Radio Białystok | Galerie | Danuta Siedzikówna "Inka" patronką dworca PKP w Białymstoku [zdjęcia]

Danuta Siedzikówna "Inka" patronką dworca PKP w Białymstoku [zdjęcia]

autor: Michał Buraczewski

28.08.2021, 15:02, akt. 1.09.2021, 18:05

Dworzec PKP w Białymstoku ma swoją patronkę. Została nią Danuta Siedzikówna "Inka". W 75. rocznicę jej śmierci na budynku dworca odsłonięto tablicę upamiętniającą sanitariuszkę Armii Krajowej.

Danuta Siedzikówna "Inka" patronką dworca PKP w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Danuta Siedzikówna "Inka" patronką dworca PKP w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Danuta Siedzikówna "Inka" patronką dworca PKP w Białymstoku - relacja Michała Buraczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zabytkowy dworzec zmodernizowano

Zabytkowy białostocki dworzec z 1862 r. został wyremontowany i zmodernizowany. Prace, które między innymi przywróciły obiektowi historyczny charakter i wygląd zakończyły się jesienią 2020 r.


Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński poinformował, że białostocki dworzec dołącza do grupy kilku dworców w Polsce, które mają już swoich patronów, ale będzie ich przybywać. Przypomniał, że Dworzec Centralny w Warszawie nosi imię Stanisława Moniuszki, Dworzec Wschodni w Warszawie - Romana Dmowskiego, Dworzec Główny w Krakowie - marszałka Józefa Piłsudskiego, a dworzec w Katowicach - Konstantego Wolnego. Za dwa tygodnie imię Sybiraków dostanie dworzec w Białej Podlaskiej.

"Nie wolno zapominać o historii, choć trzeba patrzeć w przyszłość" -  mówił Mamiński. Nadanie białostockiemu dworcowi imienia "Inki" prezes PKP SA nazwał wielkim wydarzeniem dla regionu i miasta, mieszkańców, ale i dla polskiej kolei oraz dla tych, którym słowa "patriotyzm, ojczyzna" leżą na sercu. O "Ince" powiedział, że była "wzorem opozycji antykomunistycznej, młodą osobą wychowaną w duchu umiłowania Polski".

Danuta Siedzikówna "Inka" zajmuje w pamięci Polaków szczególne miejsce. Inicjatywa nadania jej imienia odnowionemu dworcowi PKP w Białymstoku to cenne i ważne przedsięwzięcie. Od dziś, wszyscy podróżni, zarówno w kraju i z zagranicą będą mogli poznać historię tej wspaniałej postaci

- napisał do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki w liście, który odczytał inicjator nadania imienia, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz.

Premier napisał o "Ince", że to jedna z "bohaterek naszej wolności", która pozostała "wierna i niezłomna". "Dokonana na niej bezprzykładna  zbrodnia sądowa do dzisiaj budzi nasz sprzeciw i wywołuje emocje. Jak w soczewce ujawnia się w niej istota komunistycznego systemu: przemoc,  bezprawie i okrucieństwo. Nie skorzystano wobec niej z prawa łaski, nie oszczędzono młodego życia. Wyrok śmierci wykonano pomimo niechęci  żołnierzy do realizacji rozkazu" - czytał Andruszkiewicz.

Jako inicjator uhonorowania "Inki" powiedział, że zwrócił się do władz PKP SA o nadanie dworcowi jej imienia w "imieniu mieszkańców  województwa i środowisk patriotycznych" i propozycja została pozytywnie rozpatrzona.


Na budynku dworca znajduje się tablica poświęcona "Ince"

Tablicę z napisem "Dworzec Białystok imienia Danuty Siedzikówny "Inki" oraz tabliczkę z wizerunkiem "Inki" ufundował Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Wicedyrektor tego instytutu, Paweł Skibiński, powiedział, że dla tej placówki jest to ważny projekt, bo razem z PKP "uczestniczy w  przedsięwzięciu istotnym dla ładu publicznego" w kraju, czyli nadawania patronów obiektom w przestrzeni publicznej. "I to patronów nieprzypadkowych, to znaczy patronów, którzy byli strażnikami wartości, które ten ład publiczny w Polsce powinni budować" - wyjaśnił Skibiński.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówił, że każde państwo, także Polska próbuje przekazywać następnym pokoleniom pewne wartości, przypominać bohaterów i ich upamiętniać w miejscach  publicznych, takich jak. np dworce.  "Dworzec PKP jest jednym z takich wielu miejsc publicznych w przestrzeni publicznej, które powinny przypominać właściwe postawy naszych dziadów, naszych ojców" - mówił Piontkowski. Dodał, że Inka to symbol poświęcenia życia w służbie  ojczyzny.

Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras dodał, że "Inka" to postać symboliczna, która uosabia tych, którzy "kochali Polskę i wolność" i honorowanie jej to także oddanie hołdu wszystkim tym, którzy walczyli o  wolny kraj. Marszałek województwa Artur Kosicki dodał, że nadanie  dworcowi imienia Danuty Siedzikówny jest godnym upamiętnieniem tych,  którzy za te walkę zapłacili swoim życiem.

Uroczystości nadania imienia białostockiemu dworcowi odbyły się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Obchody 75. rocznicy śmierci "Inki" odbywają się także po południu w  Narewce i Gruszkach na terenie nadleśnictwa Browsk w województwie  podlaskim, w rejonie skąd pochodziła Danuta Siedzikówna. "Inka" urodziła  się 3 września 1928 r. w Guszczewinie, rozstrzelano ją 28 sierpnia 1946  r w Gdańsku.

źródło: PAP | red: mag, sk, wsz


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny "Inki" [zdjęcia]

28.08.2021, 07:21

Mija 75 lat od śmierci sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny "Inki". W sobotę (28.08) uroczystości rocznicowe odbywają się w kilku miejscach w regionie.


Białostoczanie uczcili pamięć Danuty Siedzikówny "Inki" w 74. rocznicę jej śmierci

28.08.2020, 07:29

W piątek wieczorem (28.08) w Białymstoku upamiętniono sanitariuszkę AK Danutę Siedzikównę "Inkę", w 74. rocznicę wykonania na niej wyroku śmierci. Przy pomniku "Inki" złożono kwiaty i zapalono znicze w obecności m.in. ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego.


Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku - 1 marca przy pomniku "Inki"

21.02.2020, 13:12

W Białymstoku główne uroczystości upamiętniające żołnierzy wyklętych odbędą się w południe 1 marca przy pomniku Danuty Siedzikówny ps. "Inka" - zapowiedziały w piątek (21.02) na konferencji prasowej władze miasta. Zapraszają na nie wszystkich mieszkańców.


W Białymstoku mieszkańcy uczcili pamięć "Inki"

28.08.2019, 20:24

Mieszkańcy Białegostoku, harcerze, samorządowcy i dawni działacze opozycji antykomunistycznej. Kilkadziesiąt osób uczciło w środę (28.08) wieczorem w Białymstoku pamięć zamordowanej 73 lata temu Danuty Siedzikówny "Inki".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok