeci element takiego smutnego scenariusza to wojna na Ukrainie, czyli przede wszystkim bardzo istotny wzrost surowców kopalnych, który nastąpił, a to wszystko implikuje bardzo mocno na sferę kosztową, bo te surowce kopalne czy to gaz, czy ropa naftowa, czy węgiel kamienny są niezwykle inflacjogenne, i to wszystko w tej chwili się kumuluje. Kumuluje się właśnie bardzo wysoką inflacją, podwyżkami stóp procentowych. To wszystko powoduje, że niezwykle ciężko jest w tej chwili prowadzić biznes. 

Polscy przedsiębiorcy bardzo mocno o tym mówią, że jeżeli mają w tej chwili pożyczyć kapitał na rynku i ten kapitał na rynku kosztuje około 10%, dlatego że WIBOR jest powyżej 7%, do tego dochodzi jeszcze marża i jakieś inne koszty finansowania zewnętrznego, to wszystko powoduje, że 10% jest niezwykle trudne, żeby to odrobić, przy relatywnie ograniczonej marżowości przedsiębiorstw. Tych cen bardzo często nie da się przerzucić na stronę rynkową.Jak pan powiedział, jest to suma zdarzeń. Też pewnie na pełne podsumowanie przyjdzie czas za kilka lat, analitycy będą się tym zajmować, ale co w pańskiej ocenie jest trudniejsze i bardziej problematyczne dla przedsiębiorców: pandemia, którą miejmy nadzieję już mamy definitywnie za sobą czy jednak ten konflikt za naszą granicą?Wydaje się, że pandemia była chyba największym w ostatnim czasie od pewnie nawet wielkiego kryzysu w Stanach Zjednoczonych, na który nikt nie był przygotowany, to nastąpiło z dnia na dzień, nastąpiło z niesamowitą siłą. To o czym wspomniałem wcześniej, czyli konieczność zatrzymania produkcji, konieczność zatrzymania linii technologicznych, konieczności zatrzymania pracowników w domu, fitosanitarne obostrzenia — to wszystko spowodowało niezwykłe problemy w kontynuacji prowadzenia działalności gospodarczej. Mówiąc wprost — gospodarka stanęła z dnia na dzień. Nigdy wcześniej za naszych czasów w historii nowożytnej ekonomii nie widzieliśmy takiego zjawiska, nie byliśmy absolutnie na to wszystko przygotowani, nie było żadnego modelu ekonomicznego, którym można było się kierować w celu ograniczenia skutków tej pandemii. 

Wojna na Ukrainie jest niesamowicie smutną, bardzo niebezpieczną sytuacją także dla polskiej przedsiębiorczości, szczególnie dla tej przedsiębiorczości, która bardzo mocno kooperowała ze stroną wschodnią i to niezwykle utrudnia sytuację, trzeba faktycznie szukać innych rynków. Niemniej jednak w historii wojny się zdarzały i one z jednej strony odcinając, że tak powiem sferę humanitarną, koncentrując się tylko na samej ekonomii, utrudniały sytuacje, ale bardzo często dawały też bardzo duże przyspieszenie, szczególnie przyspieszenie od strony technologicznej. 

