Radio Białystok | Wiadomości | Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku - 1 marca przy pomniku "Inki"

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku - 1 marca przy pomniku "Inki"

21.02.2020, 13:12, akt. 13:20

W Białymstoku główne uroczystości upamiętniające żołnierzy wyklętych odbędą się w południe 1 marca przy pomniku Danuty Siedzikówny ps. "Inka" - zapowiedziały w piątek (21.02) na konferencji prasowej władze miasta. Zapraszają na nie wszystkich mieszkańców.

Konferencja prasowa przy pomniku "Inki" w Białymstoku, fot. Edyta Wołosik
Konferencja prasowa przy pomniku "Inki" w Białymstoku, fot. Edyta Wołosik

Pomnik Danuty Siedzikówny w Białymstoku

Pomnik poświęcony Danucie Siedzikównie "Ince" - 18-letniej sanitariuszce AK, w 1946 r. skazanej na śmierć i rozstrzelanej odsłonięto w Białymstoku dwa lata temu w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pomnik powstał jako projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego na 2016 r.; stanął w Parku Planty, na Skwerze im. Lecha i Marii Kaczyńskich.

W piątek przy pomniku podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, zapraszał mieszkańców na obchody 1 marca by wspólnie uczcić pamięć żołnierzy wyklętych.

Mówił, że uroczystości odbędą się w południe przy pomniku Danuty Siedzikówny ps. "Inka". 

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, dlatego że z jednej strony Danuta Siedzikówna jest symbolem żołnierzy wyklętych i oporu, który miał miejsce po II wojnie światowej, a z drugiej strony to miejsce znajduje się na skwerze im. Lecha i Marii Kaczyńskich

- powiedział Rafał Rudnicki. Przypomniał, że prezydent Lech Kaczyński był głównym inicjatorem, by to święto Żołnierzy Wyklętych funkcjonowało w przestrzeni publicznej i było obchodzone 1 marca.

Rafał Rudnicki poinformował też, że tego dnia władze miasta będą składały kwiaty w miejscach związanych z pamięcią osób, które zginęły w wyniku represji komunistycznych władz. Kwiaty będą złożone m.in. przy tablicach znajdujących na budynku kina Ton czy przy budynku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Odbędzie się Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wieczorem 1. marca w mieście odbędzie się Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To inicjatywa - jak mówią o sobie organizatorzy - środowisk patriotycznych i kibicowskich, w tym np. Młodzieży Wszechpolskiej i Klubu Więzionych i Represjonowanych. Jednym z punktów na trasie będzie pomnik Danuty Siedzikówny "Inki"; marsz zakończy się na cmentarzu wojskowym. Tematem przewodnim ma być postać majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

O działalność dowódcy 5. Wileńskiej Brygady AK trwa w Białymstoku spór; chodzi o ofiary cywilne akcji oddziałów Szendzielarza "Łupaszki". Spór ujawnił się przy nadawaniu imienia majora Zygmunta Szendzielarza jednej z ulic; rada miasta poprzedniej kadencji, w której samodzielną większość miało PiS, nadało taką nazwę, ale rada obecnej kadencji uchwałę tę zmieniła. Ostatecznie nazwa nie została dotąd zmieniona na Podlaską, bo wojewoda w trybie nadzorczym uchwałę uchylił. Sprawa jest w sądzie administracyjnym.

Niedawno na dwóch blokach w mieście pojawiły się duże billboardy upamiętniające "Łupaszkę"; to akcja związana z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, firmowana przez IPN i marszałka województwa podlaskiego. Przeciwko tej akcji zaprotestował podlaski poseł KO Krzysztof Truskolaski, marszałkowi przekazał też protest ponad 60 mieszkańców jednego z bloków, na których zawiły banery.

Rafał Rudnicki pytany podczas konferencji o planowany marsz, powiedział, że miasto nie jest jego organizatorem. Dodał, że każdy ma prawo do organizowania swoich wydarzeń.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku odbędzie się marsz z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

21.02.2020, 07:39

Narodowcy, rekonstruktorzy i kibice przemaszerują ulicami Białegostoku z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Uroczystość w Zaleszanach upamiętniająca tragiczne wydarzenia z 1946 r.

29.01.2020, 15:35

W Zaleszanach odbyła się w środę (29.01) uroczystość upamiętniająca kilkunastu mieszkańców tej wsi - ofiary pacyfikacji dokonanej tam 74 lata temu przez oddział niepodległościowego podziemia kpt. Romualda Rajsa "Burego".


Działacze Zjednoczonej Prawicy zapowiadają akcję "Ocalić bohaterów". Będą spotkania z mieszkańcami regionu

28.11.2019, 14:25

Będą prelekcje i spotkania z mieszkańcami województwa podlaskiego poświęcone bohaterom polskiego podziemia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: Fotolia.com
UWAGA!
27.03.2020, 13:31, akt. 13:39

Awaria sieci wodociągowej w Łomży


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok