Radio Białystok | Felieton | Szopka w sądzie - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Szopka w sądzie - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia każdy pokazuje to, co ma najlepszego. Na przykład dzieci w przedszkolach występują w efektowanych jasełkach. Są też różnego rodzaju szopki z udziałem żywych zwierząt, w tym osiołków.

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew

Szopka w sądzie - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Grupa prawników występująca pod nazwą "Wolne sądy" postanowiła w tę tradycję się wpisać. Ubrali się w dziecięce stroje i stanęli przy choince. Lektor czyta wierszyk o Mikołaju: "prezentów zawsze wiezie kupę, uważaj tylko, by być grzecznym, bo niegrzecznych leje w d...". Potem wchodzi przebrany za Mikołaja karzeł w asyście policjantów z pałkami i tarczami, a następnie lecą filmiki z wypowiedziami Jarosława Kaczyńskiego. Na koniec pojawia się zbliżenie na choinkę i wiszące tam kartki świąteczne. "Konstytucja" - jest napisane na jednej. "Wolność kocham i rozumiem" - na kolejnej. Znaki składające się na "je.. PiS" - na następnej. I widać także karteczkę z napisem "Łapy pręcz od sądów". No właśnie - nie "precz", lecz "pręcz". Pewnie taka oczywista pisarska omyłka, jak w wielu sądowych wyrokach.

- Jesteście świetni - skomentował w portalu społecznościowym ten parominutowy świąteczny spot suwalski sędzia Dominik Czeszkiewicz, który w antyrządowych środowiskach zrobił karierę po tym, jak uniewinnił działaczy KOD-u od zarzutu zakłócenia wystawy w miejscowym archiwum.

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy filmik trafił do internetu, augustowski sąd uniewinnił od zarzutu korupcji wójta gminy Płaska Wiesława Gołaszewskiego. W 2011 roku trafił on nawet na parę miesięcy do aresztu. W 2015 w tych "wolnych sądach" zapadł wyrok: trzy lata bezwzględnego pozbawienia wolności. Ale potem wszystko się zmieniło. Okazało się, że dowody zebrano niezgodnie z prawem, a tak właściwie, to ich nie ma. No i przyszło uniewinnienie. Najpierw jedno, a teraz - kolejne. Zdaje się, drogie panie i drodzy panowie w togach, że ktoś tu i w tym 2011 i w 2015 roku mocno się pomylił, prawda?

Generalnie rzecz biorąc, to najlepiej pewnie byłoby, aby sąd z szopką niczego wspólnego nie miał. Ani w Suwałkach, ani w Augustowie, ani gdziekolwiek indziej. Chciałoby się powiedzieć: „łapy precz od szopki”. A nawet: „pręcz”.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Na kąsaniu tracą mieszkańcy - felieton Tomasza Kubaszewskiego

14.12.2020, 10:52

Świat zatrząsł się w posadach. Jak czytam w jednym z portali - prezydent graniczącego z naszym województwem Ełku zażądał wyjaśnień od premiera. Prezydent Białegostoku straszy Najwyższą Izbą Kontroli. I - co najważniejsze - nawet wójt gminy Kulesze Kościelne się zbuntował. Zdążył udzielić wywiadu wyjątkowo antyrządowemu portalowi, w którym stwierdził, iż praktycznie jest już po PiS-ie. Bo wcześniej w tej gminie partia ta zdobywała rekordowe poparcie, ale to koniec. Skąd wójt to wie? Czyżby od pewnego klasyka demokracji zza wschodniej granicy, który twierdził, że nie jest ważne kto głosuje, lecz kto te głosy liczy?


Jedna się przykleja, drudzy wieszczą apokalipsę - felieton Tomasza Kubaszewskiego

7.12.2020, 13:36

Od czasu, gdy pewna młoda dama przykleiła swoją dłoń do bramy Ministerstwa Edukacji Narodowej przestałem się czemukolwiek dziwić. A wcześniej - przyznam - miałem problemy ze zrozumieniem niektórych zachowań w naszym życiu publicznym.


W mediach jak przy taśmociągu - felieton Tomasza Kubaszewskiego

30.11.2020, 14:09

Przejrzałem regionalne gazety i już wiem, czego w czasach pandemii koronawirusa, pochłaniającej coraz więcej ofiar, pod żadnym pozorem robić nie należy. Za skandaliczną trzeba wręcz uznać zmianę terminu ferii zimowych. Powód? Nie podoba się to właścicielom górek leżących w północno-wschodniej Polsce, na których można pozjeżdżać na nartach.


Nawet błąd posłowi poprawili - felieton Tomasza Kubaszewskiego

23.11.2020, 11:09

W antyrządowych mediach rozegrała się niezła telenowela. Tytuł w regionalnej gazecie sprzed kilku dni: "Poseł rzuca legitymacją. PiS MOŻE stracić większość". I z tego dnia z innej gazety, ale należącej do tego samego właściciela: "Lech Kołakowski opuszcza PiS. Partia STRACI większość w Sejmie". Gazeta pyta o opinię posła Platformy Obywatelskiej. Mówi on: "Partia rządząca zaczyna się sypać".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok