Radio Białystok | Gość | podinsp. Tomasz Krupa [wideo] - rzecznik podlaskiej policji

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji

27.10.2022, 08:39, akt. 13:34

Akcja "Znicz" na drogach i w okolicach cmentarzy. - Policjanci będą we wszystkich newralgicznych miejscach. Wszyscy kierowcy muszą pamiętać, że to sygnały wydawane przez funkcjonariusza kierującego ruchem są najważniejsze.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda
podinsp. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z podinsp. Tomaszem Krupą rozmawia Wojciech Szubzda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przed nami długi weekend związany ze świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. To również czas, kiedy będzie trwała policyjna akcja "Znicz". Więcej funkcjonariuszy będzie dbało o bezpieczeństwo na drogach - przede  wszystkim w okolicach cmentarzy.

O akcji z rzecznikiem podlaskiej policji podinsp. Tomaszem Krupą rozmawia Wojciech Szubzda.
Wojciech Szubzda: Policyjna akcja "Znicz" rozpoczyna się już jutro. Czy to oznacza, że już widzą państwo więcej samochodów w okolicach cmentarzy?


podinsp. Tomasz Krupa: Ruch już jest zauważalny. Przez kolejne sześć dni będziemy przyglądać się temu, jak wygląda ruch wokół cmentarzy. Ale to nie będzie nasz jedyny punkt  zainteresowania. Naszym celem jest zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich osób, które właśnie w tym świątecznym okresie będą odwiedzać groby swoich najbliższych.


Jakich sytuacji spodziewają się państwo na drogach? Czy to, że przed nami najpierw weekend a święta dopiero po nim, nie przyczyni się do tego, że nie będzie problemów w poruszaniu się, ponieważ rozłożymy wizyty na cmentarzach na kilka dni?


Tak było w ubiegłych latach. Wizyty na cmentarzach rozkładały się na kilka dni. To jest dobre ze względu na pojawiające utrudnienia. Rzeczywiście około południa, około 13:00 już nie ma problemów przy cmentarzach w sam dzień Wszystkich Świętych. Nie tworzą się jakieś gigantyczne korki. Mówię tutaj o tych największych białostockich nekropoliach.

Wzmożony ruch na drogach pojawi się już jutro. Tego dnia spodziewamy się pierwszych wyjazdów, stąd też mobilizacja między innymi policjantów ruchu drogowego, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem osób jeżdżących po podlaskich drogach.


Jak będzie wyglądał pierwszy dzień akcji "Znicz" w Podlaskiem? Gdzie będziemy mogli zobaczyć policjantów?


Pierwszy dzień zacznie się dość pracowicie dla naszych funkcjonariuszy. Ruszamy z akcją "Prędkość". Będziemy sprawdzać, z jaką prędkością poruszają się kierowcy. Oczywiście tych niezdyscyplinowanych będziemy dyscyplinować.

Tutaj dobra rada dla wszystkich - noga z gazu. Nie będzie zmiłuj w sytuacji, kiedy policjanci zarejestrują przekroczenie prędkości. A możemy się spodziewać na drogach zarówno policjantów, którzy będą prędkość mierzyć stacjonarnie, jak i tych w nieoznakowanych pojazdach z wideorejestratorami.


Dlaczego jazda z odpowiednią prędkością jest tak istotna?


Prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków, tych najtragiczniejszych. Jeżeli poruszamy się z dużą prędkością, pozostaje nam o wiele mniej czasu na właściwą reakcję.

Na drogi w tym okresie wyjadą również kierowcy, którzy na co dzień nie pokonują wielu kilometrów, i musimy pamiętać o tym, żeby prędkość, z jaką będziemy się poruszali, dostosować nie tylko do warunków atmosferycznych panujących na drodze, ale również do własnych umiejętności.

Dla kogoś, kto na co dzień nie pokonuje wielu kilometrów, przejechanie nagle kilkusetkilometrowej trasy może okazać się nie lada wyzwaniem. Do takiej trasy również należy się przygotować. Ale tu na pewno króluje zasada, że mogę przyjechać kilka minut później, ale przyjadę na pewno bezpiecznie.


Ilu policjantów w naszym regionie będzie zaangażowanych w akcję "Znicz"? Czy będą to tylko policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, czy też z innych wydziałów?


Kilkuset policjantów każdego dnia będzie pracowało na drogach, ale nasza praca to nie tylko policjanci ruchu drogowego. To również policjanci służb patrolowych, a także służb kryminalnych. Bo o tyle, o ile osoby odwiedzające nekropolie będą mogły zauważyć na ulicach policjantów drogówki, o tyle policjantów służb kryminalnych, którzy również będą obecni w pobliżu cmentarzy i na cmentarzach, już widać nie będzie.


Czy ci policjanci również mają co robić?


Rzeczywiście mają co robić. Naszym zadaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich osób, które będą przyjeżdżały. Musimy tu pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Często właśnie w takie świąteczne dni pojawia się roztargnienie, czasami zapominamy, aby dobrze zabezpieczyć samochód, który pozostawiamy pod cmentarzem. Warto nie zostawiać nic cennego na widoku. To zawsze są sytuacje, które niestety kuszą złodziei.


W czasie następnych kilku dni będziemy chcieli odwiedzić groby bliskich często położone poza naszym regionem. Będziemy podróżować po Polsce. Pamiętajmy wtedy, że pośpiech to nie jest dobry doradca.


Pośpiech to niedobry doradca, ale musimy też pamiętać, żeby przygotować samochód odpowiednio do takiej jazdy. To niestety taka pora roku, kiedy warunki atmosferyczne mogą się dość szybko zmieniać. Musimy pamiętać chociażby o takich drobnych rzeczach jak płyn do spryskiwaczy. Jego brak przy fatalnych warunkach atmosferycznych, przy opadach deszczu może okazać się sporym problemem.


Przy wielu cmentarzach w regionie w kolejnych dniach będą zmiany w organizacji  ruchu. W Białymstoku największe zmiany już od poniedziałku. Żeby się nie pogubić, w takich miejscach będą też policjanci. To oni często będą kierować ruchem i to ich musimy się słuchać. Jakich poleceń możemy oczekiwać od policjantów? Jak się zachować, kiedy dojeżdżamy do skrzyżowania i widzimy funkcjonariuszy?


We wszystkich tych najbardziej newralgicznych miejscach będą oczywiście policjanci, będziemy ręcznie kierować ruchem wtedy, kiedy będzie to wymagane. Wszyscy kierowcy muszą pamiętać, że to sygnały wydawane przez funkcjonariusza są najważniejsze bez względu na to, co w danej chwili mówią znaki drogowe, jaki kolor światła wskazuje włączony sygnalizator. To właśnie do poleceń policjantów kierujących ruchem mamy się stosować przede wszystkim.

Warto sobie przypomnieć, jak wyglądają takie sygnały podawane przez policjantów. Możemy jechać, kiedy policjant stoi do nas bokiem, natomiast jeżeli stoi do nas przodem lub tyłem, to jest oczywiście sytuacja, kiedy powinniśmy stać i czekać na jego sygnał.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok