Radio Białystok | Gość | Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP
- Musimy pokazać zdolność do odstraszania, żeby Rosjanie wiedzieli, że gdyby cokolwiek zaplanowali, to połamią sobie na nas zęby - mówi Rafał Trzaskowski.
Trwa kampania wyborcza w wyborach na prezydenta Polski. W niedzielę (6.07) Białystok odwiedził kandydat PO, Rafał Trzaskowski. Jaki ma pomysł na rozwój regionu i w jaki sposób zamierza walczyć o głosy wyborców, którzy pięć lat temu wybrali jego konkurenta? O to wszystko gościa Rozmowy Dnia w Polskim Radiu Białystok pytał Ryszard Minko.
Od Dudy do Trzaskowskiego - jak przekonać Podlasie?
W 2020 roku Podlasie poparło Andrzeja Dudę. Trzaskowski odniósł się do tej sytuacji, zaznaczając, że obecna kampania daje więcej czasu na rozmowę z mieszkańcami.
Tamta kampania była bardzo krótka, trwała dwa miesiące. Teraz jest więcej czasu, żeby przekonywać Polki i Polaków do tego, że warto na mnie oddać głos - mówi Rafał Trzaskowski.
Trzaskowski podkreślił, że często odwiedza mniejsze miejscowości – nie tylko wielkie miasta – i że jego program to konkretne propozycje również dla regionów takich jak Podlaskie.
Tarcza Wschód - mur strachu czy impuls inwestycyjny?
Kandydat przedstawił projekt Tarczy Wschód nie tylko jako umocnienie granicy, ale także impuls inwestycyjny.
Tarcza Wschód to nie tylko umocnienia na granicy, ale to również cała infrastruktura drogowa, szpitale, nowe miejsca pracy - powiedział Trzaskowski.
Jego zdaniem bezpieczeństwo może działać jak magnes dla inwestorów.
Nasza granica dzięki Tarczy Wschód może stać się najbardziej bezpieczną granicą w Europie. To powinno uspokoić inwestorów, że warto tutaj zostać, że warto tu przyjechać - dodaje.
Zamknięte przejścia graniczne z Białorusią
Padło również pytanie o możliwość otwarcia zamkniętych przejść granicznych z Białorusią. Przedsiębiorcy z regionu postulują choćby częściowe przywrócenie ruchu, ale Trzaskowski nie miał dobrych wieści.
Na razie trudno mi sobie wyobrazić normalizację stosunków. Zobaczymy, jak zakończy się wojna w Ukrainie - mówi kandydat na prezydenta.
Wyraził nadzieję, że pokój nadejdzie, ale podkreślił, że musi być zawarty na warunkach akceptowalnych dla Ukrainy.
Prawo do azylu a wojna hybrydowa
Na pytanie o ewentualne zawieszenie prawa do azylu, Trzaskowski wyraził poparcie dla takiego rozwiązania w wyjątkowej sytuacji.
Mamy do czynienia z wojną hybrydową, a nie z normalnymi uchodźcami. Większość z nich jest sprowadzana przez Łukaszenkę i Putina. Takie zawieszenie prawa azylowego moim zdaniem ma sens, bo musimy wysłać taki sygnał, że nasza granica jest w tej chwili szczelna i że nikt jej nie przekroczy, kto nie ma odpowiednich dokumentów - mówi Rafał Trzaskowski.
Zaznaczył jednak, że ustawa zawiera wyjątki, które pozwalają Straży Granicznej na reakcję w przypadku osób faktycznie uciekających przed reżimem.
Cła, Trump i Unia
Zapytany o amerykańskie cła, Trzaskowski skrytykował ich wprowadzenie. Zasugerował, że zamiast odpowiadać cłami, Unia Europejska powinna wspierać swoich producentów.
Nie podobają mi się te cła (...). Niepotrzebna nam jest wojna handlowa. Potrzebna nam jest współpraca - podkreślił.
Jako prezydent chciałby rozmawiać z prezydentem USA i wzmacniać więzi transatlantyckie.
Musimy mieć i najlepsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi, i być najsilniejsi w Unii Europejskiej - dodał Rafał Trzaskowski.
Jednodniowe szkolenie wojskowe
Na koniec rozmowy kandydat opowiedział o jednodniowym szkoleniu wojskowym, które sam odbył.
Całkiem sporo można się nauczyć - podstawy obsługi broni, podstawy walki wręcz, jak rozpalić ogień albo przefiltrować wodę w lesie, również jak udzielić pierwszej pomocy. Naprawdę przez te 8 godzin można nauczyć się kilku bardzo potrzebnych umiejętności, które przydadzą się w każdej sytuacji kryzysowej, nie tylko w wypadku wojny - podkreśla Trzaskowski.
Zaznaczył jednak, że nie popiera obowiązkowego poboru do wojska.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, druga - 1 czerwca.