Po takich wojnach następował bardzo dynamiczny okres odbudowy. Świat, rynek, ludzie, szukali możliwości, żeby dokonać skoków w nadprzestrzeń taką umowną, czyli znaleźć rozwiązania, które pozwolą bardzo szybko dogonić ścieżkę rozwoju gospodarczego. To powodowało bardzo często takie bardzo istotne przyspieszenia technologiczne, gospodarcze, rynkowe. Jeżeli chodzi o odbudowę, to my, jako kraj, jako polscy przedsiębiorcy, mamy szansę na partycypację w odbudowie Ukrainy? Może to za wcześnie, ale już chyba na tym etapie konfliktu warto o tym myśleć. Myślę, że kolejka chętnych będzie bardzo długa. Pamiętać należy przede wszystkim to, że bardzo mocno pomogliśmy Ukrainie, pomogliśmy szczególnie od strony humanitarnej. To jest absolutnie nasz kapitał i wydaje się, że jesteśmy do tego doskonale przygotowani zarówno od strony wszelkiego rodzaju infrastruktury, budownictwa, nasze firmy doskonale kooperują zarówno na lokalnym rynku, jak i na rynku globalnym. Także tutaj na pewno możemy odegrać istotną rolę w tym rozwoju. Ważne, żeby to wszystko było po pierwsze bardzo dobrze skoordynowane, ale i bardzo dobrze przygotowane. Także od strony politycznej ten aspekt niezwykle istotny, żebyśmy się nie zagapili, żebyśmy wyczuli moment, w którym powinniśmy odegrać tę rolę.Kapitałem chyba jest też to, że mamy know-how, wiemy, jak zrobić ten zwrot ze Wschodu na Zachód.Absolutnie tak. Jak doskonale widzimy, Polska gospodarka w tej chwili rozwija się grubo ponad średnią unijną, także te kompetencje, które zbudowaliśmy chwilę temu, one w tej chwili bardzo mocno owocują. Jesteśmy konkurencyjni praktycznie w każdym sektorze, a w niektórych sektorach wręcz jesteśmy liderami na globalnym rynku.Wracając do rynku naszego wewnętrznego, czy jest jakaś możliwość, jakaś szansa, żeby polscy przedsiębiorcy uodparniali się na takie czynniki zewnętrzne jak pandemia, jak wojna? Czy są w stanie przetrwać i działać niezależnie?Ja jestem fanem polskiej przedsiębiorczości. Niejednokrotnie polscy przedsiębiorcy pokazali, że w tym trudnym czasie są w stanie bardzo proaktywnie realizować swoje ambicje gospodarcze. Wspomniane przeze mnie trzy łabędzie, czarne łabędzie pokazują, jak doskonale radziliśmy sobie w sytuacji covidowej. Proszę zauważyć, że w tak bardzo trudnej sytuacji, gdzie faktycznie należało się spodziewać tego, że będzie trzeba dokonywać radykalnych cięć, szczególnie cięć w zatrudnieniu, bezrobocie absolutnie nie wzrosło, wręcz po zakończeniu covidu dalej sukcesywnie spada. 

Kwestia presji inflacyjnej — to już miało miejsce w historii. Inflacja także w polskiej gospodarce rosła, spadała i przedsiębiorcy wypracowali już odpowiednie mechanizmy, żeby sobie z tym radzić. Także sfera gospodarki, szczególnie kapitałowa, także wykształciła już specjalne modele ryzyka, mówię tutaj szczególnie o rynku kapitałowym, rynku długu. Banki potrafią dopasować się do tej sytuacji, potrafią bardzo szybko dopasować swoje modele funkcjonowania i absorpcję pewnego rodzaju ryzyka, akurat takiego ryzyka sytuacyjnego, do specyfiki, do możliwości kontynuacji, do ciągłości działania.Prognozowano, że w tej trudnej sytuacji może czekać nas w Polsce fala bankructw wśród przedsiębiorców. Tego nie widać i miejmy nadzieję, że tego nie zobaczymy.Wydaje mi się, że najgorsze za nami. Także, jeżeli ta fala bankructw miałaby się zmaterializować, to pewnie stałoby to się w roku 2021. Kończymy rok 2022 i absolutnie tutaj takich przyczynków do tego nie ma. Faktycznie jesteśmy w tej chwili najprawdopodobniej w takiej recesji technicznej, bo presja inflacyjna, bo reakcja Narodowego Banku Polskiego, która istotnie ograniczyła dostęp do pieniądza, ale wszyscy zakładają, że będzie to sytuacja bardzo krótkotrwała i już w drugiej połowie przyszłego roku inflacja zacznie istotnie spadać, po tym pewnie nastąpią obniżki stóp procentowych. Wszyscy wierzymy, marzymy o tym, żeby rok 2024 był już rokiem stabilności gospodarczej.Czekamy na to wszyscy z niecierpliwością. Dziękuję bardzo za rozmowę.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP WIENIAWSKI PO MISTRZOWSKU

REKLAMA
OiFP DYPTYK
Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
2.02.2023

"W ostatnich 20 latach w naszym regionie ubyło około 62 tys. mieszkańców. To tak jakby z mapy województwa podlaskiego znikło nagle jedno miasto typu Suwałki" - mówi Dorota Wyszkowska.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2023

"Bieg Pamięci Sybiru powstał z ideą, żeby uczcić te wydarzenia sprzed ponad 80 lat. To bardzo ważny bieg dla tych osób, które mają bądź miały w swojej rodzinie Sybiraków, a także dla wszystkich, dla których historia jest po prostu istotna" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Pietraszko, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Pietraszko [wideo]

doradca energetyczny
1.02.2023

"Zaczynamy oszczędzać energię, zbieramy wszelkie informacje dotyczące sposobu użytkowania i poboru energii. Dzięki świadectwom charakterystyki energetycznej w końcu wiemy, ile tej energii potrzebujemy" - mówi Mariusz Pietraszko.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
31.01.2023

"Dzieci w szkołach jest coraz mniej, ale jak na razie spowodowało to niewielki odpływ nauczycieli. Bo uczniów ubyło kilkadziesiąt procent, a nauczycieli zaledwie kilka" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Magdalena Borkowska, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Borkowska [wideo]

dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii
30.01.2023

- Na naszym przykładzie została opracowana ścieżka opieki nad pacjentką - mówi dyrektor BCO. Województwo podlaskie jest jednym z czterech, które wdrażają nowy model opieki onkologicznej.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes Juvenii Białystok
29.01.2023

"Michał Niewiński jest w doskonałej dyspozycji. Na MŚ juniorów w short tracku w Dreźnie zdobył dwa medale (złoto i brąz) i jedno czwarte miejsce - rewelacja" - mówi Janusz Bielawski.


Jarosław Antychowicz, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Antychowicz [wideo]

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
27.01.2023

"Nasi przedsiębiorcy szybko dostosowują się do nowych warunków. Bardzo dobrze przeszli przez pandemię i wtedy, kiedy zamknęła się granica ze Wschodem - szybko odnaleźli inne możliwości współpracy i budowania biznesu" - mówi Jarosław Antychowicz.

fot. Marcelina Markowska

Feral Atom

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
26.01.2023

- Czasami czuję, że ta potrzeba tworzenia jest nieposkromionym elementem, bez którego nie wyobrażam sobie życia - mówi Feral Atom.

Jolanta Tulkis, fot. Barbara Sokolińska

Jolanta Tulkis [wideo]

rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.01.2023

- W styczniu spodziewamy się wzrostu bezrobocia, natomiast nie jest to niepokojące zjawisko, jest to rokroczne - mówiła w Polskim Radiu Białystok rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Jolanta Tulkis.


Bartłomiej Mróz i Daniel Galas z zespołu Tappahall, fot. Marcin Gliński

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas

z zespołu Tappahall, finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
25.01.2023

"Wszystko zmierza w jedną konkretną stronę - w stronę luzu i pozytywnej energii" - tak o swojej twórczości mówią muzycy z zespołu Tappahall.

Paweł Szrot, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
25.01.2023

"Jest założenie takie, aby czołgów przekazano Ukrainie tyle, żeby złożyły się łącznie na brygadę pancerną. A brygada to jest około stu czołgów. Jeśli mówimy o szerszej koalicji, to tyle krajów powinno w niej uczestniczyć, żeby ponad 100 czołgów kupić" - mówił w Polskim Radiu Białystok szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

VBS, finalista czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok, fot. Wojciech Szubzda

Wiktor Bogdan - VBS

raper, finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.01.2023

"Chwile niemiłe i miłe, to wszystko tworzy moje teksty. Rap to najlepszy gatunek muzyki do opowiadania o wszystkim co się dzieje w życiu. Jest bardzo autobiograficzny" - mówił w Polskim Radiu Białystok raper VBS.


Źródło: archiwum prywatne

Urszula Cieślak [wideo]

z biura maklerskiego Reflex
24.01.2023

"Są pierwsze stacje, gdzie ceny - zwłaszcza benzyny - zaczynają o kilka groszy rosnąć i myślę, że to będzie tendencja, którą będziemy w tych najbliższych dniach obserwować niestety na większości stacji" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.

fot. Marcelina Markowska

Michał Babik, Miłosz Gładyszewski, Piotr Klepacki, Michał Marchel

muzycy z zespołu Five Stages of Grief
23.01.2023

Muzycy z zespołu Five Stages of Grief to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

Główny Inspektor Transportu Drogowego
23.01.2023

"My mamy bardzo unikalny sprzęt kontrolny. Już niebawem województwo podlaskie wzbogaci się o mobilną stację diagnostyczną. Będzie jedna na województwo. Za pomocą tej mobilnej stacji można ze stuprocentową dokładnością sprawdzić stan techniczny, zweryfikować wszystkie układy pojazdu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.


fot. Sylwia Krassowska

Natalia Maliszewska

srebrna medalistka podczas ME w short tracku
20.01.2023

- Widzę, że potrafię wyjść z ciężkich warunków na bardzo dobry rezultat, więc jeśli jestem sobie w stanie z tym poradzić, to jakoś sobie poradzę.

Dariusz Budrowski, źródło: PARP

Dariusz Budrowski

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
20.01.2023

"Podlascy przedsiębiorcy uzyskali do tej pory prawie 2,4 mld zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Innowacyjnych i kreatywnych pomysłów jest bardzo dużo" - mówi Dariusz Budrowski.

Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda

Jacek Ozdoba [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
19.01.2023

- Wysokie kary i działalność wydziałów do zwalczania przestępczości środowiskowej - to wszystko ma wywołać tzw. efekt mrożący. I już go zauważamy - jest mniej pożarów, nielegalny import jest mniejszy, a jego wykrywalność większa.


Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk

z zespołu Kobiety Wschodu, finalistki konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
18.01.2023

Ideą zespołu jest prezentacja bogactwa wielokulturowego Podlasia, a w szczególności Białegostoku, poprzez prezentację muzyki kobiet, które mieszkają i tworzą w naszym regionie.

Jarosław Ścieszyk, źródło: archiwum prywatne

Jarosław Ścieszyk

dziennikarz telewizji Biełsat
18.01.2023

- Białorusini nie chcą brać udziału w wojnie. Nie chcą walczyć nawet ci wojskowi, którzy sympatyzują z Łukaszenką.

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
17.01.2023

"Nie czuję się typowym instrumentalistą. Czuję się bardziej wokalistą" - mówi Przemek Piotrowski.


Podpułkownik Dariusz Szorc, fot. Barbara Sokolińska

ppłk Dariusz Szorc [wideo]

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
17.01.2023

"W ramach szkolenia specjalistycznego wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych mogą odbyć szereg szkoleń, mogą nabyć nowe umiejętności. To szereg uprawnień, które można również wykorzystać poza wojskiem" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok ppłk Dariusz Szorc.

Mariusz Dudziński, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dudziński [wideo]

burmistrz Tykocina
16.01.2023

"Turystów w 2022 roku było mniej, bo wojna na Ukrainie kojarzyła się z terenami przygranicznymi i Tykocin był postrzegany, szczególnie ze strony Polaków mieszkających na zachodzie Polski, jako ta strefa przygraniczna. Ci, którzy przyjeżdżali, byli bardzo pozytywnie i miło zaskoczeni, że przecież tu nie ma żadnego zagrożenia" - mówi Mariusz Dudziński.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska [wideo]

z Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP
13.01.2023

"Mieliśmy taki okres, w którym przedstawiciele zawodów medycznych w poszukiwaniu lepszych warunków pracy jednak opuszczali nasz region. Myślę, że ten trend trwa. Mamy starzejące się społeczeństwo, choroby cywilizacyjne, coraz więcej problemów zdrowotnych, nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także w wymiarze psychicznym i tych specjalistów po prostu potrzeba" - mówi Edyta Dąbrowska.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.01.2023

Uregulowanie pracy zdalnej, tematu kontroli trzeźwości pracowników, ale też prawdopodobnie dodatkowe dni urlopowe. Sporo zmian czeka nas w tym roku w kodeksie pracy.

Michał Jarmoszuk, fot. Sylwia Krassowska

Michał Jarmoszuk

finalista konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
11.01.2023

Oprócz teatru drugą jego pasją jest muzyka. - Taka fuzja teatralno-muzyczna pomaga mi, dlatego że moja wrażliwość kształtowana poprzez poczucie teatru i formy ułatwia mi tworzenie.

Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.01.2023

- Pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę przy konkursach z Funduszy Europejskich, są rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na rosnące ceny energii. Też istotnymi kwestiami są projekty strategiczne i rzeczy skierowane do przedsiębiorców.


fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
10.01.2023

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

La Venders, fot. Barbara Sokolińska

La Venders

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
9.01.2023

La Venders - młody, białostocki zespół to kolejny finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2023

"Żyjemy w czasach tak zwanej postpolityki, kiedy właśnie bardziej emocje od argumentów mogą się liczyć i mogą zaważyć na wynikach nadchodzących wyborów" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku.


fot. Marcin Gliński

Robert Czerski, Mariusz Bienasz, Tomasz Staranowicz

muzycy z zespołu Bad Falcon
7.01.2023

Zespół Bad Falcon z Sokółki to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

abp Józef Guzdek, fot. Sylwia Krassowska

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
5.01.2023

Polacy zapamiętają go jako bliskiego współpracownika Jana Pawła II, kontynuatora jego dzieła, papieża - który był Niemcem - ale w języku polskim pozdrawiał Polaków. W Watykanie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI.

Piotr Uściński, źródło: gov.pl/web/rozwoj-technologia

Piotr Uściński [wideo]

wiceminister rozwoju i technologii
5.01.2023

- Dopłata do kredytu w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" skierowana jest do tych, którzy nie mają mieszkania ani własnościowego, ani spółdzielczego prawa do lokalu czy nie mają i nie mieli domu jednorodzinnego.


prof. Joanna Sadowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Sadowska [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
4.01.2023

- Jeżeli spojrzymy z perspektywy historii Polski, to II wojna światowa przyniosła taką krzywdę, takie straty, których nie zrekompensują żadne pieniądze. (...) Inną sprawą jest polityczne czy ekonomiczne oczekiwanie wypłacenia konkretnych sum - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok historyk prof. Joanna Sadowska z UwB.

fot. Marcin Gliński

Katarzyna Arłukowicz Strankowska

z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku
3.01.2023

Podlaski Lekarz Weterynarii informuje o wzroście występowania ognisk ptasiej grypy w kraju. W naszym regionie jeszcze nie odnotowano przypadku zakażeń, ale lekarze weterynarii apelują do hodowców o wdrażanie zasad bezpieczeństwa.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
3.01.2023

- Wyraźnie widzimy niż demograficzny, który od wielu lat dotyczy polskiej szkoły. (...) To na razie spowodowało tylko niewielką redukcję liczby nauczycieli - zaledwie ok. 3-4 procent. To ogromna dysproporcja między mniejszą liczbą dzieci a spadkiem liczby nauczycieli - mówił na antenie Radia Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok