Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online - mistrzowie ilustracji, opowieść o lalkach, holenderscy malarze, teatralny "Jeden gest"

Kultura online - mistrzowie ilustracji, opowieść o lalkach, holenderscy malarze, teatralny "Jeden gest"

autor: Olga Gordiejew

21.04.2020, 07:57, akt. 09:39

Tym razem Olga Gordiejew proponuje wystawę ilustracji w Centrum Zamenhofa, lalkarskie opowieści z BTL-u, spektakl "Jeden gest", czyli rzecz o językach migowych, oraz prezentację 800 lat malarstwa holenderskiego.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Wystawia "Mistrzowie Ilustracji"

Na początek wirtualny spacer po wystawie "Mistrzowie Ilustracji" w Centrum Zamenhofa. Na relacji filmowej zobaczymy wielkoformatowe reprodukcje prac ośmiorga polskich artystów: Bohdana Butenki, Anny Kołakowskiej, Danuty Konwickiej, Zbigniewa Lengrena, Marii Orłowskiej-Gabryś, Mirosława Pokory, Jana Marcina Szancera i Teresy Wilbik.

Może to okazja, by zastanowić się nad tym, czy mamy swojego ulubionego ilustratora?

  

Lalki o lalkach

Na profilu na Facebooku Białostockiego Teatru Lalek o lalkach opowiada Błażej Piotrowski, aktor BTL.


  


Teatralna rzecz o językach migowych

Mamy też teatralną propozycję dla dorosłych. Podczas Dni Sztuki Współczesnej mogliśmy oglądać ten spektakl na żywo, teraz Nowy Teatr w Warszawie zaprasza na "Jeden gest" online. W ramach akcji #zostanwdomu #niewychodzzteatru prezentuje zapis spektaklu w reżyserii Wojtka Ziemilskiego.

Link będzie dostępny od 12:00 w niedzielę, 26 kwietnia przez 36 godzin.

"Jeden gest" to rzecz o językach migowych. To spektakl o porozumiewaniu się ze światem - światem słyszących i światem innych, Głuchych.


- Interesuje mnie tu komunikacja - przekazywanie (i wytwarzanie, przetwarzanie) wiedzy, emocji, kultury. Jeśli język określa rzeczywistość (granice mojego języka są granicami mojego świata, jak to opisuje Wittgenstein), to czego możemy dowiedzieć się o świecie z języków Głuchych? Co w ich doświadczeniach komunikacji jest uniwersalne, a co wyjątkowe? (I jakim cudem nikt z moich przyjaciół nie ma Głuchych przyjaciół?) - takie pytania postawili sobie twórcy spektaklu.


Dzieła najsłynniejszych holenderskich malarzy

W ramach zwiedzania online proponujemy też Rijksmuseum w Amsterdamie. To muzeum skupiające się na zbiorze dzieł najsłynniejszych holenderskich malarzy - szczególnie tych z tak zwanego Złotego Wieku. Johannes Vermeer, Rembrandt i wiele innych mistrzów pędzla - to właśnie tu obejrzymy ich prace. Całe muzeum to niejako prezentacja 800 lat malarstwa holenderskiego.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukfot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 14:08

Zmarł ksiądz Czesław Gładczuk

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok