Radio Białystok | Felieton | Nie dostrzegali oczywistej oczywistości - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Nie dostrzegali oczywistej oczywistości - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

6.02.2023, 12:32, akt. 12:33

Takim osiągnięciem nie może pochwalić chyba żadne polskie miasto. Aż trzech augustowskich radnych straciło w ostatnich miesiącach mandaty w związku ze złamaniem zakazu prowadzenie działalności gospodarczej z udziałem majątku komunalnego. To w tym przypadku kilkanaście procent ustawowego składu miejskiego samorządu.

fot. Marta Sołtys
fot. Marta Sołtys


0:00
0:00
Nie dostrzegali oczywistej oczywistości - felieton Tomasza Kubaszewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dwaj byli już radni są znanymi miejscowymi przedsiębiorcami. Z miastem robili interesy liczone w setkach tysięcy złotych, choćby na paliwie, czy różnego rodzaju usługach. Trzeci mandat utracony został już za drobniejsze rzeczy. Bo za jakieś opłaty klimatyczne czy kilka kartaczy, za które zapłaciło miasto. No ale prawo jest prawem.

Dwa pierwsze przypadki są takie, że chyba tylko zainteresowani tej oczywistej oczywistości nie zauważyli. Mam tu na myśli nie tylko przedsiębiorców, ale też ich zwolenników w radzie miejskiej, a także augustowskich burmistrzów.

A, nie. Zapomniałbym! Jeszcze jakiegoś urzędnika od wojewody, który swego czasu wystawił radnemu - przedsiębiorcy swoiste świadectwo moralności, czyli opinię, że może z miastem handlować. Czy ta osoba dalej w urzędzie pracuje? I nie chodzi tylko o treść owego dokumentu, ale i o to, że w ogóle został wystawiony. Bo to kuriozalna historia.

Mam nadzieję, że nie ten sam urzędnik analizował parę lat temu przypadek suwalskiej radnej, której stowarzyszenie też swoje co nieco z kasy miejskiej pobiera, a wojewoda złamania przepisów nie dostrzegł.

Dziwię się, że w tego typu przypadkach karana jest tylko jedna strona. A przecież te rachunki wystawiane przez radnego ktoś podpisuje, ktoś akceptuje. Gdyby przy okazji ze stanowiska poleciał jakiś wójt, burmistrz czy prezydent, to może dopiero to podziałałoby na wyobraźnię.

| red: kap

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Podłogi i sufity znowu się zatrzęsą - felieton Tomasza Kubaszewskiego

30.01.2023, 12:00

Czy ktoś jeszcze pamięta te wojny, jakie toczyły się także w naszym regionie o wiatraki? Choćby z dziesięć lat temu. Bywałem na takich gminnych sesjach, gdzie aż podłogi i sufity trzęsły się od emocji.


Zafundował ludziom gehennę - felieton Tomasza Kubaszewskiego

23.01.2023, 10:46

Słyszeliście ten huk w ubiegłym tygodniu? To z piedestału spadł były prezydent Suwałk Józef Gajewski. Ten sam, który w wielu suwalskich i pozasuwalskich środowiskach funkcjonuje wręcz jako święty, choć jako były członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i prezydent miasta w stanie wojennym pewnie przynajmniej do 1990 roku był ateistą.


PRL wciąż górą - felieton Tomasza Kubaszewskiego

16.01.2023, 16:44

Jeżeli zrobiłem dobre rozeznanie, to w Polsce są dwie ulice Aleksandry Piłsudskiej, a Ludwika Waryńskiego około stu. Natomiast zasługi obu osób dla naszego państwa trudno nawet porównywać. Ściślej mówiąc - Waryński nie miał dla Polski żadnych zasług.


Wymiar śmieszności - felieton Tomasza Kubaszewskiego

9.01.2023, 11:59

Zabawa w sprawiedliwość trwa w najlepsze. Sędzia jak nie stawiał się przed sądem, tak i się nie stawia. A ma odpowiedzieć za to, że w Suwałkach spowodował kolizję, odjechał z miejsca zdarzenia, a kiedy go zatrzymano w Augustowie, wydmuchał prawie 1,8 promila alkoholu.


Wulgaryzmy w sali Andrzeja Wajdy - felieton Tomasza Kubaszewskiego

2.01.2023, 12:06

Ciekaw jestem, czy suwalskim radnym bardziej podobałaby się opowieść o zgubieniu przez żonę majtek w Biedronce, czy o puszczaniu bąków pod kołdrą. A może o maratonie je..., o pardon, uprawiania seksu. To w każdym przypadku artyzm najwyższych lotów.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. PRB
6.05.2024, 14:59, akt. 7.05.2024, 12:09

Balkon z widokiem na areszt - felieton Marka Gąsiorowskiego

źródło: stock.adobe.com
8.01.2024, 11:52, akt. 9.01.2024, 08:04

Na cześć Nikodema Dyzmy? - felieton Tomasza Kubaszewskiego
fot. Sylwia Krassowska
27.11.2023, 10:39, akt. 29.11.2023, 09:08

A wszystko było ustalone... - felieton Tomasza Kubaszewskiegoźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok