Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny "Inki" [zdjęcia]

Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny "Inki" [zdjęcia]

autor: Michał Buraczewski

28.08.2021, 07:21, akt. 21:31

Mija 75 lat od śmierci sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny "Inki". W sobotę (28.08) uroczystości rocznicowe odbywają się w kilku miejscach w regionie.

Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny "Inki" we wsi Gruszki koło Narewki, fot. Sylwia Krassowska
Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny "Inki" we wsi Gruszki koło Narewki, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny "Inki" - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W południe przed pomnikiem "Inki" w Parku Planty w Białymstoku kwiaty złożyli przedstawiciele miejskich władz. O 13:30 odbyła się uroczystość na białostockim dworcu kolejowym - jego patronką została właśnie Danuta Siedzikówna "Inka”.Danuta Siedzikówna "Inka" patronką dworca PKP w Białymstoku O 14:00 w Narewce koło Hajnówki poświęcono pamiątkową tablicę na symbolicznej mogile rodziców "Inki". Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem sanitariuszki znajdującym się przy kościele parafialnym.

O 15:00 rozpoczęła się msza obok siedziby Nadleśnictwa Browsk we wsi Gruszki koło Narewki. Później uroczystości przeniosły się przed pomnik "Inki" znajdujący się w tej miejscowości.

O 17:30 na polanie Nadleśnictwa Browsk rozpoczął się okolicznościowy koncert pt. "Perły".

Danuta Siedzikówna "Inka" urodziła się w Guszczewinie koło Narewki. Była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. Funkcjonariusze UB aresztowali ją w lipcu 1946 roku. Po ciężkim śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał Inkę na karę śmierci. Miała wtedy niespełna 18 lat. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku.

Przez blisko 70 lat nie było wiadomo, gdzie spoczywają szczątki Danuty Siedzikówny. Odnalezienie ich na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku potwierdził w 2015 roku Instytut Pamięci Narodowej.

Państwowy pogrzeb "Inki" odbył się 28 sierpnia 2016 roku.

| red: bs, mag, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Inka" będzie patronką białostockiego dworca PKP

18.08.2021, 15:35

Danuta Siedzikówna "Inka" będzie patronką białostockiego dworca PKP. Poinformował o tym w stolicy regionu sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz.


Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

1.03.2021, 07:56

Kwiaty w miejscach pamięci, spacer i koncert na naszej antenie. To tylko niektóre inicjatywy przygotowane w Białymstoku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Białostoczanie uczcili pamięć Danuty Siedzikówny "Inki" w 74. rocznicę jej śmierci

28.08.2020, 07:29

W piątek wieczorem (28.08) w Białymstoku upamiętniono sanitariuszkę AK Danutę Siedzikównę "Inkę", w 74. rocznicę wykonania na niej wyroku śmierci. Przy pomniku "Inki" złożono kwiaty i zapalono znicze w obecności m.in. ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok