Radio Białystok | Wiadomości | "Zostaw mnie w spokoju - moja mama jest w pobliżu" - trwa akcja informacyjna przyrodników z Biebrzańskiego Parku Narodowego

"Zostaw mnie w spokoju - moja mama jest w pobliżu" - trwa akcja informacyjna przyrodników z Biebrzańskiego Parku Narodowego

autor: Paweł Wądołowski

19.05.2024, 13:15, akt. 13:20

"Zostaw mnie w spokoju - moja mama jest w pobliżu". To akcja informacyjna, którą prowadzą przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Uczą, kiedy powinniśmy pomagać małym zwierzętom, a kiedy tego nie robić. Jak przypomina pracownik Parku Krzysztof Bach, młode, które teraz obserwujemy - chociaż często widzimy je same - są pod kontrolą rodziców.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Dlaczego młode osobniki często o tej porze roku są same? O tym z Krzysztofem Bachem rozmawia Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rodziców nie widać, ale opiekują się młodymi

 - Powinniśmy powstrzymać się od jakichś nieprzemyślanych działań typu podchodzenie blisko, zabieranie takich zwierząt ze swojego naturalnego miejsca, ponieważ w większości przypadków rodzice opiekują się takim maluchem. Sarny, na przykład, zachowują się tak, że matka odwiedza takie młode dwa razy dziennie, wcześniej rano i późno wieczorem. Resztę czasu młoda sarna spędza samotnie i wcale nie potrzebuje pomocy człowieka w tym czasie - mówi Krzysztof Bach.

Ma to zagwarantować młody bezpieczeństwo, ale także uczy samodzielności. 

Nasza pomoc jest potrzebna tylko kiedy widać poważne zagrożenie. Ale także wtedy, zanim cokolwiek zrobimy, warto poinformować odpowiednie służby.


Jak i kiedy pomagać

- Jeżeli młode zwierzę jest ranne, znaleźliśmy je w jakimś nietypowym miejscu, typu środek miasta, albo gdzieś przy ruchliwej drodze. Zaobserwujemy, na przykład, że matka takiego zwierzęcia jest obok gdzieś martwa, to wtedy należy pomóc. Ale też trzeba to zrobić umiejętnie. Najlepiej w takiej sytuacji powiadomić po prostu służby, odpowiednie ośrodki rehabilitacji zwierząt, czy pracowników Parku, albo pracowników nadleśnictwa. W zależności od tego, na jakim terenie się znajdujemy - dodaje Krzysztof Bach.

Możemy też zadzwonić pod numer alarmowy 112.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dlaczego turyści licznie odwiedzają Biebrzański Park Narodowy w majówkę? [sonda]

2.05.2024, 19:09

Piękno przyrody, przestrzeń i cisza - między innymi to zdecydowało, żeby długi weekend spędzić nad Biebrzą. Tak naszemu reporterowi mówili turyści, których spotkał przy Carskiej Drodze w Biebrzańskim Parku Narodowym.


W Biebrzańskim Parku Narodowym ornitolodzy zaobserwowali ptaka, który nie występuje w tej części Europy

2.05.2024, 18:42

To nietypowe odkrycie. Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego pojawił się ptak, którego bardzo ciężko zaobserwować w tej części Europy. Jak mówi pracownik Parku Piotr Marczakiewicz, to czapla złotawa.


Kładka Długa Luka w Biebrzańskim Parku Narodowym znowu jest dostępna dla turystów

22.04.2024, 09:33

To jedno z najpopularniejszych miejsc w Biebrzańskim Parku Narodowym. Kładka Długa Luka, przy Carskiej Drodze znowu jest dostępna dla turystów. To zupełnie nowa konstrukcja - mówi dyrektor Parku, Artur Wiatr.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok