Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy gmin Puszczy Białowieskiej chcą, by minister środowiska cofnął zakaz wstępu do lasu na obszarze Nadleśnictwa Białowieża

Mieszkańcy gmin Puszczy Białowieskiej chcą, by minister środowiska cofnął zakaz wstępu do lasu na obszarze Nadleśnictwa Białowieża

autor: Aneta Gałaburda

5.04.2017, 18:35, akt. 19:25

Z powodu zagrożenia, które mogą stanowić zarażone kornikiem drzewa, od początku kwietnia do odwołania obowiązuje zakaz wstępu do lasu w nadleśnictwie Białowieża. Można korzystać ze szlaków, ale na własną odpowiedzialność - poinformowały Lasy Państwowe. Mieszkańcy protestują.

Puszcza Białowieska, foto: Aneta Gałaburda
Puszcza Białowieska, foto: Aneta Gałaburda

Mieszkańcy gmin Puszczy Białowieskiej interweniują u ministra środowiska w sprawie zakazu wstępu do lasu na obszarze Nadleśnictwa Białowieża. W liście w tej sprawie apelują do Jana Szyszki o natychmiastowe jego cofnięcie.

Zarządzenie Nadleśnictwa Białowieża obowiązuje od końca marca, a powodem jego wprowadzenia miało być zagrożenie, które mogą stanowić zarażone kornikiem drzewa.

Rozpoczyna się sezon turystyczny w Puszczy Białowieskiej 

W Puszczy tymczasem rozpoczyna się sezon turystyczny. Mieszkańcy tłumaczą w liście, że taka decyzja, zwłaszcza przed świętami Wielkanocnymi, zagraża ich interesom i może spowodować, że mniej turystów odwiedzi ten region, co przełoży się na zarobki i miejsca pracy.

Zakaz można wprowadzać czasowo - uważają mieszkańcy 

Uważają, że zakaz można wprowadzać czasowo - jeśli zaistnieje taka potrzeba, poza tym nie na tak dużym obszarze. Proponują też opublikowanie listy potencjalnie niebezpiecznych fragmentów szlaków wraz z opisem zagrożenia i widoczne oznakowanie tych miejsc. Alternatywą dla zakazu może być stworzenie np. interaktywnej mapy, pokazującej zamknięte odcinki szlaków, czy też miejsca, w których trzeba zachować szczególną ostrożność.

Pod apelem podpisali się działacze społeczni, hotelarze, przewodnicy turystyczni i kwaterodawcy agroturystyczni. Swoje stanowisko w tej sprawie zajęły także największe organizacje pozarządowe m.in. Greenpeace, Dzika Polska, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot czy WWF.

List w sprawie zamknięcia Puszczy Białowieskiej

Co ma ukryć zamknięcie Puszczy Białowieskiej? Stanowisko Fundacji Dzika Polska

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Spotkanie naukowców i pracowników parków narodowych w Białowieży

29.03.2017, 08:23

Jest to okazja by dowiedzieć się m.in. po co parkom narodowym pracownie naukowe, jakie są efekty ich pracy i jakie badania się w nich prowadzi. Naukowcy i pracownicy parków narodowych i krajobrazowych z całej Polski będą rozmawiać w Białowieży - o monitoringu i roli PN w rozwoju nauk przyrodniczych.


Powstaje nowe studium zagospodarowania przestrzennego Białowieży

10.03.2017, 07:46

Budowa ścieżek rowerowych, kąpieliska czy remonty dróg - to tylko niektóre z propozycji, jakie mogą opiniować mieszkańcy gminy Białowieża. Rozpoczynają się konsultacje społeczne w ramach Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.


W 2016 r. w Nadleśnictwie Białowieża wycięto blisko 7,5 tys. drzew

28.01.2017, 09:12

Lasy Państwowe zapewniają, że drzewa nie są usuwane ze stref, które są wyłączone z pozyskania drewna.


Konsultacje dot. planu zarządzania Puszczą Białowieską jako dziedzictwem UNESCO

4.01.2017, 14:09

Według ekologów dokument jest ma błędy i jest niespójny..


Monitoring Puszczy Białowieskiej - jakie są jego efekty i komu ma służyć?

10.12.2016, 15:00

Naukowcy z Instytutu Badawczego Leśnictwa z Sękocina Starego i Białowieży badają puszczę z lądu i powietrza.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Maraton Śmiechu


Shchipkova Elena, Fotolia.com
POŻAR
21.06.2018, 17:08, akt. 17:16

Pożar ok. 4 ha lasu pod Michałowem


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok