Radio Białystok | Gość | prof. Jerzy Kopania [wideo] - filozof, etyk

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk

31.10.2022, 07:41, akt. 11:17

"Wydaje mi się, że wszystkie marzenia o tym, że Rosja stanie się kiedyś państwem demokratycznym są jednak próżnymi marzeniami" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok prof. Jerzy Kopania.

Jerzy Kopania, fot. Sylwia Krassowska
Jerzy Kopania, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z prof. Jerzym Kopanią rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Listopadowe święta - Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - skłaniają do zadumy i refleksji. Zatem refleksyjnie i trochę filozoficznie o sytuacji geopolitycznej z prof. Jerzym Kopanią rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Dzień dobry, panie profesorze. Kiedy rozmawialiśmy w tym studiu w marcu, nie wiem czy pan pamięta, to było tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, to przekazał nam pan profesor kilka proroczych, jak się dziś okazało, stwierdzeń. I jedno, które mi tak mocniej utkwiło w pamięci to to, że te naloty, jak to pan ujął, cywilizacji mongolskiej, turańskiej, które tworzą samą istotę cywilizacji rosyjskiej – teraz ja powiem – dają o sobie znać coraz bardziej, kiedy świat poznawał prawdę o Buczy, Irpieniu, wszystkich tych okropnościach, których dopuszcza się rosyjski barbarzyńca. Tylko czy na pewno wszyscy to zrozumieli i zachowują się jak trzeba? Myślę tutaj o szeroko rozumianym Zachodzie.


Jerzy Kopania: Witam panią redaktor, witam państwa. To, co powiedziałem to oczywiście nie było proroctwo, to było przewidywanie, ale to było przewidywanie uzasadnione. Bieg wydarzeń ukazał, że niestety pogłębia się i wychodzi z całą mocą cała brutalność, dzikość i powiedziałbym wręcz nieludzkość tej cywilizacji.


Pana to nie zaskakuje?


Nie, to mnie nie zaskakuje. Jeżeli cokolwiek mnie tam jednak zaskakuje w jakimś stopniu, to nie tyle postawa rządu, sfer wojskowych, co społeczeństwa jako całości. Mimo wszystko sądziłem, że w tym narodzie jest więcej ludzi, którzy czują, co to znaczy być człowiekiem. I w tym wypadku niestety troszeczkę się pomyliłem. To nie jest naród, w swojej masie, który byłby w jakikolwiek sposób bliski nam i z którym można byłoby nawiązać dialog inny, niż z pozycji siły.

Dlatego wydaje mi się, że wszystkie marzenia o tym, że Rosja stanie się kiedyś państwem demokratycznym są jednak próżnymi marzeniami. Być może, za ileś, ileś tam pokoleń, ale w dającej się przewidywać perspektywie czasowej jest to po prostu niemożliwe.


Ale okazało się, że ten rosyjski naród, o którym pan mówi nie ma związku nie tylko z człowieczeństwem, ale też z własnym narodem, ponieważ jak Putin zarządził mobilizację, to ci ludzie zaczęli uciekać drzwiami i oknami. Więc to nie jest tak, że oni czują związek z czymkolwiek, to są ludzie bez czego? Bez charakteru, bez kręgosłupa jakiegokolwiek?


To są ludzie, do których przemawia władza. Którzy tę władzę czczą, wielbią, są dumni, że w nich władza państwowa jest taka wielka, silna i potrafi, a przynajmniej tak mi się dotychczas wydawało, potrafi podbijać inne narody. Oczywiście, jest pewna bariera, bariera polegająca na tym, że w momencie, kiedy to dotyczy danej jednostki, kiedy trzeba nie tylko ot, gadać sobie i chwalić władzę, ale nadstawiać głowy za tęże władzę, a to już tak jak w przypadku każdego niewolnika – on jest uniżony wobec swego pana, ale jeżeli pan jest wobec niego okrutny, to jak może to ucieka.


To wiemy, jacy są Rosjanie. A czy my, jako ten cywilizowany Zachód zachowujemy się jak trzeba?


Tu powiedzmy sobie wprost – świadomość tego, tak ogólnie rzecz biorąc, co się dzieje w tej chwili na Ukrainie i w Rosji jest coraz mniejsza, im bardziej posuwamy się na zachód – i to jest jeden czynnik ograniczający. Jest też drugi – że niektóre państwa Zachodu zbyt mocno związały się z Rosją…


Myśli pan o Niemcach?


No tak, oczywiście nietrudno zgadnąć – o Niemcach, ale także o Francuzach. Oni się tak mocno związali z Rosją, kiedy było to dla nich bardzo opłacalne, że w tej chwili muszą podtrzymywać coś, z czego doskonale już sobie zdali sprawę, że było błędem. Podstawowym błędem Niemców czy Francuzów w ich relacjach z Rosją jest przekonanie, że oni są tacy sami cywilizacyjnie jak Zachód, tylko może trochę odmienni kulturowo, niedostrzeganie tej istotowej różnicy. A teraz oni wprawdzie to dostrzegli, ale jest za późno, żeby się wycofać. To nie wypada, to wstyd przyznać się, że tak się myliliśmy. Bo myliliśmy się aż tak bardzo, że teraz zdajemy sobie sprawę, że to nie była tylko pomyłka. To było coś więcej – to była po prostu głupota. A jakie państwo powie – byliśmy głupi?


A postawa polskiego społeczeństwa? Na początku rosyjskiej inwazji mówił pan, że zdajemy egzamin z człowieczeństwa. Nadal go zdajemy?


Tak, nadal go zdajemy. Potwierdzamy to swoje człowieczeństwo. Jest rzeczą zrozumiałą, że tak długi upływ czasu powoduje pewne zmęczenie. Ale zdajemy sobie doskonale sprawę, że tutaj się toczy walka o coś bardzo istotnego. Że to nie jest tylko kwestia podziału jakiejś sfery wpływów – to jest kwestia naszej egzystencji. Istnieć będziemy jako Polska pod warunkiem, że Rosja zostanie pozbawiona możliwości ekspansyjnych. I myślę, że świadomość tego, pomijając jednostki, to jest w społeczeństwie powszechna i co więcej – tę świadomość mają także siły polityczne, pomijając drobne wyjątki, ale mają.

I w tej tak straszliwie podzielonej, tak po obu stronach pełnej nienawiści scenie politycznej, co do tego istnieje jednak wspólna postawa, wspólne przekonanie i powiedzmy nie utrudniamy sobie życia wzajemnie więcej, niż jest to dla celów politycznych konieczne, tak sobie ironicznie powiem. I to jest także pocieszające.


I bardzo budujące, że my jako Polska jesteśmy konsekwentnie niezłomni – i wobec agresora, i wobec ofiary tegoż agresora, czyli całej Ukrainy.


Wie pani, to leży w naszym charakterze narodowym, to w całej naszej historii się przejawiało. Jak już jesteśmy świadomi, że nam coś zagraża, to tak długo, jak nam to zagraża potrafimy zachować jedność. Problem polega na tym, że jak nam nic nie zagraża, a trzeba zachować jedność, chociaż z innych powodów, to wtedy nie potrafimy. Ja bym wolał, żeby nie było nic takiego co wymusza na nas jedność, tylko żebyśmy byli zdolni zachowywać jedność we własnym, dobrze pojętym interesie.


Szkoda, że to jest takie ulotne, panie profesorze, a jest niestety. Ale mamy takie święta refleksyjne, które skłaniają właśnie do refleksji m.in. o sensie życia, przemijaniu. Myśli pan że to, co obserwujemy teraz na Ukrainie, zresztą nie tylko na Ukrainie, bo to, co zrobili Rosjanie na Ukrainie zdemobilizowało cały świat tak naprawdę. Czy to nas jako ludzi jakoś zmienia? Coś z tej empatii, solidaryzmu musi w nas jednak zostać.


Tego typu dramatyczne i tragiczne zdarzenia coś w nas wyzwalają. I to jest czymś bardzo, bardzo dobrym – tutaj zdajemy sobie sprawę z tego, że w takich chwilach ujawnia się nasza solidarność, współczucie, chęć pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebują. Ale czy to, jak już wszystko minie – a daj Boże, żeby jak najszybciej minęło – czy to nas uczyni lepszymi, czy będziemy lepszymi? Nie, tak naiwny to ja nie jestem.


To takim nieoptymistycznym akcentem kończymy. Ale ja jednak wierzę w człowieka, panie profesorze.


Ale ja też!


A mówił to profesor Jerzy Kopania, filozof i etyk. Bardzo dziękuję za to spotkanie.


Również bardzo dziękuję.

| red: bs, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP WIENIAWSKI PO MISTRZOWSKU

REKLAMA
OiFP DYPTYK
Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
2.02.2023

"W ostatnich 20 latach w naszym regionie ubyło około 62 tys. mieszkańców. To tak jakby z mapy województwa podlaskiego znikło nagle jedno miasto typu Suwałki" - mówi Dorota Wyszkowska.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2023

"Bieg Pamięci Sybiru powstał z ideą, żeby uczcić te wydarzenia sprzed ponad 80 lat. To bardzo ważny bieg dla tych osób, które mają bądź miały w swojej rodzinie Sybiraków, a także dla wszystkich, dla których historia jest po prostu istotna" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Pietraszko, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Pietraszko [wideo]

doradca energetyczny
1.02.2023

"Zaczynamy oszczędzać energię, zbieramy wszelkie informacje dotyczące sposobu użytkowania i poboru energii. Dzięki świadectwom charakterystyki energetycznej w końcu wiemy, ile tej energii potrzebujemy" - mówi Mariusz Pietraszko.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
31.01.2023

"Dzieci w szkołach jest coraz mniej, ale jak na razie spowodowało to niewielki odpływ nauczycieli. Bo uczniów ubyło kilkadziesiąt procent, a nauczycieli zaledwie kilka" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Magdalena Borkowska, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Borkowska [wideo]

dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii
30.01.2023

- Na naszym przykładzie została opracowana ścieżka opieki nad pacjentką - mówi dyrektor BCO. Województwo podlaskie jest jednym z czterech, które wdrażają nowy model opieki onkologicznej.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes Juvenii Białystok
29.01.2023

"Michał Niewiński jest w doskonałej dyspozycji. Na MŚ juniorów w short tracku w Dreźnie zdobył dwa medale (złoto i brąz) i jedno czwarte miejsce - rewelacja" - mówi Janusz Bielawski.


Jarosław Antychowicz, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Antychowicz [wideo]

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
27.01.2023

"Nasi przedsiębiorcy szybko dostosowują się do nowych warunków. Bardzo dobrze przeszli przez pandemię i wtedy, kiedy zamknęła się granica ze Wschodem - szybko odnaleźli inne możliwości współpracy i budowania biznesu" - mówi Jarosław Antychowicz.

fot. Marcelina Markowska

Feral Atom

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
26.01.2023

- Czasami czuję, że ta potrzeba tworzenia jest nieposkromionym elementem, bez którego nie wyobrażam sobie życia - mówi Feral Atom.

Jolanta Tulkis, fot. Barbara Sokolińska

Jolanta Tulkis [wideo]

rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.01.2023

- W styczniu spodziewamy się wzrostu bezrobocia, natomiast nie jest to niepokojące zjawisko, jest to rokroczne - mówiła w Polskim Radiu Białystok rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Jolanta Tulkis.


Bartłomiej Mróz i Daniel Galas z zespołu Tappahall, fot. Marcin Gliński

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas

z zespołu Tappahall, finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
25.01.2023

"Wszystko zmierza w jedną konkretną stronę - w stronę luzu i pozytywnej energii" - tak o swojej twórczości mówią muzycy z zespołu Tappahall.

Paweł Szrot, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
25.01.2023

"Jest założenie takie, aby czołgów przekazano Ukrainie tyle, żeby złożyły się łącznie na brygadę pancerną. A brygada to jest około stu czołgów. Jeśli mówimy o szerszej koalicji, to tyle krajów powinno w niej uczestniczyć, żeby ponad 100 czołgów kupić" - mówił w Polskim Radiu Białystok szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

VBS, finalista czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok, fot. Wojciech Szubzda

Wiktor Bogdan - VBS

raper, finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.01.2023

"Chwile niemiłe i miłe, to wszystko tworzy moje teksty. Rap to najlepszy gatunek muzyki do opowiadania o wszystkim co się dzieje w życiu. Jest bardzo autobiograficzny" - mówił w Polskim Radiu Białystok raper VBS.


Źródło: archiwum prywatne

Urszula Cieślak [wideo]

z biura maklerskiego Reflex
24.01.2023

"Są pierwsze stacje, gdzie ceny - zwłaszcza benzyny - zaczynają o kilka groszy rosnąć i myślę, że to będzie tendencja, którą będziemy w tych najbliższych dniach obserwować niestety na większości stacji" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.

fot. Marcelina Markowska

Michał Babik, Miłosz Gładyszewski, Piotr Klepacki, Michał Marchel

muzycy z zespołu Five Stages of Grief
23.01.2023

Muzycy z zespołu Five Stages of Grief to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

Główny Inspektor Transportu Drogowego
23.01.2023

"My mamy bardzo unikalny sprzęt kontrolny. Już niebawem województwo podlaskie wzbogaci się o mobilną stację diagnostyczną. Będzie jedna na województwo. Za pomocą tej mobilnej stacji można ze stuprocentową dokładnością sprawdzić stan techniczny, zweryfikować wszystkie układy pojazdu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.


fot. Sylwia Krassowska

Natalia Maliszewska

srebrna medalistka podczas ME w short tracku
20.01.2023

- Widzę, że potrafię wyjść z ciężkich warunków na bardzo dobry rezultat, więc jeśli jestem sobie w stanie z tym poradzić, to jakoś sobie poradzę.

Dariusz Budrowski, źródło: PARP

Dariusz Budrowski

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
20.01.2023

"Podlascy przedsiębiorcy uzyskali do tej pory prawie 2,4 mld zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Innowacyjnych i kreatywnych pomysłów jest bardzo dużo" - mówi Dariusz Budrowski.

Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda

Jacek Ozdoba [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
19.01.2023

- Wysokie kary i działalność wydziałów do zwalczania przestępczości środowiskowej - to wszystko ma wywołać tzw. efekt mrożący. I już go zauważamy - jest mniej pożarów, nielegalny import jest mniejszy, a jego wykrywalność większa.


Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk

z zespołu Kobiety Wschodu, finalistki konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
18.01.2023

Ideą zespołu jest prezentacja bogactwa wielokulturowego Podlasia, a w szczególności Białegostoku, poprzez prezentację muzyki kobiet, które mieszkają i tworzą w naszym regionie.

Jarosław Ścieszyk, źródło: archiwum prywatne

Jarosław Ścieszyk

dziennikarz telewizji Biełsat
18.01.2023

- Białorusini nie chcą brać udziału w wojnie. Nie chcą walczyć nawet ci wojskowi, którzy sympatyzują z Łukaszenką.

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
17.01.2023

"Nie czuję się typowym instrumentalistą. Czuję się bardziej wokalistą" - mówi Przemek Piotrowski.


Podpułkownik Dariusz Szorc, fot. Barbara Sokolińska

ppłk Dariusz Szorc [wideo]

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
17.01.2023

"W ramach szkolenia specjalistycznego wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych mogą odbyć szereg szkoleń, mogą nabyć nowe umiejętności. To szereg uprawnień, które można również wykorzystać poza wojskiem" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok ppłk Dariusz Szorc.

Mariusz Dudziński, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dudziński [wideo]

burmistrz Tykocina
16.01.2023

"Turystów w 2022 roku było mniej, bo wojna na Ukrainie kojarzyła się z terenami przygranicznymi i Tykocin był postrzegany, szczególnie ze strony Polaków mieszkających na zachodzie Polski, jako ta strefa przygraniczna. Ci, którzy przyjeżdżali, byli bardzo pozytywnie i miło zaskoczeni, że przecież tu nie ma żadnego zagrożenia" - mówi Mariusz Dudziński.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska [wideo]

z Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP
13.01.2023

"Mieliśmy taki okres, w którym przedstawiciele zawodów medycznych w poszukiwaniu lepszych warunków pracy jednak opuszczali nasz region. Myślę, że ten trend trwa. Mamy starzejące się społeczeństwo, choroby cywilizacyjne, coraz więcej problemów zdrowotnych, nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także w wymiarze psychicznym i tych specjalistów po prostu potrzeba" - mówi Edyta Dąbrowska.


dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.01.2023

Uregulowanie pracy zdalnej, tematu kontroli trzeźwości pracowników, ale też prawdopodobnie dodatkowe dni urlopowe. Sporo zmian czeka nas w tym roku w kodeksie pracy.

Michał Jarmoszuk, fot. Sylwia Krassowska

Michał Jarmoszuk

finalista konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
11.01.2023

Oprócz teatru drugą jego pasją jest muzyka. - Taka fuzja teatralno-muzyczna pomaga mi, dlatego że moja wrażliwość kształtowana poprzez poczucie teatru i formy ułatwia mi tworzenie.

Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.01.2023

- Pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę przy konkursach z Funduszy Europejskich, są rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na rosnące ceny energii. Też istotnymi kwestiami są projekty strategiczne i rzeczy skierowane do przedsiębiorców.


fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
10.01.2023

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

La Venders, fot. Barbara Sokolińska

La Venders

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
9.01.2023

La Venders - młody, białostocki zespół to kolejny finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2023

"Żyjemy w czasach tak zwanej postpolityki, kiedy właśnie bardziej emocje od argumentów mogą się liczyć i mogą zaważyć na wynikach nadchodzących wyborów" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku.


fot. Marcin Gliński

Robert Czerski, Mariusz Bienasz, Tomasz Staranowicz

muzycy z zespołu Bad Falcon
7.01.2023

Zespół Bad Falcon z Sokółki to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

abp Józef Guzdek, fot. Sylwia Krassowska

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
5.01.2023

Polacy zapamiętają go jako bliskiego współpracownika Jana Pawła II, kontynuatora jego dzieła, papieża - który był Niemcem - ale w języku polskim pozdrawiał Polaków. W Watykanie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI.

Piotr Uściński, źródło: gov.pl/web/rozwoj-technologia

Piotr Uściński [wideo]

wiceminister rozwoju i technologii
5.01.2023

- Dopłata do kredytu w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" skierowana jest do tych, którzy nie mają mieszkania ani własnościowego, ani spółdzielczego prawa do lokalu czy nie mają i nie mieli domu jednorodzinnego.


prof. Joanna Sadowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Sadowska [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
4.01.2023

- Jeżeli spojrzymy z perspektywy historii Polski, to II wojna światowa przyniosła taką krzywdę, takie straty, których nie zrekompensują żadne pieniądze. (...) Inną sprawą jest polityczne czy ekonomiczne oczekiwanie wypłacenia konkretnych sum - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok historyk prof. Joanna Sadowska z UwB.

fot. Marcin Gliński

Katarzyna Arłukowicz Strankowska

z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku
3.01.2023

Podlaski Lekarz Weterynarii informuje o wzroście występowania ognisk ptasiej grypy w kraju. W naszym regionie jeszcze nie odnotowano przypadku zakażeń, ale lekarze weterynarii apelują do hodowców o wdrażanie zasad bezpieczeństwa.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
3.01.2023

- Wyraźnie widzimy niż demograficzny, który od wielu lat dotyczy polskiej szkoły. (...) To na razie spowodowało tylko niewielką redukcję liczby nauczycieli - zaledwie ok. 3-4 procent. To ogromna dysproporcja między mniejszą liczbą dzieci a spadkiem liczby nauczycieli - mówił na antenie Radia Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok