Radio Białystok | Gość | prof. Jerzy Kopania [wideo] - filozof, etyk

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk

31.10.2022, 07:41, akt. 11:17

"Wydaje mi się, że wszystkie marzenia o tym, że Rosja stanie się kiedyś państwem demokratycznym są jednak próżnymi marzeniami" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok prof. Jerzy Kopania.

Jerzy Kopania, fot. Sylwia Krassowska
Jerzy Kopania, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z prof. Jerzym Kopanią rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Listopadowe święta - Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - skłaniają do zadumy i refleksji. Zatem refleksyjnie i trochę filozoficznie o sytuacji geopolitycznej z prof. Jerzym Kopanią rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Dzień dobry, panie profesorze. Kiedy rozmawialiśmy w tym studiu w marcu, nie wiem czy pan pamięta, to było tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, to przekazał nam pan profesor kilka proroczych, jak się dziś okazało, stwierdzeń. I jedno, które mi tak mocniej utkwiło w pamięci to to, że te naloty, jak to pan ujął, cywilizacji mongolskiej, turańskiej, które tworzą samą istotę cywilizacji rosyjskiej – teraz ja powiem – dają o sobie znać coraz bardziej, kiedy świat poznawał prawdę o Buczy, Irpieniu, wszystkich tych okropnościach, których dopuszcza się rosyjski barbarzyńca. Tylko czy na pewno wszyscy to zrozumieli i zachowują się jak trzeba? Myślę tutaj o szeroko rozumianym Zachodzie.


Jerzy Kopania: Witam panią redaktor, witam państwa. To, co powiedziałem to oczywiście nie było proroctwo, to było przewidywanie, ale to było przewidywanie uzasadnione. Bieg wydarzeń ukazał, że niestety pogłębia się i wychodzi z całą mocą cała brutalność, dzikość i powiedziałbym wręcz nieludzkość tej cywilizacji.


Pana to nie zaskakuje?


Nie, to mnie nie zaskakuje. Jeżeli cokolwiek mnie tam jednak zaskakuje w jakimś stopniu, to nie tyle postawa rządu, sfer wojskowych, co społeczeństwa jako całości. Mimo wszystko sądziłem, że w tym narodzie jest więcej ludzi, którzy czują, co to znaczy być człowiekiem. I w tym wypadku niestety troszeczkę się pomyliłem. To nie jest naród, w swojej masie, który byłby w jakikolwiek sposób bliski nam i z którym można byłoby nawiązać dialog inny, niż z pozycji siły.

Dlatego wydaje mi się, że wszystkie marzenia o tym, że Rosja stanie się kiedyś państwem demokratycznym są jednak próżnymi marzeniami. Być może, za ileś, ileś tam pokoleń, ale w dającej się przewidywać perspektywie czasowej jest to po prostu niemożliwe.


Ale okazało się, że ten rosyjski naród, o którym pan mówi nie ma związku nie tylko z człowieczeństwem, ale też z własnym narodem, ponieważ jak Putin zarządził mobilizację, to ci ludzie zaczęli uciekać drzwiami i oknami. Więc to nie jest tak, że oni czują związek z czymkolwiek, to są ludzie bez czego? Bez charakteru, bez kręgosłupa jakiegokolwiek?


To są ludzie, do których przemawia władza. Którzy tę władzę czczą, wielbią, są dumni, że w nich władza państwowa jest taka wielka, silna i potrafi, a przynajmniej tak mi się dotychczas wydawało, potrafi podbijać inne narody. Oczywiście, jest pewna bariera, bariera polegająca na tym, że w momencie, kiedy to dotyczy danej jednostki, kiedy trzeba nie tylko ot, gadać sobie i chwalić władzę, ale nadstawiać głowy za tęże władzę, a to już tak jak w przypadku każdego niewolnika – on jest uniżony wobec swego pana, ale jeżeli pan jest wobec niego okrutny, to jak może to ucieka.


To wiemy, jacy są Rosjanie. A czy my, jako ten cywilizowany Zachód zachowujemy się jak trzeba?


Tu powiedzmy sobie wprost – świadomość tego, tak ogólnie rzecz biorąc, co się dzieje w tej chwili na Ukrainie i w Rosji jest coraz mniejsza, im bardziej posuwamy się na zachód – i to jest jeden czynnik ograniczający. Jest też drugi – że niektóre państwa Zachodu zbyt mocno związały się z Rosją…


Myśli pan o Niemcach?


No tak, oczywiście nietrudno zgadnąć – o Niemcach, ale także o Francuzach. Oni się tak mocno związali z Rosją, kiedy było to dla nich bardzo opłacalne, że w tej chwili muszą podtrzymywać coś, z czego doskonale już sobie zdali sprawę, że było błędem. Podstawowym błędem Niemców czy Francuzów w ich relacjach z Rosją jest przekonanie, że oni są tacy sami cywilizacyjnie jak Zachód, tylko może trochę odmienni kulturowo, niedostrzeganie tej istotowej różnicy. A teraz oni wprawdzie to dostrzegli, ale jest za późno, żeby się wycofać. To nie wypada, to wstyd przyznać się, że tak się myliliśmy. Bo myliliśmy się aż tak bardzo, że teraz zdajemy sobie sprawę, że to nie była tylko pomyłka. To było coś więcej – to była po prostu głupota. A jakie państwo powie – byliśmy głupi?


A postawa polskiego społeczeństwa? Na początku rosyjskiej inwazji mówił pan, że zdajemy egzamin z człowieczeństwa. Nadal go zdajemy?


Tak, nadal go zdajemy. Potwierdzamy to swoje człowieczeństwo. Jest rzeczą zrozumiałą, że tak długi upływ czasu powoduje pewne zmęczenie. Ale zdajemy sobie doskonale sprawę, że tutaj się toczy walka o coś bardzo istotnego. Że to nie jest tylko kwestia podziału jakiejś sfery wpływów – to jest kwestia naszej egzystencji. Istnieć będziemy jako Polska pod warunkiem, że Rosja zostanie pozbawiona możliwości ekspansyjnych. I myślę, że świadomość tego, pomijając jednostki, to jest w społeczeństwie powszechna i co więcej – tę świadomość mają także siły polityczne, pomijając drobne wyjątki, ale mają.

I w tej tak straszliwie podzielonej, tak po obu stronach pełnej nienawiści scenie politycznej, co do tego istnieje jednak wspólna postawa, wspólne przekonanie i powiedzmy nie utrudniamy sobie życia wzajemnie więcej, niż jest to dla celów politycznych konieczne, tak sobie ironicznie powiem. I to jest także pocieszające.


I bardzo budujące, że my jako Polska jesteśmy konsekwentnie niezłomni – i wobec agresora, i wobec ofiary tegoż agresora, czyli całej Ukrainy.


Wie pani, to leży w naszym charakterze narodowym, to w całej naszej historii się przejawiało. Jak już jesteśmy świadomi, że nam coś zagraża, to tak długo, jak nam to zagraża potrafimy zachować jedność. Problem polega na tym, że jak nam nic nie zagraża, a trzeba zachować jedność, chociaż z innych powodów, to wtedy nie potrafimy. Ja bym wolał, żeby nie było nic takiego co wymusza na nas jedność, tylko żebyśmy byli zdolni zachowywać jedność we własnym, dobrze pojętym interesie.


Szkoda, że to jest takie ulotne, panie profesorze, a jest niestety. Ale mamy takie święta refleksyjne, które skłaniają właśnie do refleksji m.in. o sensie życia, przemijaniu. Myśli pan że to, co obserwujemy teraz na Ukrainie, zresztą nie tylko na Ukrainie, bo to, co zrobili Rosjanie na Ukrainie zdemobilizowało cały świat tak naprawdę. Czy to nas jako ludzi jakoś zmienia? Coś z tej empatii, solidaryzmu musi w nas jednak zostać.


Tego typu dramatyczne i tragiczne zdarzenia coś w nas wyzwalają. I to jest czymś bardzo, bardzo dobrym – tutaj zdajemy sobie sprawę z tego, że w takich chwilach ujawnia się nasza solidarność, współczucie, chęć pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebują. Ale czy to, jak już wszystko minie – a daj Boże, żeby jak najszybciej minęło – czy to nas uczyni lepszymi, czy będziemy lepszymi? Nie, tak naiwny to ja nie jestem.


To takim nieoptymistycznym akcentem kończymy. Ale ja jednak wierzę w człowieka, panie profesorze.


Ale ja też!


A mówił to profesor Jerzy Kopania, filozof i etyk. Bardzo dziękuję za to spotkanie.


Również bardzo dziękuję.

| red: bs, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.

fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.


dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.


Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.

Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.

Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.


fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.


foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".

Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.


Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.


fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.

fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok