Radio Białystok | Gość | podinsp. Tomasz Krupa [wideo] - rzecznik podlaskiej policji

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji

27.10.2022, 08:39, akt. 13:34

Akcja "Znicz" na drogach i w okolicach cmentarzy. - Policjanci będą we wszystkich newralgicznych miejscach. Wszyscy kierowcy muszą pamiętać, że to sygnały wydawane przez funkcjonariusza kierującego ruchem są najważniejsze.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda
podinsp. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z podinsp. Tomaszem Krupą rozmawia Wojciech Szubzda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przed nami długi weekend związany ze świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. To również czas, kiedy będzie trwała policyjna akcja "Znicz". Więcej funkcjonariuszy będzie dbało o bezpieczeństwo na drogach - przede  wszystkim w okolicach cmentarzy.

O akcji z rzecznikiem podlaskiej policji podinsp. Tomaszem Krupą rozmawia Wojciech Szubzda.
Wojciech Szubzda: Policyjna akcja "Znicz" rozpoczyna się już jutro. Czy to oznacza, że już widzą państwo więcej samochodów w okolicach cmentarzy?


podinsp. Tomasz Krupa: Ruch już jest zauważalny. Przez kolejne sześć dni będziemy przyglądać się temu, jak wygląda ruch wokół cmentarzy. Ale to nie będzie nasz jedyny punkt  zainteresowania. Naszym celem jest zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich osób, które właśnie w tym świątecznym okresie będą odwiedzać groby swoich najbliższych.


Jakich sytuacji spodziewają się państwo na drogach? Czy to, że przed nami najpierw weekend a święta dopiero po nim, nie przyczyni się do tego, że nie będzie problemów w poruszaniu się, ponieważ rozłożymy wizyty na cmentarzach na kilka dni?


Tak było w ubiegłych latach. Wizyty na cmentarzach rozkładały się na kilka dni. To jest dobre ze względu na pojawiające utrudnienia. Rzeczywiście około południa, około 13:00 już nie ma problemów przy cmentarzach w sam dzień Wszystkich Świętych. Nie tworzą się jakieś gigantyczne korki. Mówię tutaj o tych największych białostockich nekropoliach.

Wzmożony ruch na drogach pojawi się już jutro. Tego dnia spodziewamy się pierwszych wyjazdów, stąd też mobilizacja między innymi policjantów ruchu drogowego, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem osób jeżdżących po podlaskich drogach.


Jak będzie wyglądał pierwszy dzień akcji "Znicz" w Podlaskiem? Gdzie będziemy mogli zobaczyć policjantów?


Pierwszy dzień zacznie się dość pracowicie dla naszych funkcjonariuszy. Ruszamy z akcją "Prędkość". Będziemy sprawdzać, z jaką prędkością poruszają się kierowcy. Oczywiście tych niezdyscyplinowanych będziemy dyscyplinować.

Tutaj dobra rada dla wszystkich - noga z gazu. Nie będzie zmiłuj w sytuacji, kiedy policjanci zarejestrują przekroczenie prędkości. A możemy się spodziewać na drogach zarówno policjantów, którzy będą prędkość mierzyć stacjonarnie, jak i tych w nieoznakowanych pojazdach z wideorejestratorami.


Dlaczego jazda z odpowiednią prędkością jest tak istotna?


Prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków, tych najtragiczniejszych. Jeżeli poruszamy się z dużą prędkością, pozostaje nam o wiele mniej czasu na właściwą reakcję.

Na drogi w tym okresie wyjadą również kierowcy, którzy na co dzień nie pokonują wielu kilometrów, i musimy pamiętać o tym, żeby prędkość, z jaką będziemy się poruszali, dostosować nie tylko do warunków atmosferycznych panujących na drodze, ale również do własnych umiejętności.

Dla kogoś, kto na co dzień nie pokonuje wielu kilometrów, przejechanie nagle kilkusetkilometrowej trasy może okazać się nie lada wyzwaniem. Do takiej trasy również należy się przygotować. Ale tu na pewno króluje zasada, że mogę przyjechać kilka minut później, ale przyjadę na pewno bezpiecznie.


Ilu policjantów w naszym regionie będzie zaangażowanych w akcję "Znicz"? Czy będą to tylko policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, czy też z innych wydziałów?


Kilkuset policjantów każdego dnia będzie pracowało na drogach, ale nasza praca to nie tylko policjanci ruchu drogowego. To również policjanci służb patrolowych, a także służb kryminalnych. Bo o tyle, o ile osoby odwiedzające nekropolie będą mogły zauważyć na ulicach policjantów drogówki, o tyle policjantów służb kryminalnych, którzy również będą obecni w pobliżu cmentarzy i na cmentarzach, już widać nie będzie.


Czy ci policjanci również mają co robić?


Rzeczywiście mają co robić. Naszym zadaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich osób, które będą przyjeżdżały. Musimy tu pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Często właśnie w takie świąteczne dni pojawia się roztargnienie, czasami zapominamy, aby dobrze zabezpieczyć samochód, który pozostawiamy pod cmentarzem. Warto nie zostawiać nic cennego na widoku. To zawsze są sytuacje, które niestety kuszą złodziei.


W czasie następnych kilku dni będziemy chcieli odwiedzić groby bliskich często położone poza naszym regionem. Będziemy podróżować po Polsce. Pamiętajmy wtedy, że pośpiech to nie jest dobry doradca.


Pośpiech to niedobry doradca, ale musimy też pamiętać, żeby przygotować samochód odpowiednio do takiej jazdy. To niestety taka pora roku, kiedy warunki atmosferyczne mogą się dość szybko zmieniać. Musimy pamiętać chociażby o takich drobnych rzeczach jak płyn do spryskiwaczy. Jego brak przy fatalnych warunkach atmosferycznych, przy opadach deszczu może okazać się sporym problemem.


Przy wielu cmentarzach w regionie w kolejnych dniach będą zmiany w organizacji  ruchu. W Białymstoku największe zmiany już od poniedziałku. Żeby się nie pogubić, w takich miejscach będą też policjanci. To oni często będą kierować ruchem i to ich musimy się słuchać. Jakich poleceń możemy oczekiwać od policjantów? Jak się zachować, kiedy dojeżdżamy do skrzyżowania i widzimy funkcjonariuszy?


We wszystkich tych najbardziej newralgicznych miejscach będą oczywiście policjanci, będziemy ręcznie kierować ruchem wtedy, kiedy będzie to wymagane. Wszyscy kierowcy muszą pamiętać, że to sygnały wydawane przez funkcjonariusza są najważniejsze bez względu na to, co w danej chwili mówią znaki drogowe, jaki kolor światła wskazuje włączony sygnalizator. To właśnie do poleceń policjantów kierujących ruchem mamy się stosować przede wszystkim.

Warto sobie przypomnieć, jak wyglądają takie sygnały podawane przez policjantów. Możemy jechać, kiedy policjant stoi do nas bokiem, natomiast jeżeli stoi do nas przodem lub tyłem, to jest oczywiście sytuacja, kiedy powinniśmy stać i czekać na jego sygnał.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK
Łukasz Kobeszko, fot. prywatne

Łukasz Kobeszko [wideo]

Ośrodek Studiów Wschodnich
6.02.2023

"Ten list można traktować jako przeprosiny i prośbę o wybaczenie do wszystkich Polaków, ale też licznych Ukraińców przebywających w Polsce jako uchodźcy wojenni, jako migranci, ale wiemy, że to całego problemu nie załatwia" - mówi Łukasz Kobeszko.

fot. Marcin Gliński

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
3.02.2023

"W przypadku i produkcji piekarniczej i produkcji cukierniczej, obserwuję na przestrzeni ostatniego roku bardzo mocny wzrost cen. I można oczekiwać też, że ze względu na tłusty czwartek ceny będą niestety wysokie" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekonomista dr Arkadiusz Niedźwiedzki.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
2.02.2023

"W ostatnich 20 latach w naszym regionie ubyło około 62 tys. mieszkańców. To tak jakby z mapy województwa podlaskiego znikło nagle jedno miasto typu Suwałki" - mówi Dorota Wyszkowska.


Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2023

"Bieg Pamięci Sybiru powstał z ideą, żeby uczcić te wydarzenia sprzed ponad 80 lat. To bardzo ważny bieg dla tych osób, które mają bądź miały w swojej rodzinie Sybiraków, a także dla wszystkich, dla których historia jest po prostu istotna" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Pietraszko, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Pietraszko [wideo]

doradca energetyczny
1.02.2023

"Zaczynamy oszczędzać energię, zbieramy wszelkie informacje dotyczące sposobu użytkowania i poboru energii. Dzięki świadectwom charakterystyki energetycznej w końcu wiemy, ile tej energii potrzebujemy" - mówi Mariusz Pietraszko.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
31.01.2023

"Dzieci w szkołach jest coraz mniej, ale jak na razie spowodowało to niewielki odpływ nauczycieli. Bo uczniów ubyło kilkadziesiąt procent, a nauczycieli zaledwie kilka" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.


Magdalena Borkowska, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Borkowska [wideo]

dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii
30.01.2023

- Na naszym przykładzie została opracowana ścieżka opieki nad pacjentką - mówi dyrektor BCO. Województwo podlaskie jest jednym z czterech, które wdrażają nowy model opieki onkologicznej.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes Juvenii Białystok
29.01.2023

"Michał Niewiński jest w doskonałej dyspozycji. Na MŚ juniorów w short tracku w Dreźnie zdobył dwa medale (złoto i brąz) i jedno czwarte miejsce - rewelacja" - mówi Janusz Bielawski.

Jarosław Antychowicz, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Antychowicz [wideo]

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
27.01.2023

"Nasi przedsiębiorcy szybko dostosowują się do nowych warunków. Bardzo dobrze przeszli przez pandemię i wtedy, kiedy zamknęła się granica ze Wschodem - szybko odnaleźli inne możliwości współpracy i budowania biznesu" - mówi Jarosław Antychowicz.


fot. Marcelina Markowska

Feral Atom

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
26.01.2023

- Czasami czuję, że ta potrzeba tworzenia jest nieposkromionym elementem, bez którego nie wyobrażam sobie życia - mówi Feral Atom.

Jolanta Tulkis, fot. Barbara Sokolińska

Jolanta Tulkis [wideo]

rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.01.2023

- W styczniu spodziewamy się wzrostu bezrobocia, natomiast nie jest to niepokojące zjawisko, jest to rokroczne - mówiła w Polskim Radiu Białystok rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Jolanta Tulkis.

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas z zespołu Tappahall, fot. Marcin Gliński

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas

z zespołu Tappahall, finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
25.01.2023

"Wszystko zmierza w jedną konkretną stronę - w stronę luzu i pozytywnej energii" - tak o swojej twórczości mówią muzycy z zespołu Tappahall.


Paweł Szrot, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
25.01.2023

"Jest założenie takie, aby czołgów przekazano Ukrainie tyle, żeby złożyły się łącznie na brygadę pancerną. A brygada to jest około stu czołgów. Jeśli mówimy o szerszej koalicji, to tyle krajów powinno w niej uczestniczyć, żeby ponad 100 czołgów kupić" - mówił w Polskim Radiu Białystok szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

VBS, finalista czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok, fot. Wojciech Szubzda

Wiktor Bogdan - VBS

raper, finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.01.2023

"Chwile niemiłe i miłe, to wszystko tworzy moje teksty. Rap to najlepszy gatunek muzyki do opowiadania o wszystkim co się dzieje w życiu. Jest bardzo autobiograficzny" - mówił w Polskim Radiu Białystok raper VBS.

Źródło: archiwum prywatne

Urszula Cieślak [wideo]

z biura maklerskiego Reflex
24.01.2023

"Są pierwsze stacje, gdzie ceny - zwłaszcza benzyny - zaczynają o kilka groszy rosnąć i myślę, że to będzie tendencja, którą będziemy w tych najbliższych dniach obserwować niestety na większości stacji" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.


fot. Marcelina Markowska

Michał Babik, Miłosz Gładyszewski, Piotr Klepacki, Michał Marchel

muzycy z zespołu Five Stages of Grief
23.01.2023

Muzycy z zespołu Five Stages of Grief to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

Główny Inspektor Transportu Drogowego
23.01.2023

"My mamy bardzo unikalny sprzęt kontrolny. Już niebawem województwo podlaskie wzbogaci się o mobilną stację diagnostyczną. Będzie jedna na województwo. Za pomocą tej mobilnej stacji można ze stuprocentową dokładnością sprawdzić stan techniczny, zweryfikować wszystkie układy pojazdu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

fot. Sylwia Krassowska

Natalia Maliszewska

srebrna medalistka podczas ME w short tracku
20.01.2023

- Widzę, że potrafię wyjść z ciężkich warunków na bardzo dobry rezultat, więc jeśli jestem sobie w stanie z tym poradzić, to jakoś sobie poradzę.


Dariusz Budrowski, źródło: PARP

Dariusz Budrowski

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
20.01.2023

"Podlascy przedsiębiorcy uzyskali do tej pory prawie 2,4 mld zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Innowacyjnych i kreatywnych pomysłów jest bardzo dużo" - mówi Dariusz Budrowski.

Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda

Jacek Ozdoba [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
19.01.2023

- Wysokie kary i działalność wydziałów do zwalczania przestępczości środowiskowej - to wszystko ma wywołać tzw. efekt mrożący. I już go zauważamy - jest mniej pożarów, nielegalny import jest mniejszy, a jego wykrywalność większa.

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk

z zespołu Kobiety Wschodu, finalistki konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
18.01.2023

Ideą zespołu jest prezentacja bogactwa wielokulturowego Podlasia, a w szczególności Białegostoku, poprzez prezentację muzyki kobiet, które mieszkają i tworzą w naszym regionie.


Jarosław Ścieszyk, źródło: archiwum prywatne

Jarosław Ścieszyk

dziennikarz telewizji Biełsat
18.01.2023

- Białorusini nie chcą brać udziału w wojnie. Nie chcą walczyć nawet ci wojskowi, którzy sympatyzują z Łukaszenką.

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
17.01.2023

"Nie czuję się typowym instrumentalistą. Czuję się bardziej wokalistą" - mówi Przemek Piotrowski.

Podpułkownik Dariusz Szorc, fot. Barbara Sokolińska

ppłk Dariusz Szorc [wideo]

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
17.01.2023

"W ramach szkolenia specjalistycznego wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych mogą odbyć szereg szkoleń, mogą nabyć nowe umiejętności. To szereg uprawnień, które można również wykorzystać poza wojskiem" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok ppłk Dariusz Szorc.


Mariusz Dudziński, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dudziński [wideo]

burmistrz Tykocina
16.01.2023

"Turystów w 2022 roku było mniej, bo wojna na Ukrainie kojarzyła się z terenami przygranicznymi i Tykocin był postrzegany, szczególnie ze strony Polaków mieszkających na zachodzie Polski, jako ta strefa przygraniczna. Ci, którzy przyjeżdżali, byli bardzo pozytywnie i miło zaskoczeni, że przecież tu nie ma żadnego zagrożenia" - mówi Mariusz Dudziński.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska [wideo]

z Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP
13.01.2023

"Mieliśmy taki okres, w którym przedstawiciele zawodów medycznych w poszukiwaniu lepszych warunków pracy jednak opuszczali nasz region. Myślę, że ten trend trwa. Mamy starzejące się społeczeństwo, choroby cywilizacyjne, coraz więcej problemów zdrowotnych, nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także w wymiarze psychicznym i tych specjalistów po prostu potrzeba" - mówi Edyta Dąbrowska.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.01.2023

Uregulowanie pracy zdalnej, tematu kontroli trzeźwości pracowników, ale też prawdopodobnie dodatkowe dni urlopowe. Sporo zmian czeka nas w tym roku w kodeksie pracy.


Michał Jarmoszuk, fot. Sylwia Krassowska

Michał Jarmoszuk

finalista konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
11.01.2023

Oprócz teatru drugą jego pasją jest muzyka. - Taka fuzja teatralno-muzyczna pomaga mi, dlatego że moja wrażliwość kształtowana poprzez poczucie teatru i formy ułatwia mi tworzenie.

Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.01.2023

- Pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę przy konkursach z Funduszy Europejskich, są rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na rosnące ceny energii. Też istotnymi kwestiami są projekty strategiczne i rzeczy skierowane do przedsiębiorców.

fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
10.01.2023

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


La Venders, fot. Barbara Sokolińska

La Venders

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
9.01.2023

La Venders - młody, białostocki zespół to kolejny finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2023

"Żyjemy w czasach tak zwanej postpolityki, kiedy właśnie bardziej emocje od argumentów mogą się liczyć i mogą zaważyć na wynikach nadchodzących wyborów" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku.

fot. Marcin Gliński

Robert Czerski, Mariusz Bienasz, Tomasz Staranowicz

muzycy z zespołu Bad Falcon
7.01.2023

Zespół Bad Falcon z Sokółki to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.


abp Józef Guzdek, fot. Sylwia Krassowska

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
5.01.2023

Polacy zapamiętają go jako bliskiego współpracownika Jana Pawła II, kontynuatora jego dzieła, papieża - który był Niemcem - ale w języku polskim pozdrawiał Polaków. W Watykanie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI.

Piotr Uściński, źródło: gov.pl/web/rozwoj-technologia

Piotr Uściński [wideo]

wiceminister rozwoju i technologii
5.01.2023

- Dopłata do kredytu w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" skierowana jest do tych, którzy nie mają mieszkania ani własnościowego, ani spółdzielczego prawa do lokalu czy nie mają i nie mieli domu jednorodzinnego.

prof. Joanna Sadowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Sadowska [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
4.01.2023

- Jeżeli spojrzymy z perspektywy historii Polski, to II wojna światowa przyniosła taką krzywdę, takie straty, których nie zrekompensują żadne pieniądze. (...) Inną sprawą jest polityczne czy ekonomiczne oczekiwanie wypłacenia konkretnych sum - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok historyk prof. Joanna Sadowska z UwB.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok