Radio Białystok | Wiadomości | Patriarcha antiocheński kończy tygodniową wizytę w Polsce

Patriarcha antiocheński kończy tygodniową wizytę w Polsce

22.08.2016, 18:19, akt. 18:19

fot. A. Choruży
fot. A. Choruży

Męski klasztor w Supraślu k. Białegostoku, jeden z najważniejszych w kraju ośrodków cerkiewnego życia monastycznego, odwiedził w poniedziałek patriarcha antiocheński Jan X. Był to ostatni punkt jego 7-dniowej wizyty w Polsce.

W monasterze w Supraślu hierarcha modlił się i spotkał z wiernymi w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, zwiedził również - działające w klasztornych zabudowaniach - Muzeum Ikon oraz Akademię Supraską.

W województwie podlaskim, uważanym za centrum prawosławia w Polsce, patriarcha antiocheński przebywał od czwartku (18.08). Wziął udział w święcie Przemienienia Pańskiego w sanktuarium na Górze Grabarce, odwiedzał prawosławne parafie i spotykał się z wiernymi m.in. w Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Zwierkach.

W niedzielę przewodniczył liturgii w cerkwi św. Ducha w Białymstoku - największej w kraju prawosławnej świątyni, potem odwiedził też inne cerkiewne parafie w mieście.

We wszystkich miejscach patriarcha mówił o tragicznej sytuacji chrześcijan w ogarniętej wojną Syrii, prosił o modlitwę za wiernych w tym kraju i na całym na Bliskim Wschodzie.

Po wizycie w Supraślu wyjechał do Warszawy, skąd wieczorem odleci do Bejrutu w Libanie.

Była to pierwsza wizyta Jana X w Polsce

W Warszawie odebrał tytuł doctora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, w Pałacu Prezydenckim spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, zaś w stołecznej katedrze prawosławnej pw. Marii Magdaleny - z wiernymi i duchowieństwem.

Z wiernymi spotkał się również w Lublinie, tam hierarcha odwiedził też były niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku, gdzie się modlił i złożył wieniec przy Mauzoleum z prochami ofiar. Potem rozpoczął pobyt w województwie podlaskim.

Patriarchat antiocheński obejmuje kanonicznie terytoria Libanu i Syrii

Patriarchat antiocheński zaliczany jest do tzw. patriarchatów apostolskich, znanych z tego, że na ich terenach nauczali apostołowie. Obejmuje kanonicznie terytoria Libanu i Syrii. Współcześnie większość prawosławnych Bliskiego Wschodu mieszka na terytorium tego patriarchatu. Według źródeł arabskich, należy do niego ok. 12 mln wiernych.

Główną świątynią patriarchatu jest sobór Zaśnięcia Matki Bożej i Świętego Krzyża w stolicy Syrii - Damaszku. Siedzibą patriarchy jest też monaster Balamand w Libanie. (PAP, oprac. mm)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok