Radio Białystok | Wiadomości | Aby budować skuteczną obronę na wschodzie, Polska powinna wypowiedzieć traktat ottawski - uważa Mateusz Morawiecki

Aby budować skuteczną obronę na wschodzie, Polska powinna wypowiedzieć traktat ottawski - uważa Mateusz Morawiecki

20.05.2024, 17:59, akt. 18:23

Aby budować realną obronę na granicy wschodniej, Polska powinna wypowiedzieć tzw. traktat ottawski, bo dałoby to możliwość wykorzystywania min do budowy umocnień na granicy - uważa były premier Mateusz Morawiecki. Apelował o to do rządu w Usnarzu Górnym, w pobliżu granicy polsko-białoruskiej.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński

"To jest traktat, który doprowadził do tego, że Polska nie może robić realnych umocnień na granicy ze względu na to, że jako członek tego paktu, nie możemy posługiwać się tym, co na linii frontu między Ukrainą a Rosją, na Ukrainie, jest najbardziej efektywne czyli minami, czyli zaminowaniem pól" - powiedział w poniedziałek (20.05) Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.


"Linia granicy wschodniej jest dla nas święta" 

Były premier podkreślał ważność granicy Polski na wschodzie. "Ta linia, linia granicy wschodniej jest święta dla nas. Nie możemy oddać ani piędzi, ani kawałka ziemi" - powiedział Mateusz Morawiecki. Jak dodał, aby tak było, proponuje - na całej granicy od Obwodu Królewieckiego Federacji Rosyjskiej przez granicę z Białorusią i dalej na południe - "odpowiednie mechanizmy, które będą nas chroniły".


Zatem apeluję do rządzących, aby Polska wycofała się z tego traktatu ottawskiego. USA nie są sygnatariuszem tego traktatu, Rosja oczywiście też nie, ale Korea Południowa, która żyje dzień po dniu w warunkach zagrożenia, też nie jest sygnatariuszem tego traktatu - mówił były premier.


Ocenił, że do budowy tych realnych umocnień na granicy potrzebne są zaminowane tereny. Podkreślił, że traktat ottawski "uniemożliwia nam dokonanie realnej obrony".


Otóż do realnych umocnień potrzebne są właśnie zaminowane fragmenty wzdłuż granicy po to, żeby agresor wiedział, że żadne dywizje pancerne nie przedrą się tutaj z taką łatwością, nie wejdą jak w masło, jak wchodziły w pierwszych dniach na Ukrainę pod 24 lutego 2022 r. Dlatego jesteśmy zwolennikami rzeczywistej, realnej i bardzo mocnej linii bezpieczeństwa na wschodzie - powiedział Mateusz Morawiecki.


"Bezpieczeństwo, suwerenność Polski są najważniejsze"

Były premier, który wspierał w Usnarzu kandydaturę Adama Andruszkiewicza w wyborach do PE, powiedział, że będą wspierane ponad podziałami politycznymi wszystkie działania, których celem jest obrona, "bo bezpieczeństwo, suwerenność Polski są najważniejsze i nie mają ceny".Donald Tusk ogłosił projekt "Tarcza Wschód"

Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę (18.05) w Krakowie Narodowy Plan Obrony i Odstraszania pod kryptonimem "Tarcza Wschód". W jego ramach w budowę różnych zabezpieczeń na wschodniej granicy ma być wydanych 10 mld zł. Mówił o budowie systemu fortyfikacji, w tym także naturalnych przeszkód w terenie, aby granica była nie do przejścia przez potencjalnego wroga. Donald Tusk tłumaczył, że chodzi o inwestycje, które spowodują, że granica Polski była bezpieczna w czasie pokoju i nie do przejścia dla przeciwnika w czasie wojny. Donald Tusk zaznaczał także, że główny cel tych działań to odstraszanie potencjalnego przeciwnika.

Wiceszef MON Cezary Tomczyk informował w sobotę, że najważniejszym elementem "Tarczy Wschód" będzie budowa pasa umocnień na całej granicy wschodniej Polski, a także na północy na granicy z Obwodem Królewieckim Federacji Rosyjskiej. Wymienił naturalne przeszkody terenowe, fortyfikacje, bunkry. Ocenił, że w tym zakresie w ciągu ostatnich ośmiu lat - jak to określił - "nie toczyły się właściwie żadne prace", a planowane umocnienia będą czymś zupełnie nowym. Elementy z "Tarczy Wschód" będą realizowane przez kilka lat.

Traktat ottawski przyjęty został w 1997 r., zawiera całkowity zakaz używania min przeciwpiechotnych, prac nad nimi i ich produkcji. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bezpieczeństwo województwa podlaskiego priorytetem kandydatów do europarlamentu

20.05.2024, 16:59

Musimy zadbać o bezpieczeństwo województwa podlaskiego - podkreślali w Sokółce startujący do europarlamentu: obecny europoseł Tomasz Frankowski i wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.


Zawieszenie Krzysztofa Jurgiela w prawach członka PiS, narodowy plan Tarcza Wschód, zamach na premiera Słowacji Roberta Ficę, mowa nienawiści w polityce [wideo]

20.05.2024, 12:28

Dziś rozmawialiśmy m.in. o zawieszeniu w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości znanego polityka Krzysztofa Jurgiela, o narodowym planie Tarcza Wschód, zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę oraz o mowie nienawiści w polityce.


Mateusz Morawiecki o sytuacji w podlaskim sejmiku i zawieszeniu Krzysztofa Jurgiela

20.05.2024, 11:59

Zawieszenie w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości podlaskiego europosła Krzysztofa Jurgiela ma związek z utratą władzy przez PiS w podlaskim sejmiku. Przyznał to w poniedziałek (20.05) w Białymstoku wiceprezes partii, były premier Mateusz Morawiecki.


Szef BBN: wzmocnienie zapory na granicy jest działaniem właściwym

16.05.2024, 12:22

Szef BBN Jacek Siewiera wyraził swoje wsparcie wobec planów wzmocnienia zapory na granicy polsko-białoruskiej. Techniczne wzmocnienie tej bariery przez zastosowanie dodatkowych konstrukcyjnych i elektronicznych elementów jest działaniem jak najbardziej właściwym; należy je wesprzeć i cieszyć się, że rząd kontynuuje politykę poprzedniego - mówił.


Przedsiębiorcy chcą przywrócenia ruchu na granicy z Białorusią, rekompensat i programu pomocy

25.04.2024, 17:38

Przywrócenia ruchu na co najmniej jednym polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym oraz rekompensat i programu pomocowego domagają się przedsiębiorcy z Porozumienia Polskich Przedsiębiorców "Zjednoczony Wschód". W czwartek (25.04) w Białymstoku przedstawili swoje postulaty przed biurem poselskim marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok