Radio Białystok | Galerie | Szef MON: Podjąłem decyzję o stworzeniu wojskowego zgrupowania zadaniowego nieopodal granicy z Białorusią [zdjęcia]

Szef MON: Podjąłem decyzję o stworzeniu wojskowego zgrupowania zadaniowego nieopodal granicy z Białorusią [zdjęcia]

autor: Ryszard Minko

12.08.2023, 13:09, akt. 13.08.2023, 20:15

Szef MON Mariusz Błaszczak podjął decyzję o stworzeniu wojskowego zgrupowania zadaniowego w pobliżu granicy z Białorusią. Celem operacji są głównie szkolenia żołnierzy WP, ale zgrupowanie będzie też stanowić odwody w przypadku pogorszenia sytuacji na wschodniej granicy.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak odwiedził wojsko w Jaryłówce

O swojej decyzji minister Mariusz Błaszczak poinformował w sobotę (12.08) w Jaryłówce w Podlaskiem, gdzie ulokowane jest tymczasowe obozowisko wojska stacjonującego przy granicy z Białorusią.

Na stanowisko dowódcy tego wojskowego zgrupowania zadaniowego "Podlasie" powołany został płk Arkadiusz Mikołajczyk, jego zastępcą został płk Grzegorz Kaliciak. 


Powierzam obu panom dowodzenie (...), to bardzo ważna rola. Chodzi o to, żeby przepływ informacji był jak najszybszy, by szkolić żołnierzy WP tu, w terenie, by analizować sytuację na granicy i to, co dzieje się po jej drugiej stronie - podkreślił Mariusz Błaszczak.


Jak dodał, to niezwykle istotne, by wyciągać wnioski, działać skutecznie i adekwatnie do zagrożeń. Wymieniał jednostki, których żołnierze, dyslokowani z zachodniej i centralnej Polski, wesprą ochronę wschodniej granicy; będą to też wojska specjalne i WOT oraz - jak podkreślił minister - sprzęt wojskowy najnowszej generacji.


Nie ma żadnej wątpliwości, że granica Polski jest zagrożona. Jesteśmy świadkami wciąż trwającego naporu na polską granicę, prób nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów, którzy są skłaniani do tego przez reżim białoruski. Nie ulega też żadnej wątpliwości, że reżim białoruski współpracuje z Kremlem, że ta akcja jest wycelowana w Polskę, żeby doprowadzić do destabilizacji naszego kraju. Jestem przekonany, że ta akcja się nie powiedzie, ze względu na służbę Wojska Polskiego i to wszystko, co związane jest ze wzmacnianiem granicy z Białorusią - powiedział szef MON.


Jak przypomniał, pod dowództwem Straży Granicznej trwa operacja "Gryf", której celem jest uszczelnienie granicy z Białorusią. "W tej operacji będzie brało udział do 4 tys. żołnierzy WP wspierających SG. Ale także podjąłem decyzję o powołaniu wojskowego zgrupowania zadaniowego w operacji pod kryptonimem "Rengaw" - powiedział szef MON.

Mariusz Błaszczak wskazał, że celem tej operacji jest - z jednej strony - szkolenie żołnierzy w województwie podlaskim przy granicy z Białorusią, z drugiej zaś "ustanowienie odwodu w sytuacji, gdyby pogorszyła się sytuacja na granicy polsko-białoruskiej". "Zaczynamy te działania w kilku, może nawet kilkunastu bazach w województwie podlaskim" - dodał.

Zastrzegł, że wojskowe zgrupowanie zadaniowe ma charakter "szkolno-obronny". "Pamiętajmy o tym, kiedy słyszymy tę propagandę kremlowską, która mówi o tym, że WP jest gromadzone przy granicy z Białorusią. Rzeczywiście jest gromadzone, ale po to, żeby odstraszyć agresora i wzmocnić granicę i zapewnić bezpieczeństwo. Tak jest i tak będzie, mimo tych różnych fake newsów, mimo tych różnych akcji dezinformacyjnych" - dodał Błaszczak.

Powtarzał, że wzmacnianie polskiego potencjału militarnego ma służyć "odstraszaniu agresora"; dziękował żołnierzom za ich służbę.


Naszym zasadniczym zadaniem jest odstraszać. Ale - z drugiej strony - jeśli odstraszanie nie przyniesie właściwego skutku i nastąpi zagrożenie incydentem lub też nastąpi jakaś prowokacja - udzielenie natychmiastowej, wojskowej odpowiedzi. Podkreślam to słowo "natychmiastowej", czyli doprowadzenie do sytuacji, w której nasza gotowość nie będzie mierzona dniami, godzinami a minutami, lub będzie się odbywać natychmiast - mówił w Jaryłówce dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP gen. broni Wiesław Kukuła.


Wyjaśniał, że forma zgrupowania zadaniowego będzie obejmować przeniesienie szkolenia wybranych pododdziałów bezpośrednio na obszar przy wschodniej granicy. Prosił o wyrozumiałość mieszkańców tych terenów w związku z tym, że - jak zapewniał - w najbliższym czasie jeszcze wzrośnie aktywność polskiego wojska przy granicy. "Obiecuję, że dołożymy wszelkich starań, aby nasze działania nie dezorganizowały życia mieszkańców Podlasia i Lubelszczyzny" - dodał.


"Podlasie" będzie działać na obszarze o szerokości 400 km i głębokości 150 km od granicy

Dowódca utworzonego zgrupowania zadaniowego "Podlasie", płk Mikołajczyk, poinformował, że zgrupowanie będzie działać na obszarze o szerokości 400 km i głębokości 150 km od granicy. "Będziemy działać bardzo często w porze nocnej, będziemy mieć do dyspozycji tak naprawdę najlepsze w tej chwili - pod względem szkoleniowym - jednostki WP z doświadczeniem, które zdobyły realizując wiele misji zarówno w Polsce, jak i za granicą" - mówił.

"Mam nadzieję, że społeczeństwo odbierze nas życzliwie i będzie miało satysfakcję z tego, że jednak może żyć w spokoju i państwo również możecie mieć bardzo dobre skojarzenia z naszej obecności w tym regionie" - dodał.


W Czarnej Białostockiej powstanie taktyczne centrum szkolenia

W Czarnej Białostockiej powstanie taktyczne centrum szkolenia dla potrzeb I Dywizji Piechoty Legionów. Zapowiedział to minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, podczas pikniku wojskowego. Przemawiając do mieszkańców Czarnej Białostockiej zapewniał, jest to odpowiedź na obecne zagrożenia.


Widzimy co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Dlatego w odpowiedzi na te zagrożenia wzmacniamy Wojsko Polskie. Stąd też w województwie podlaskim jest tworzona dywizja i to właśnie w Czarnej Białostockiej będzie się mieściła jednostka z pułku rozpoznawczego. Będą tu także Wojska Obrony Terytorialnej. Te wszystkie jednostki będą stały na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, bezpieczeństwa województwa podlaskiego, żeby odstraszyć agresora - mówił w Czarnej Białostockiej Mariusz Błaszczak.


Centrum szkolenia w Czarnej Białostockiej ma być budowane od podstaw. Pierwsi żołnierze mają się tu pojawić do końca roku - mówi dowódca 18. Pułku Rozpoznawczego pułkownik Paweł Lachowski.

- Najważniejszy dla wojska jest sprzęt. Ten nowy sprzęt już jest. Teraz możemy rozpocząć szkolenie żołnierzy. Będą tutaj najlepsi instruktorzy z mojego pułku i z innych jednostek. Jesteśmy na początku tej drogi, ale jeśli wszystko dobrze pójdzie, to jest szansa, że do końca tego roku, a może wcześniej pierwsi żołnierze rozpoczną tutaj szkolenie i będą zakwaterowani - mówi pułkownik Paweł Lachowski.

źródło: PAP | red: mag, zmj, wsz


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczyna się budowa nowej jednostki wojskowej pod Grajewem

11.08.2023, 17:44

W Wojewodzinie pod Grajewem powstanie tymczasowe wojskowe obozowisko kontenerowe. W piątek (11.08) Agencja Mienia Wojskowego przekazała wykonawcy teren pod budowę, więc prace mogą już się rozpoczynać.


Na granicy z Białorusią będzie dużo więcej patroli - strażników wesprze wojsko

11.08.2023, 10:39

Dzięki dodatkowym żołnierzom na granicy z Białorusią będzie dużo więcej patroli i będą gęściej rozstawione - podkreśliła rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. W sumie działania SG na tej granicy będzie wspierać około cztery tysięce żołnierzy, a także 500 policjantów ze sprzętem.


Dodatkowi żołnierze trafią na granicę polsko-białoruską

8.08.2023, 11:04

Szef MON Mariusz Błaszczak polecił realizację wniosku Komendanta Straży Granicznej i wysłanie dodatkowych żołnierzy wydzielonych do patrolowania pogranicza polsko-białoruskiego oraz uczestniczących w operacji "Bezpieczne Podlasie" - poinformował we wtorek (8.08) resort obrony.


W Augustowie pojawią się żołnierze z batalionu saperów

5.08.2023, 14:45

W najbliższych dniach w Augustowie pojawią się żołnierze z batalionu saperów. O utworzeniu jednostki w mieście, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oficjalnie poinformował zaledwie dwa tygodnie temu.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]


Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
20.05.2024, 00:01, akt. 10:39

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok