Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online - "Cyganeria", baśnie Andersena i wirtualna galeria

Kultura online - "Cyganeria", baśnie Andersena i wirtualna galeria

autor: Olga Gordiejew

20.04.2020, 08:41, akt. 10:55

Zaczynamy tydzień śpiewająco.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

"Cyganeria" Pucciniego

Na internetowej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej zawita "Cyganeria" Giacoma Pucciniego. Białostocka premiera tego widowiska miała miejsce przed 3 laty.

Akcja "Cyganerii" przenosi nas do Paryża lat 30. XX wieku i pokazuje barwne, ale dramatyczne życie artystów. Na uwagę zasługuje scenografia spektaklu i kostiumy. Główne role zagrali znakomici soliści: Andrzej Lampert, Iwona Sobotka, Szymon Komasa i Ewa Vesin.

Retransmisja spektaklu w poniedziałek, 20 kwietnia o 19:00 na kanale YouTube Opery i Filharmonii Podlaskiej.


Słuchowisko o Chopinie

Przez pięć kolejnych dni Bartek Łochnicki - solista Opery i Filharmonii Podlaskiej - wcielać się będzie w postać Fryderyka Chopina w słuchowisku "Nazywam się Fryderyk Chopin".


  


Losy Fryderyka Chopina odkrywać będziemy na podstawie książki "Nazywam się Fryderyk Chopin" Aleksandry Zgorzelskiej. Chopin jest flagową postacią dla instytucji muzycznych, dlatego w cyklu #dompełenkultury, który Opera zainicjowała wraz z sytuacją zamknięcia siedziby, nie mogło zabraknąć akcentów przywołujących tę postać, zwłaszcza w oczekiwaniu na Konkurs Chopinowski, który jest świętem pianistów na całym świecie.

Kolejne epizody o 9:30 na fanpage'u OiFP.


Opowieści w czasach zarazy

To seria wirtualnych spotkań na żywo z pisarkami i pisarzami. Od poniedziałku do piątku o 19:00 na stronie głównej FB Agencji Autorskiej "Opowieści" goszczą ludzie kultury, którzy opowiadają o literaturze i swojej pracy. W tym tygodniu goście: Agata Romaniuk, Wiktoria Michałkiewicz, Bookowscy. Księgarze z Zamku, Karolina Bednarz i Joanna Gierak-Onoszko.

Domowe czytanie Andersena

Domowe czytanie Andersena

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie zaprasza na "Księżniczkę na ziarnku grochu" - Domowe czytanie Andersena. Transmisje odbywają się w ramach projektu Teatroteka Andersena. Aktorzy teatru przygotowali autorskie nagrania audio i wideo baśni duńskiego pisarza.

Emisja w poniedziałek, 20 kwietnia, godz. 18.00. Link do nagrania lub post z wideo ukaże się na Facebook Teatru w porze emisji i będzie dostępny przez 24 godziny lub na stronie teatrandersena.pl.

Również Teatr Lalka w Warszawie proponuje swoją wersję baśni Andersena na Youtubie. Dostępne są "Dzielny ołowiany żołnierzyk", "Imbryk do herbaty" i "Latający kufer".


Wirtualna galeria

Zostając w domu, możemy też zwiedzić wirtualną galerię z pracami Stasys Eidrigevicius. Znajdziemy tam album z kolekcji - GALERIA SATYRA & SURREALISM "Na Drabinie". To ponad 100 prac tego artysty.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok