Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie uczcili pamięć Danuty Siedzikówny "Inki" w 74. rocznicę jej śmierci

Białostoczanie uczcili pamięć Danuty Siedzikówny "Inki" w 74. rocznicę jej śmierci

autor: Edyta Wołosik

28.08.2020, 07:29, akt. 29.08.2020, 07:11

W piątek wieczorem (28.08) w Białymstoku upamiętniono sanitariuszkę AK Danutę Siedzikównę "Inkę", w 74. rocznicę wykonania na niej wyroku śmierci. Przy pomniku "Inki" złożono kwiaty i zapalono znicze w obecności m.in. ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego.

Pomnik Danuty Siedzikówny "Inki", fot. Joanna Szubzda
Pomnik Danuty Siedzikówny "Inki", fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Białostoczanie uczcili pamięć Danuty Siedzikówny "Inki" w 74. rocznicę jej śmierci - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystość rozpoczęła się przy Pomniku Katyńskim. Stamtąd jej uczestnicy przeszli kilkaset metrów pod pomnik "Inki" w Parku Planty. Odsłonięto go blisko 2,5 roku temu; powstał, jako projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego Białegostoku na rok 2016.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji niepodległościowych i patriotycznych, w tym np. Fundacji "Patria Mater", która była zaangażowana w przygotowanie projekt pomnika.

Stanisława Korolkiewicz z Klubu Więzionych i Represjonowanych mówiła przy Pomniku Katyńskim, że miłość do Polski łączyła zarówno ofiary mordu katyńskiego, jak i bohaterów podziemia antykomunistycznego.

"Dziewczyna, która stała się symbolem oporu przeciwko komunistom" - tak mówił o Danucie Siedzikównie, uczestniczący w uroczystości, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. "I chociaż sama nie strzelała, to jej słowa stały się symbolem tego, jak powinien zachować się każdy patriota, każdy Polak" - dodał, nawiązując do słów "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba", które krewni "Inki" dostali w napisanym przez nią z więzienia grypsie.

Dariusz Piontkowski mówił, że te słowa są aktualne również obecnie. 


I dziś, co prawda nie musimy na ołtarzu ojczyzny składać własnego życia, możemy cieszyć się wolnością, ale mamy też swoje obowiązki. Jednym z tych obowiązków,(...) jest pamięć o tych, dzięki którym mamy dzisiaj wolną ojczyznę - dodał szef MEN. 


Dziękował za zorganizowanie takich "społecznych" obchodów.

Kilka godzin wcześniej w tym samym miejscu hołd Danucie Siedzikównie oddały władze miasta; w ich imieniu wieniec złożył zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.


 

Danuta Siedzikówna (1928-1946) była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W 1943 r. w wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne. W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK Stanisława Wołoncieja "Konusa", podkomendnego mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

"Inka" znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka, uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB. W lipcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. W nocy z 19 na 20 lipca została aresztowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w jednym z mieszkań konspiracyjnych w Gdańsku-Wrzeszczu.

Osadzono ją w gdańskim w więzieniu. Po śledztwie, podczas którego próbowano wydobyć od niej informacje o działalności oddziału "Łupaszki", została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku.

Szczątki "Inki" ekshumowano we wrześniu 2014 r. na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Miejsce, gdzie je znaleziono, oznaczone zostało kamienną tablicą. 28 sierpnia 2016 r., w 70. rocznicę jej śmierci, odbył się w Gdańsku jej uroczysty państwowy pogrzeb.


| red: zmj, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Światło Pamięci Niezwyciężonym" na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku [zdjęcia]

19.08.2020, 07:06

Biało-czerwone znicze zapłonęły na grobach żołnierzy Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku. W ten sposób, z okazji zbliżającej się rocznicy Bitwy Białostockiej w 1920 roku, białostoczanie uczcili pamięć walczących.


Mieszkańcy i władze Białegostoku uczcili pamięć ofiar powstania w getcie [zdjecia]

16.08.2020, 09:30

Uczczenie miejsc pamięci, spotkania o kulturze Żydów i plenerowy koncert - w ten sposób władze Białegostoku i społecznicy upamiętnili 77. rocznicę powstania w getcie białostockim.


Obchody Święta Wojska Polskiego w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]

15.08.2020, 07:07

Plenerowy pokaz filmu, warsztaty edukacyjne dla dzieci oraz uroczysty apel – w ten sposób w Białymstoku w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej upamiętnione będzie Święto Wojska Polskiego.


Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia, wideo]

1.03.2020, 16:45

"Zdrajcy pomijają, Polacy pamiętają" - pod takim hasłem kilkaset osób przeszło w niedzielę (1.03) ulicami Białegostoku w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok