Radio Białystok | Galerie | Co czytają dziennikarze Polskiego Radia Białystok? Obchodzimy Światowy Dzień Książki

Co czytają dziennikarze Polskiego Radia Białystok? Obchodzimy Światowy Dzień Książki

autor: Dorota Sokołowska

23.04.2020, 07:27, akt. 10:16

W czwartek (23.04) przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To co roku okazja do rozważań na temat kondycji czytelnictwa w Polsce. Sprawdziliśmy także co czytają dziennikarze Polskiego Radia Białystok.

Dorota Sokołowska
Dorota Sokołowska

Światowy Dzień Książki w czasach epidemii - relacja Adama Dąbrowskiego

Co czytają dziennikarze Polskiego Radia Białystok? W Światowym Dniu Książki sprawdzała to Dorota Sokołowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Warto czytać, bo książki zmieniają nasz świat, dzięki nim możemy poznawać wyobraźnię innych autorów i podróżować - do woli.


Nasi redakcyjni koledzy pochwalili się swoimi biblioteczkami i przemyśleniami na temat czytania książek.

- Czytam, by dać się uwieść historii, zwielokrotnić intensywność doświadczania świata. Bez czytania nie wyobrażam sobie mojego życia - mówi nasza redakcyjna koleżanka Olga Gordiejew.

Z kolei Adam Dąbrowski zdradza, że czyta książki kierując się nazwiskami autorów.

- Nie mam tej "jedynej" ulubionej książki. Nie mam nawet ulubionego pisarza. Gdy zacząłem zastanawiać się nad konkretnym nazwiskiem uświadomiłem sobie, że czytam książki autorami. Zaczęło się to dawno temu od Gilberta Chestertona. Po przeczytaniu pierwszej jego książki, zacząłem szukać kolejnych. Podobnie było z kolejnymi autorami - mówi Adam Dąbrowski.

Raport czytelnictwa w Polsce

Biblioteka Narodowa opublikowała w czwartek (23.04) wyniki badań za ubiegły rok. 

39 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku.

- Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych -  podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Raport wskazuje też na duży wzrost liczby książek kupowanych przez Polaków na prezenty. W latach ubiegłych 23 procent respondentów odpowiadało, że dostaje lub daje książki jako prezent, obecnie jest to 31 procent ankietowanych.

- To ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o postrzeganie książki jako wartościowego prezentu i to jest bardzo dobra wiadomość. Utrzymuje się, a nawet jest lekki wzrost udziału bibliotek jako źródła książek, co nas bardzo cieszy. Jest także lekki wzrost zakupów książek - mówi dyrektor Biblioteki Narodowej.

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony będzie w przestrzeni internetowej. Tomasz Makowski podkreśla, że w dobie pandemii koronawirusa, kiedy zamknięte są biblioteki i księgarnie, uczelnie i szkoły, a także instytucje kultury i częściowo zakłady pracy, znacznie zwiększyło się czytelnictwo on-line. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się POLONA - największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych w Europie.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA  udostępnia bezpłatnie w internecie 3 miliony obiektów cyfrowych: książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.    

Niezwykle bogatą ofertę dla miłośników książek ma Polskie Radio: powieści w odcinkach, słuchowiska na podstawie książek i poezja, a wszystko w mistrzowskich interpretacjach. 


Sprawdź "Powieść Tygodnia"Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. Data święta nie jest przypadkowa - to rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare czy Vladimir Nabokov. W Polsce Dzień Książki obchodzony jest od 2007 roku.


źródło: IAR | red: rbon

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kultura online - mistrzowie ilustracji, opowieść o lalkach, holenderscy malarze, teatralny "Jeden gest"

21.04.2020, 07:57

Tym razem Olga Gordiejew proponuje wystawę ilustracji w Centrum Zamenhofa, lalkarskie opowieści z BTL-u, spektakl "Jeden gest", czyli rzecz o językach migowych, oraz prezentację 800 lat malarstwa holenderskiego.


Kultura online - "Cyganeria", baśnie Andersena i wirtualna galeria

20.04.2020, 08:41

Zaczynamy tydzień śpiewająco.


"Ziuk" Anny Czerwińskiej-Rydel

16.04.2020, 09:13

Wydawnictwo Literatura, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Polskie Radio Białystok polecają książkę Anny Czerwińskiej-Rydel.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie - fot. Robert Bońkowski
REGION
3.09.2020, 09:22, akt. 4.09.2020, 05:23

Dzień Kukurydzy i Soi w Krzyżewie [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok