Radio Białystok | Gość | prof. dr hab. Adam Krętowski [wideo] - rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. dr hab. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

7.10.2022, 07:49, akt. 09:49

"Nie możemy sobie pozwolić na takie działania, jak inne uczelnie, jeżeli chodzi o ograniczenie dydaktyki. My jesteśmy uczelnią medyczną – znaczna część naszych zajęć odbywa się w szpitalu. Tam nie zakręcimy kaloryferów i nie ograniczymy w dużym stopniu poboru ciepła i energii" - mówi na antenie Polskiego Radia Białystok rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Adamem Krętowskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W piątek 7 października Uniwersytet Medyczny w Białymstoku inauguruje nowy rok akademicki. 

O dokonaniach uczelni i jej planach inwestycyjnych, a także sposobach radzenia sobie z kryzysem energetycznym z rektorem UMB - prof. dr. hab. Adamem Krętowskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Po 11 latach bez stacjonarnego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Białymstoku znów mamy takie miejsce – dziś oficjalne otwarcie Centrum Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży. Jakie plany wiąże pan z tym miejscem?


Adam Krętowski: Po pierwsze – rzeczywiście to jest taki historyczny moment, bo dotychczas nie mieliśmy własnej bazy, jeżeli chodzi o psychiatrię, psychiatrię dziecięcą. Ten nasz oddział psychiatrii dorosłych był w Choroszczy, w Wojewódzkim Szpitalu dla Psychicznie i Nerwowo Chorych, więc to jest rzeczywiście moment historyczny.

Nie było łatwo. Przez 11 lat nie było oddziału dla dzieci i młodzieży, co oznacza że nie było też kadry. Mamy już budynki, są już pierwsi pacjenci – na oddziale dziecięcym jest ich kilkoro, na oddziale dla dorosłych jest już więcej niż połowa. Natomiast oczywiście jest to dopiero początek naszej drogi. Celem jest tutaj odbudowanie tej kadry lekarzy psychiatrów dziecięcych. Na razie są szanse na to, że się uda.


A jakie szanse na rozwój naukowy?


Tu akurat w tym obszarze mogę się pochwalić, że jeżeli chodzi o psychiatrię to pan profesor Waszkiewicz należy do czołówki europejskiej, może nawet światowej. Teraz w psychiatrii jest bardzo dużo nowoczesnych rzeczy – zmienia się w ogóle rozumienie chociażby depresji, patogenezy i pan profesor jest tutaj rzeczywiście liderem w robieniu tych nowoczesnych badań. Ale tak, to nowoczesne centrum ma nie tylko część dla pacjentów, ale też właśnie związaną ze studentami, świetne sale seminaryjne i tę część naukową. Na pewno jeszcze lepszy rozwój nauki będzie się mógł odbywać w naszych klinikach psychiatrycznych.


Szykuje się kolejna wielka inwestycja – Dziecięcy Szpital Kliniczny ma dostać z funduszu medycznego 228 mln zł na budowę budynku poradni specjalistycznej. Co z tego może zyskać uczelnia? Bo pacjenci – wiadomo.


Te fundusze pozwolą na lepszą opiekę ambulatoryjną, ale też rozwój oddziałów w szpitalu. To przede wszystkim będzie większy komfort leczenia, większa dostępność dla naszych małych chorych w obszarze tej nowoczesnej medycyny klinicznej. To jest szansa na więcej lepszych operacji, chociażby związanych z ortopedią, bo tutaj mamy nowoczesne metody – we współpracy z naukowcami, klinicystami z Ameryki. Będzie to większa szansa na jeszcze lepsze, nowoczesne leczenie naszych młodych pacjentów.


To niewielka inwestycja w porównaniu do tych, o których wspomnieliśmy, ale w maju ma już być wyremontowana hala sportowa przy ul. Wołodyjowskiego. I ona też już będzie gotowa na kryzys energetyczny, bo będzie w niej zamontowana fotowoltaika. A jak wy jesteście przygotowani na tę zimę, żeby zmniejszyć koszty ogrzewania, energii, nie czekając na to, że rząd zamrozi ceny energii?


Przede wszystkim zawsze trzeba oszczędzać energię, wodę i ciepło, więc my to robiliśmy i będziemy robić. Oczywiście przystępujemy do wspólnych przetargów w ramach klastra energetycznego, staramy się też, tam gdzie można, przykręcać kaloryfery, ale tak naprawdę uważam, że nie możemy sobie pozwolić na takie działania, jak inne uczelnie, jeżeli chodzi o ograniczenie dydaktyki. My jesteśmy uczelnią medyczną – po pierwsze znaczna część naszych zajęć odbywa się w szpitalu. Tam nie zakręcimy kaloryferów i nie ograniczymy w dużym stopniu poboru ciepła i energii.

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem nauczania zdalnego na kierunkach medycznych, bo widzimy, co się stało z naszymi studentami i w ogóle z systemem w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii. Młody lekarz, student musi mieć kontakt z pacjentem, z lekarzem, z kolegami, z innymi zawodami medycznymi – lekarze z pielęgniarkami, z ratownikami medycznymi. A więc zrobimy wszystko, żeby te zajęcia były. A prąd trzeba oszczędzać. Słyszymy o zapowiedziach rządowych, że jednak te ceny dla uczelni będą regulowane. Liczymy na to, że nie będzie tutaj aż tak dużego problemu.


Skoro tyle inwestycji przed wami to rodzi się pytanie – co jeszcze? Czy macie jeszcze jakieś pomysły?


Pomysłów jest wiele. Jesteśmy teraz przy tej części klinicznej, to takim naszym największym marzeniem i też uważam, że wielką potrzebą naszego regionu to jest centrum onkologii spersonalizowanej. Bo oczywiście, mamy świetny szpital – Białostockie Centrum Onkologii, ale też wiemy, że tam pacjenci czasami na radioterapię muszą przychodzić w późnych godzinach. Więc jest potrzeba – widzimy, co się dzieje w szpitalu, coraz więcej mamy pacjentów onkologicznych, to też jest ten dług zdrowotny w czasie pandemii.

Jest potrzebna onkologia, także uniwersytecka. Po pierwsze – rak płuca, który jest najczęstszym nowotworem i to jest ta część, którą już w tej chwili zajmuje się właśnie Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Chcemy zbudować kompleksową możliwość leczenia, czyli nie tylko diagnostyka, ale także leczenie chirurgiczne, radioterapia plus immunoterapia i nowoczesne metody oparte właśnie na tej medycynie spersonalizowanej, w której chcemy być liderami nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie.


I to powstałoby przy Żurawiej?


Tak, to jest projekt, który został wpisany do Wojewódzkiego Planu Transformacji. To jest projekt, który już dostał pozytywną ocenę celowości, tzw. IOWISZ przez ministerstwo zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Także czekamy na możliwość aplikowania o fundusze, przygotowujemy się do tego. Na pewno jest to bardzo potrzebne dla regionu i dla miasta.


I to powstałoby przy Żurawiej?


Tak, to jest projekt, który został wpisany do Wojewódzkiego Planu Transformacji. To projekt, który już dostał pozytywną ocenę celowości, tzw. IOWISZ przez ministerstwo zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Także czekamy na możliwość aplikowania o fundusze, przygotowujemy się do tego. Na pewno jest to bardzo potrzebne dla regionu i dla miasta.


A jakie fundusze wchodzą w grę?


Duże fundusze, ale my chcemy robić to etapami. Na początku mówimy o funduszach rzędu 300-330 mln zł.


I to też byłoby z funduszu medycznego?


Taka jest zapowiedź ministerstwa, że będą kolejne konkursy jeszcze w tym roku. My się do tego przygotowujemy i mam nadzieję, że nam się uda.


A na jakim etapie są wasze plany budowy podziemnej auli na dziedzińcu Pałacu Branickich? Bo takie wstępne prace archeologiczne są już za nami.


Myślę, że tutaj trzeba powiedzieć po co my to wszystko robimy. Po pierwsze – w ciągu ostatnich 20 lat liczba studentów na Uniwersytecie Medycznym wzrosła trzykrotnie. W 2000 roku mieliśmy ok. 2000 studentów, teraz mamy ponad 6000. W tym czasie nasza baza dydaktyczna, zwłaszcza ta baza przedkliniczna nie powiększyła się. Naszym pomysłem było wykorzystanie tej przestrzeni pod dziedzińcem. Nie chcemy ingerować w to, co jest na powierzchni, nie chcemy ingerować w tkankę historyczną, natomiast chcemy fundusze i możliwości zbudowania centrum dydaktyczno-konferencyjnego właśnie w podziemiach.

Pierwszym etapem są badania archeologiczne. Udało się już wykryć bardzo ciekawe artefakty, fragmenty budynku z XV-XVI w. Jesteśmy teraz na etapie ponownej prośby o zgodę konserwator zabytków o to, by nam dalej pozwoliła kontynuować te badania. Chciałbym, aby one jeszcze w tym roku się w jak największym stopniu odbyły, żebyśmy wiedzieli co mamy i w jakim stopniu to, co tam jest można wkomponować w ewentualne pomysły o tym nowym budynku podziemnym, o centrum dydaktycznym a jednocześnie z elementami właśnie muzeum, z możliwościami wyeksponowania tych artefaktów, tych fragmentów. Wydaje się, że to jest szansa na coś unikalnego, także w skali Białegostoku i być może kraju.


W jesiennej edycji lekarsko-dentystycznego egzaminu końcowego studenci i absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku okazali się najlepsi w Polsce. Jak wy to robicie?


Jeżeli chodzi o nasz kierunek stomatologia, to co roku jesteśmy na pierwszym miejscu. Jest to bardzo ważne, jeżeli chodzi o jakość dydaktyki, my na to zwracamy uwagę. Tak, pandemia trochę nam to rozregulowała, mamy dużo rozmów ze studentami, wiemy, że trzeba też poprawiać szereg rzeczy. Być może to, że w Białymstoku jest trochę mniej pokus i ci studenci koncentrują się na nauce, być może to, że staramy się przykładać do dydaktyki to dlatego są takie efekty, stąd cieszymy się bardzo.


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku miał jedną z niższych subwencji oświatowych w Polsce, a jednak podczas ostatniej ewaluacji został oceniony najwyżej ze wszystkich uczelni medycznych. Aby mieć osiągnięcia naukowe trzeba mieć też pieniądze. Jak wam to się udaje, co robicie, że jesteście tak skuteczni?


Po pierwsze rzeczywiście duma i radość, bo wyniki są naprawdę bardzo dobre. Po drugie pokora, bo to wszystko jest tu i teraz, ale trzeba dalej ciężko pracować. To jest przede wszystkim ciężka praca naszych naukowców, pracowników dydaktycznych. Oczywiście duża zasługa też prorektora do spraw nauki, dziekanów, prodziekanów, którzy tę naszą politykę wspierania naukowców prowadzą.

Na pewno nowoczesna nauka wymaga także nowoczesnego sprzętu i tej infrastruktury. I tu rzeczywiście udaje nam się krok po kroku pozyskiwać nowoczesny sprzęt, wprowadzamy nowoczesne metody badawcze. To są kolejne granty, kolejne aplikacje. Jest pewna strategia rozwoju uczelni, też w kontekście naukowym.

Takie obiektywne wskaźniki, poza oczywiście wynikami ewaluacji i oceny ministerstwa to są te bazy danych międzynarodowe, gdzie widzimy te publikacje z naszej uczelni, które są na najwyższym poziomie, one są coraz lepiej cytowane, mają tzw. impact factor coraz wyższy. I to rzeczywiście jest poziom do dumy i radości.


Nie tylko na polu inwestycyjnym, naukowym ale też partnerskim i charytatywnym działają pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Zebrali pieniądze na specjalistyczną karetkę dla lwowskiej kliniki, którą dziś oficjalnie przekażą Ukraińcom. Dziękuję za przybycie do studia.


Dziękuję bardzo.

| red: bs, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Ewa Wierzbicka-Nosal i Katarzyna Zadykowicz-Sokół, fot. Barbara Sokolińska

Ewa Wierzbicka-Nosal i Katarzyna Zadykowicz-Sokół

ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet" i radczyni prawna
29.02.2024

"Chcemy promować wszystkie kobiety, które kandydują w wyborach samorządowych na terenie naszego województwa" - mówi Katarzyna Zadykowicz-Sokół.

dr Ewa Tokajuk, fot. Barbara Sokolińska

dr Ewa Tokajuk [wideo]

ekonomistka
28.02.2024

- Przede wszystkim pieniądze z KPO mają bezpośrednio trafiać na początku do samorządów. To one są pierwszymi beneficjentami, a później oczywiście będą trafiały też do innych podmiotów (...). Wszystko jest ukierunkowane na dobro obywateli - mówi dr Ewa Tokajuk.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

psychoterapeuta
27.02.2024

Zakaz używania telefonów w szkołach. To coraz częściej wprowadzana zmiana w światowym systemie edukacji. Na taki krok zdecydowały się już m.in. Francja, Australia i Kanada, Grecja, Portugalia czy Włochy. To próby systemowej walki z uzależnieniem wśród dzieci i młodzieży.


mjr SG Andrzej Juźwiak fot. Konrad Szwed

mjr Andrzej Juźwiak [wideo]

rzecznik prasowy Straży Granicznej
27.02.2024

"Dla Straży Granicznej najistotniejsze jest to, żeby jak najmniejszej liczbie osób udawało się przedostawać na polską stronę. Cały czas pracujemy nad tym, żeby ta granica była jak najbardziej szczelna. Stąd m.in. kolejna inicjatywa, czyli podpisane umowy na zaporę elektroniczną na rzekach Świsłocz i Istoczanka" - mówi mjr Andrzej Juźwiak.

prof. Jerzy Bieluk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Bieluk [wideo]

prawnik z Wydziału Prawa UwB, ekspert m.in. do spraw prawa rolnego
26.02.2024

- To Polska tak naprawdę i polskie firmy przejmowały ukraińskie zboże, chciały na tym zarobić i w dużej części zniszczyły ten rynek. Trzeba wprowadzić określone ograniczenia w eksporcie zboża. Inaczej się tego nie da załatwić - mówi prof. Bieluk.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.02.2024

"Mamy bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów, takich jak: Henryk Dębowski, Izabela Smaczna-Jórczykowska czy Mariusz Gromko. Któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku" - mówi Artur Kosicki.


Łukasz Żurkowski, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Żurkowski

lider zespołu Żurkowski, laureat Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
22.02.2024

- Koncerty, kontakt z publicznością nas buduje, wszystkich muzyków to buduje, bo po to to robimy, żeby dzielić się z ludźmi naszymi przemyśleniami, naszymi utworami - mówi Łukasz Żurkowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi
22.02.2024

- Od początku mówimy, że jesteśmy po stronie rolników, tych, którzy dzisiaj protestują - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Stefan Krajewski.

dr Małgorzata Wenclik, fot. Gabriela Lasota

dr Małgorzata Wenclik

dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet"
21.02.2024

"Kobiet, które działają w biznesie i z sukcesem jest coraz więcej. Jest też coraz więcej kobiet, które działają w organizacjach społecznych i też odnoszą sukces. Coraz więcej kobiet jest też na kierowniczych stanowiskach w wielu instytucjach publicznych i nie tylko. Natomiast wydaje mi się, że jeszcze wciąż za mało kobiet jest w administracji publicznej, tej przedstawicielskiej" - mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".


Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

poseł Suwerennej Polski
21.02.2024

"Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość znajdzie odpowiedniego kandydata, który stanie w szranki z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
20.02.2024

- Tworzenie utworów, pisanie tekstów, szukanie inspiracji i niepozwolenie sobie na to, żeby zabrano mi radość z tworzenia - w tym momencie to moja codzienność - mówi wokalistka.


Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych
20.02.2024

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.

Finał konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2023, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
19.02.2024

Finał piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za nami. Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną marszałka województwa podlaskiego zdobył zespół Żurkowski. Nagroda Słuchaczy powędrowała do Radziasa, a YUOS otrzymała nagrodę za najlepszy występ.

Tadeusz Topczewski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Topczewski [wideo]

były dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.02.2024

"Trasa Via Carpatia wywoła ruch, który - podejrzewam - będzie zdecydowanie większy niż jest teraz. I musimy coś do tego czasu zrobić, żeby udrożnić cały odcinek Białystok - Augustów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Tadeusz Topczewski.


Zlatan Alomerović, fot. Gabriela Lasota

Zlatan Alomerović

bramkarz Jagiellonii Białystok
18.02.2024

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.

Andrzej Wilczyk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Wilczyk [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok
16.02.2024

"W Polsce mało jest trybun z taką historią jak Ultra Jagiellonia. Stwierdziliśmy, że musimy mieć swoje święto. To jest też święto pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Jagiellonia zawsze pamięta o oddanych kibicach" - mówi Andrzej Wilczyk.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku
16.02.2024

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.


Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
15.02.2024

"Wielu podatników już tuż po północy logowało się do systemu, by sprawdzić, co im z tego rozliczenia wychodzi, albo zatwierdzić swoje zeznanie, by jak najszybciej dostać zwrot" - mówi Radosław Hancewicz.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
15.02.2024

- Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska będzie miała znowu większość w Radzie Miasta Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski.

dr Arkadiusz Derkacz, źródło: archiwum prywatne

dr Arkadiusz Derkacz [wideo]

ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego
14.02.2024

- W sytuacji ograniczenia budżetu domowego najczęściej rezygnujemy z usług hotelarskich, restauracyjnych, także redukujemy inwestycje w gospodarstwach domowych - mówi dr Arkadiusz Derkacz.


źródło: katedradziennikarstwa.wordpress.com

dr Paulina Czarnek-Wnuk

Medioznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego
13.02.2024

- Tym, czego potrzebują teraz rozgłośnie regionalne, jest nie rewolucja, tylko spokojne budowanie strategii działania, aby móc odbudować zaufanie społeczne do mediów publicznych. Radio Białystok jest w dobrej sytuacji, ma słuchalność na poziomie 10 procent - mówi dr Paulina Czarnek-Wnuk.

Krzysztof Jurgiel, fot. Barbara Sokolińska

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł Prawa i Sprawiedliwości
13.02.2024

"Ukraina musi zrozumieć, że nie może tak być, że Polska będzie zalewana wyrobami rolniczymi, które często nie spełniają norm. To powinno być jasne porozumienie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa
12.02.2024

- Donald Trump na pewno zapędził się z punktu widzenia Europy, nie sądzę, by zapędził się z punktu widzenia swoich wyborców, ponieważ tak naprawdę to, co mówił, spotkało się z ogromnym aplauzem, niestety - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Marta Rybicka

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

koordynator inicjatywy pracowników rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, reportażystka Radia Lublin
12.02.2024

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
9.02.2024

Czy Jagiellonia Białystok w tym sezonie ma szansę zaliczyć dublet, czyli Mistrzostwo i Puchar Polski? - To są marzenia, ale to nie są marzenia ściętej głowy - mówi prezes klubu.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
8.02.2024

"W piątek (9.02) czekają nas spore utrudnienia na podlaskich drogach, kierowcy spotkają się z dużymi niedogodnościami. Kto nie musi, niech nie rusza w drogę" - przestrzega podinsp. Tomasz Krupa.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
8.02.2024

"Walczymy o sejmik z nowym otwarciem bez starej polityki" - mówi Maciej Żywno.

fot. Marcin Gliński

Adam Dębski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA
7.02.2024

"Chcemy, żeby prezes Marcin Doliasz kontynuował swoją misję, bo widzimy, że spółka się zmienia. Na ulicę wyjeżdża nowy tabor, spółka ma coraz lepsze wyniki jeżeli chodzi o sprzedaż. Poprawiają się wyniki finansowe" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA Adam Dębski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
6.02.2024

"Rolnictwo to nie jest coś, co można zmieniać z roku na rok. To są procesy wieloletnie. Nasze struktury zasiewów nie są czymś, co możemy zmieniać jedną dyrektywą czy jedną decyzją. Chcielibyśmy, aby wspólna polityka rolna była do rewizji i żebyśmy ustalali wspólne reguły gry na długie lata do przodu, a nie robili tego w sposób doraźny" - mówi Jacek Słoma.


fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
5.02.2024

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń

z zespołu LUPA
3.02.2024

- Na płycie znajduje się 10 utworów mocnych tekstowo i brzmieniowo. Jednym słowem - magic rock - mówią muzycy zespołu LUPA o nowowydanym albumie "Synergia".

Tadeusz Wilczyński, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Wilczyński

pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
2.02.2024

- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2024

- Jest duża grupa osób, dla których Bieg Pamięci Sybiru jest upamiętnieniem kogoś z ich bliskich. To jest bieg emocjonalny, z historią w tle, a wymiar sportowy schodzi tu na dalszy plan - mówi Grzegorz Kuczyński.

Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda

Paweł Krutul [wideo]

wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica
1.02.2024

- Decyzji jeszcze nie ma, ale jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o prezydenturę Białegostoku, to ja jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Mieczysław Mejsak, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Mejsak [wideo]

wieloletni pracownik i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku
31.01.2024

- W życiu najważniejsza jest miłość. Przez tyle lat przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nie było dla mnie rutyną. Wręcz przeciwnie.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok